DIŞ CEPHE YÜZEY PROBLEMLERİ

ÇATLAMA: (TİMSAH DERİSİNE BENZER)

Boya filminin yüzeyinde, timsah derisindeki çatlaklara benzer, çatlamalar.

Nedenleri:

Esnek yüzey üzerine,  sert bir kaplama veya boya uygulanması.
Alt zemin kurumadan üzerine son kat uygulanması.
Sıcaklıklar farklılık gösterdiğinde yağlı boyanın doğal yaşlanması. Büzülmenin sabit genleşmesi sonucu boya filminin elastikiyetini kaybetmesi.

Çözümü:
Eski boya kazıma ve zımparalama ile tamamen temizlenmelidir. Büyük alanlarda  yapılan işi hızlandırmak için ısı tabancası veya boya sökücü kimyasallar  kullanabilirsiniz ama boya veya yüzeyi tutuşturmamaya dikkat ediniz. Yüzey kaliteli akrilik veya silikon esaslı boya,astarı ile astarlanmalı ve sonra kaliteli akrilik veya silikon esaslı dış cephe boyası ile boyanmalıdır.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KABARMA:
Yüzeyde bölgesel aderans kaybı veya alt yüzeyden boya filminin kalkması sonucu oluşan kabarmalar.

Nedenleri:
· Kalitesiz dış cephe boyası kullanımı.

· Direkt güneş ışığı altında bir yüzeyin boyanması.

· Dış duvarlardan giren nem.

· Özellikle eksik yüzey hazırlığı söz konusu olduğunda, boya filminin çiğ, yüksek nem veya boya kuruduktan az sonra yağan yağmura maruz kalması.

Çözümü:
Eğer kabarmalar bütün yüzey boyunca devam etmiyorsa: Raspalama ve zımparalama ile kabarmaları giderin ve kaliteli akrilik veya silikon esaslı dış cephe boyası ile tekrar boyayın.

Eğer kabarmalar bütün yüzey boyunca devam ediyorsa: Nemin sebebini,            mümkünse, ortadan kaldırın.

Rutubet ve su girebilecek boşlukları,çatlakları tamir edin; havalandırma veya egzos fan tesisatlarını göz önünde bulundurun. Kabarcıkları yukarıda belirtilen şekilde giderin ve son kat boya uygulamasından evvel astarlamayı unutmayın.

 

 

 TEBEŞİRLENME:

Hava şartlarına maruz kalan boya filminin yüzeyinde,renginin solmasına sebep olan tozun oluşması. Bir dereceye kadar,boya filminin tebeşirlenmesi normal olsa da,aşırı film erozyonu fazla tebeşirlenme ile sonuçlanabilir.

Nedenleri:
· Yüksek dolgulu boya kullanımı.
· Düşük kaliteli boya kullanımı.
· Dış cephe uygulaması için iç cephe boyası kullanılması.
 
Çözümü:
Öncelikle mümkün olabildiği kadar çok tebeşiri, sert kıllı fırça(veya taş duvar üzerinde tel fırça) kullanarak kaldırın ve sonra bahçe hortumu veya güçlü yıkama ekipmanları kullanarak tamamen durulayın. Kuruduktan sonra tebeşir kalıp kalmadığını kontrol etmek için elinizi duvarın üzerinde gezdirin. Eğer fark edilebilir tebeşir kalıntısı söz konusu değilse,kaliteli akrilik veya silikon esaslı astar uygulayın,daha sonra kaliteli akrilik veya silikon esaslı dış cephe boyası ile boyayın.
 

 

 

ÇATLAMA/İNCE TABAKALAR HALİNDE KALKMA:

Kuru film tabakasının en azından son uygulanan katın kalkması ,boyanın tamamen bozulmasına sebep olur. Önceleri saç telleri şeklindeki bu çatlaklar,daha sonra boyanın altındaki yüzeyden ince tabakalar halinde kalkmasına sebep olur.
Nedenleri:
· Aderansı ve esnekliği tam olmayan düşük kaliteli boya kullanımı.
· Boyanın aşırı inceltilmesi veya inceltmek amacıyla yayılması.
· Zayıf yüzey hazırlığı özellikle astarsız çıplak yüzeye boya uygulandığında.
· Boyanın çabuk kurumasına sebep olabilecek güneşli veya rüzgarlı koşullarda boya yapılması.

Çözümü:
Bütün yüzey tamamen çatlamamışsa, gevşek veya tabakalar halinde kalkmış boya kazıyıcı veya tel fırça ile giderilebilir. Köşeler zımpara ile düzeltilip,çıplak noktalar astarlanmalıdır ve daha sonra tekrar boyanabilir. Eğer yüzey tamamen çatlamışsa,boya kazıma,zımparalama ve/veya ısı tabancası kullanılarak tamamen kaldırılmalıdır. Daha sonra astarlanıp,kaliteli dış cephe akrilik veya silikon esaslı boya ile boyanmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KİRLERİN TOPLANMASI:
Boya filmi üzerinde küfe benzer kir,toz kalıntıları ve/veya diğer kirliliklerin birikmesi.
Nedenleri:
· Düşük kaliteli boya kullanımı.
· Evin cephesinde ve yatay kısımlarda hava kirliliği,araba egzosu ve uçan tozların toplanması.
· Aşırı grenli dış cephe boya uygulamaları.
 

Çözümü:
·Astarlama ve boyamadan önce yüzeyi tamamen yıkayarak kirden arındırın. Eğer sorunun küf mü yoksa kir mi olduğuna karar veremiyorsanız,ufak nokta testini uygulayınız.(bkz., Küflenme) Kir ovalama fırçası ve deterjan ile temizleyin ve bahçe hortumu ile tamamen durulayın. Güçlü kir kalıntıları basınçlı yıkayıcı kullanımı gerektirebilir.

· Kirlerin birikmesi tamamen önlenemese de,kaliteli silikonlu boya kullanımı kir birik mesine karşı dayanıklılık ve yıkanabilme özelliği sunar. Ayrıca yüksek parlak lıktaki boyalar, daha pürüzlü ve kolayca kirleri hapseden mat boyalara nazaran, kir toplanmasına karşı daha dayanıklıdır.

·Aşırı kirlenmeye maruz bölgelerde dış cephelerin tekstürsüz olması tavsiye edilir.

 

BENEKLİ TOZLANMA(ÇİÇEKLENME):
Harç veya taş duvardan su geçtikçe süzülen kabuklu, beyaz tuz birikimleri.
Nedenleri:
· Daha önceki tozlanmanın kaldırılırken yüzeyin hazırlanmasındaki başarısızlık.
· Dış  duvarlardan içeri aşırı nem girmesi.
· Harçta deniz kumu kullanılması.

Çözümü:
Eğer aşırı nem, problemin sebebi ise,çatıyı tamir ederek,olukları temizleyip,her çatlağı kaliteli su bazlı akrilik veya silikon takviyeli akrilik macun ile kapatarak, kaynağı yok edebilirsiniz. Eğer nem evin içerisinde ise havalandırmayı,özellikle mutfak,banyo ve çamaşırhane kısımlarındaki havalandırma sistemlerini gözden geçiriniz. Tozlanmayı ve diğer gevşek malzemeyi, tel fırça,güçlü fırça veya kuvvetli yıkayıcı ile kaldırın ve daha sonra yüzeyi tamamen durulayın. Kaliteli su bazlı astar kullanın ve tamamen kurumasını sağlayın. Daha sonra kaliteli silikon esaslı dış cephe boyası, veya akrilik elastomer dış cephe kaplaması kullanın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SOLMA:

Genellikle güneşli,güney cepheleri yüzeylerindeki boyanın renginin çok az ve/veya aşırı solmaya maruz kalması. Ayrıca kaplamanın tozlanması da renk solmasının sebeplerinden olabilir.

Nedenleri:
· Dış cephe uygulaması için iç cephe boyası kullanılması.
· Boya filminin tebeşirlenmesine sebep olabilecek düşük kalitede boya kullanımı.
· U.V. ışınlarına karşı hassas renklerle boya yapılması(genellikle canlı kırmızılar,maviler ve sarılar).
·Renklendirilmeyen beyaz boyayı renklendirmek veya açık veya orta renkteki boya bazını aşırı renklendirmek.

Çözümü:

Tebeşirlenme sonucu oluşan renk solmalarında, mümkün olabildiği kadar çok tebeşiri kaldırmak gerekir Tekrar boyarken, kaliteli boya olarak seçtiğiniz renklerin dış cepheler için uygun olmasına dikkat ediniz.

 

DONMA:

 Boya yüzeyinde beyaz,tuza benzer maddeler. Donma her boya renginde oluşabilir ama beyaz boya ve açık renklerde daha az dikkat çeker. Taş duvar üzerinde tozlanma(çiçeklenme) ile karıştırılabilir.

 Nedenleri:
Yağmur,çiğ ve nem ile doğal temizlenmesi mümkün olmayan muhafazalı alanlar da(örn.,veranda duvar veya tavanlarında oluşur.)
Kalsiyum karbonat içerikli,aşırı dolgulu astar veya boya kullanımı.

Çözümü:
Donma can sıkıcı bir problem olabilir. Yıkamak mümkün olmayabilir. Genellikle yeni kat boya uygulandığında bile tekrar solabilir. En iyi iyileştirme,donu, taş duvarda tel fırça ile veya zımparalama ile giderip,durulayıp, astar ile astarlayıp,kaliteli dış cephe boyası ile boyamaktır.

ÜST ÜSTE BİNDİRME:
Uygulama sırasında ıslak ve kuru boya tabakalarının üst üste bindiği, tekrarlanan yerdeki yoğun rengin veya parlaklık değişiminin görünüşü.

Nedenleri:
· Boya yapılırken üst üste bindirmedeki başarısızlık.
· Kalitesiz boya kullanımı.

Çözümü:
Üst üste bindirmede başarı elde etmek için boyayı boyanmamış alana doğru uygulayın ve daha sonra yeni boyanmış bölgeye yüzey ıslak haldeyken hemen dönün. Bu teknik(“ıslaktan kuruya” fırçalama veya rulolama) düzgün ve yumuşak görünüm sağlar. Başarılabilir büyüklükteki alanlarda, doğal aralıklarda mesela kapı, pencere veya köşe kenar gibi durmayı planlamak akıllıcadır. Yüksek kaliteli akrilik veya silikon esaslı boya kullanımı üst üste binme problemini önlemede kolaylık sağlar çünkü yüksek kaliteli boyaların içerisindeki pigmentler ve bağlayıcılar, üst üste binen alanları daha az fark edilir kılar. Yüzey pürüzlü ve emici ise, çabuk kurumayı ve üst üste binme süresini azaltmayı önlemek için astar kullanılması gerekebilir. Alkid boyaların,genellikle kuruma süreleri uzun olduğundan daha iyi üst üste binme özellikleri vardır.

KÜF:
Boya veya macunlu,dolgulu yüzeyler üzerinde siyah,gri veya kahverengi noktalar, lekeler.
Nedenleri:

Nemlenmeye meyilli bölgelerde,az veya direkt güneş ışığı almayan bölgelerde oluşur(kuzey cephesine bakan duvarlar ve saçakların alt kısımları daha duyarlıdır).
·Boya uygulamadan önce çıplak yüzeyi astarlamadaki başarısızlık.
·Küfü giderilmemiş yüzey veya kaplama üzerine boya yapılması.
·Su emici düşük kalite boya kullanımı.

Çözümü:
Küf olup olmadığını anlamak için üzerine evinizde kullanılan beyazlaştırıcıdan damlatınız,eğer rengi beyazlıyorsa,küftür. Sulandırılmış beyazlatıcı ile(1 kısım beyazlatıcı / 3 kısım su),plastik eldiven ve gözlük kullanarak,küfü tamamen ovalayarak temizleyin. Durulayın. Kuvvetli yıkamada bir seçenektir. Çıplak yüzeyleri astarlayın ve üzerine bir veya iki kat neme karşı dayanıklı kaliteli dış cephe boyası sürün.

 

PASLANMA(VİDA BAŞI KADAR):

Boyalı yüzey üzerinde kırmızı kahverengi lekeler.
Nedenleri:
·Galvanizli olmayan demir vidalar paslanmaya başlar ve boyanın solmasına,üzerinde pas lekeleri oluşumuna sebep olur.

·Galvanizli olmayan demir vidaların yuvalarına tam olarak oturtulmayıp,üzerlerinin pas önleyici malzemelerle doldurulmaması.

·Zımparalama veya hava şartlarına maruz kaldıktan sonra galvanizli vida başlarının paslanması.

Çözümü:
Galvanizli olmayan demir vidaların kullanıldığı,yeni dış cephe tadilatı yapılmış alanlar boyanacağı zaman,vidaların yuvalarına tam olarak oturtulması ve üzerinin anti paslanması kaliteli su bazlı akrilik veya silikon takviyeli akrilik macun ile macunlanması tavsiye edilir. Her vidalı alan bölgesel olarak astarlanmalı ve sonra kaliteli akrilik, veya silikon esaslı kaplama uygulanmalıdır. Eğer tekrar boyanacak yüzeydeki vidalar paslanmışsa, pas lekelerini kazıyın. Galvanizli yüzeyleri boya ve astar kullanmadan önce 50 kısım su+50 kısım sirke ile yıkayıp,durulayın ve vida başlarını zımparalayın. Daha sonra yeni yüzeyde uygulanacak yüzey hazırlıkları talimatlarını izleyin.

 

  

BOYA UYUŞMAZLIĞI:

 Eski alkid veya sentetik bazlı boya katlarının aderansını kaybedip,son kat akrilik esaslı boya boyaya ulaşması.

Nedenleri:
Üç veya dört kattan fazla eski alkid veya yağlı boyalı yüzeyler üzerine su bazlı veya farklı solventli boya kullanılması, eski boyanın yüzeyi “kaldırmasına” sebep olabilir.

Çözümü:
Diğer katı alkid veya yağlı boya kullanarak tekrar boyayın. Veya var olan boyayı tamamen kaldırıp, yüzeyi temizleyip,zımparalayıp ve astarlayarak, kaliteli akrilik veya silikon esaslı boya ile boyayın. Dış cephe boyasını tekrar sürmeden önceki hazırlığı unutmayın.

 

SOYULMA:
Zayıf aderanslı boya kaybı. Astar ve son kat veya bir çok kat boya bulunan yüzeylerde soyulma, bazı veya bütün katları içerebilir.

Nedenleri:
· Macunsuz birleşme yerlerinde nemin sızması,macunun aşınması, çatı veya duvarlardaki sızmalar.
· Dış cepheden kaçan aşırı nem.(özellikle yağlı boyalı duvarlarda)
· Eksik yüzey hazırlığı.
· Düşük kaliteli boya kullanımı.
· Islak zemin üzerine yağlı boya uygulanması.
· Boyanın zayıf aderasyon oluşturarak kabarması.

Çözümü:
Nemin sebebini anlayıp,yok etmeye çalışın. Gevşek boyayı kazıyıcı veya tel fırça ile kaldırın,sağlam yüzeyleri zımparalayın, astarlayın. En iyi tutunmayı ve su dayanımını elde etmek için kaliteli akrilik veya silikon esaslı dış cephe boyası ile tekrar boyayın.

 

 ZAYIF ALKALİ DAYANIMI:

Yeni duvar üzerinde boya filminin renk kaybı ve tamamen bozulması.

Nedenleri:
Bir senedir iyileştirilmeyen yeni duvar üzerine yağlı boya veya vinil akrlik boya uygulanması. Yeni duvar  yüksek alkaliye sahip kireç içerir. Kirecin havadaki karbondioksitle reaksiyona girmesine izin vermeden boyanacak olursa, duvardaki alkali seviyesi artarak boya filminin içeriğine nüfus eder.

Çözümü:
Boyamadan önce duvarların en az 30 gün, ideali bir sene iyileşmesine izin verin. Eğer bu mümkün değilse,boyacı önce alkali dayanımlı kaliteli bir astar ile astar kat uygulamalı ve daha sonra kaliteli silikon dış cephe son kat boyası uygulamalıdır. Bu boyalardaki silikon bağlayıcı,boyanın alkali atağına karşı korunmasını sağlar.

 

KİMYASALLARIN KUSMASI:
Boyanın içerisinde suda çözünebilir kimyasalların,genellikle kahverengi,büyük lekeler ve bazen de yağlı görünüm oluşturması.

Nedenleri:
· Serin,nemli bölgelerde boya yapılmış olması. Uzun kuruma süresi boyanın suda çözünebilir kimyasallarının,boya tamamen kurumadan yüzeye çıkmasını sağlar. Halbuki bu kimyasallar,normalde kendiliğinden buharlaşır veya yağmur suyu veya çiğ ile süzülür.
·  Boya kuruduktan hemen sonra,boyalı yüzey üzerinde çiğ,sis veya nemin kuruması.
Çözümü:
Akşam üzeri veya geceleyin havanın serin,nemli olması bekleniyorsa, öğleden sonra geç saatlerde boya yapmaktan kaçınınız. Eğer problem birinci gün veya boya uygulandıktan hemen sonra oluşursa,suda çözünebilir kimyasal genellikle kolayca temizlenebilir. Kötü hava şartlarında bazen bir ay veya civarı beklemek gerekebilir. Kimyasalların kusması problemi kaplamanın dayanıklılığını genellikle etkiler.

TANİN LEKELENME:
Boyanın kimyasalından boya filmine doğru tanin göçü sonucu boya yüzeyi üzerinde kahverengimsi renk bozulmalarının oluşması. Genellikle “lekeli ahşap” diyebileceğimiz mesela kızıl ahşap,sedir ve maun ağaçları veya diğer ahşap parçalarının içindeki boyalı budaklarda oluşur.
Nedenleri:
· Yüzeye boya uygulamadan önce astarlamadaki başarısızlık.
· Leke dayanımı olmayan astarın kullanımı.
· Lekeyi boya yüzeyine taşıyabilecek aşırı nemin dış duvarlara doğru çışması.

Çözümü:
Aşırı neme sebep olan olası kaynakları düzeltin. Yüzeyi tamamen temizledikten sonra kaliteli leke dayanımlı sentetik bazlı akrilik astar ile astarlayın. Tamamen lekeli alanlarda sentetik bazlı leke dayanımlı astar en iyisidir. Aşırı kötü durumlarda birinci kat astar tamamen kuruduktan sonra ikinci kat astar uygulanabilir. Kaliteli akrilik veya silikon esaslı boya  ile son kat uygulanır. 

 

YÜZEY KIRIŞLIĞI:

Kuru boya filmi üzerinde, kaba kıvrımlı çatlak ve kırışıklıkların oluşması.

Nedenleri:
· Kalın boya uygulanması.(daha çok alkid veya yağlı boya kullanıldığında)
· Çok sıcak  veya serin, rüzgarlı havada uygulama yapılması boya filminin üst  kısmının altına göre daha çabuk kuruması.
· Yüksek nem seviyelerinde kuruması iyileştirilmemiş boya uygulanması.
· Yanlış astar üzerine son kat boya uygulanması.
· Hazırlanmamış yüzey üzerine boya yapılması.(örn.,kir veya yağ)

Çözümü:
Kırışmış yüzeyi kaldırmak için yüzeyi kazıyın veya zımparalayın. Astar uygulamasından sonra,boya sürmeden önce iyice kurumasını bekleyin. Yüksek kaliteli dış cephe boyası uygulayarak (sıcaklık/nem yüksekliklerini önleyerek) tekrar boyayın. Çok sıcak  veya serin, rüzgarlı havada uygulama yaparken, boyanın tamamen kuruması için extra zaman verin.

 AHŞABIN YAŞLANMASI&KARARMASI:
Koruyucu kaplaması olmayan ahşaplarda, U.V. ışınlarının ahşabı karartması. Farklı ahşaplar üzerinde farklı kararmalar olur.
Nedenleri:
Ahşabın üzerine koruyucu bir maddenin sürülmemesi.
Nemin ahşabın içine işlemesi ve kaplamasının soyulmasına sebep olması.
Kalitesiz koruyucu kaplama uygulanması.

Çözümü:
Yeni ahşap zararlı güneş ışınlarına maruz bırakılmamalıdır. Temiz ahşap yüzeyine ulaşılana dek tahta zımparalanmalıdır. Eğer temiz ahşaba ulaşılamıyorsa,tahta yenilenmelidir. Nem seviyesi boyanabilir seviyeye gelince ahşap boyanabilir. Alkid dış cephe astar kullanımı ve üzerine iki kat dış cephe ahşap boyası sürülmelidir.

BOYA

ANASAYFA