erisi.com
 
ANASAYFA denizcilik linkler
Felsefe Kişisel Gelişim Haritalar Paradigma İzcilik Futbol Resimler Türk Tarihi Atatürk

FUTBOL GEYİKLERİ

-Fenerbahçelilere geçmiş olsun:Memleketimiz insanının en büyük zevklerinden biri,pazartesi günleri çalışma arkadaşlarıyla dalga geçmek ve onları kızdırmaktır.Tuttuğu takım mağlup olanlar ,pazartesi sendromu yetmiyormuş gibi birde rakip takımı tutan çalışanlar tarafından rahatsız edilme stresine girerler.Bu yüzden onlar için yeni bir haftaya başlamak ve o haftayı gönül rahatlığıyla tamamlamak çok zordur.Bir kişi Fenerbahçe'yi tutuyorsa, Fenerbahçe de mağlup olduysa Allah o kişiye sabır versin.Mesaiye yeni gelen bir Galatasaraylı , 'Günaydın' yerine, 'Fenerbahçelilere geçmiş olsun' diyerek içeri girer ve tartışma başlar. Yok ofsaytmış da ,hakem Fener'in penaltısını vermemiş de,federasyon Galatasaraylıymış da... Mış'ların sonu gelmez.Bu konuşma ve bahaneler ,Galatasaray yenildiğinde de,Beşiktaş yenildiğinde de aşağı yukarı aynıdır.

-Fener dün ne yaptı:Yine günlerden pazartesidir.Nasıl olduysa futbol tartışması yapılmıyordur. Fenerbahçe'yi tutmayan biri sanki bilmiyormuş gibi bu soruyu sorar.Biri oradan kalkıp 'Yenildi,yenildi' der Bizimki yine sorar:'Kaç kaç?' Böylece muhabbet başlar ve Fenerbahçelilerle dalga geçilir.:)

-Direkten dönen top gol olsaydı yenilmezdik:Bir taraftan çalışılır,bir taraftan dalga geçilir ,bir taraftan da ciddi ciddi cevaplar verilmeye çalışılır. Yenilen takım taraftarlarından biri 'Direkten dönen top gol olsaydı yenilmezdik' der.Bu top durum0-0 iken direkten dönmüştür ve eğer gol olsaydı oyunun seyri değişecekmiştir.

-Hem siz Erzurum'a nasıl elendiniz:Kısır döndü tartışmalar bir türlü bitmek bilmez ve en yakın mağlubiyetten başlamak üzere yavaş yavaş maziler karıştırılmaya başlanır.Fenerbahçelilerin en yakın malzemesi,Galatasaray'ın Türkiye Kupası'nda ikinci lig takımlarından Erzurum spora yenilerek elenmesidir.

-Pendik' i ne çabuk unuttunuz be:Galatasaraylıların da cevabı hazırdır.Fenerbahçe'nin Pendikspor'a yenilerek Türkiye Kupası'ndan elenmesi akıllara getirilir.

-Bizim işimiz Avrupa'yla:Galatasaraylıların ellerinde kozu çoktur.Pendikspor yenilgisinden sonra Avrupa'daki başarılarla savunmaya geçilir.Galatasaraylıların işi Avrupa'yladır.Zaten Türkiye Kupası maçları onlar için angaryadır.

-Sizi 3-0'dan 4-3 nasıl yenmiştik:Fenerbahçelilerinde mazilerinde epey malzeme vardır. Bunlardan en popüler olanı, 1980'li yılların sonlarında Türkiye Kupası maçında 3-0 yenik durumdayken Fenerbahçe'nin Galatasaray'ı hem de Ali Sami Yen Stadı'nda 4-3 yenmesidir.Bu hatırlatıldıktan sonra 'Gollerin üçünü Hasan Vezir atmıştı.' denmeden yapılamaz.

-Bizde sizi yedi kişiyle 7-0nasıl yenmiştik:Futbol taraftarlarının tarihi bilgileri de epey iyidir. Osmanlı tarihini,inkılap tarihini pek bilmezler; ama Fenerbahçe tarihini, Galatasaray tarihini,Beşiktaş tarihini su gibi bilirler.Bunları da bizzat yaşamış gibi anlatırlar.Yaşı daha yirmi-otuz olan bu kişilerin,1910'lu yıllarda oynanmış olan gayrı resmi bir maç için 'Biz de sizi yedi kişiyle 7-0 yenmiştik?' demesi oldukça ilginçtir.Bu tür kişiler tuttukları klüple o kadar bütünleşmişlerdir ki 'biz' diyerek kendi takımlarını,'siz' diyerek de arkadaşlarının takımlarını kastederler.

-Üç hafta sonra siz yener lider oluruz:Yukarıda bahsettiğimiz 'siz' açık olarak 'biz' de gizli özne olarak bu cümlede kullanılmıştır.O hafta tuttuğu takım mağlup olan kişi,takımdan o kadar emindir ki,kendisiyle dalga geçen arkadaşına 'Üç hata sonra sizi yener lider oluruz.' der.O anda kendin teselli ediyordur aslında.Üç hafta daha içi rahat olur en azından.

-İyi ki Avrupa'da başarılısınız:Fenerbahçelilerin Galatasaraylılara karşı her zaman bir savunmaları vardır.Değilse ezeli rakip olabilirler miydi?Sarı-Lacivertlilerin en büyük gurur kaynakları başkanları Aziz Yıldırım'dır. Onun sayesinde para sıkıntısı çekmemektedirler.(Aslında başkanlarının parası kendi çenelerini yormaktadır)Galatasaray ,Ali Sami Yen Stadı'nın temelini bile kaç yıldır atamazken ,Aziz Yıldırım ,Şükrü Saraçoğlu Stadı'nı yeniden yaptırmıştır.Galatasaraylı futbolcular alacaklarını alamadıkları için sık sık kampları terkederken ,Fenerbahçeli futbolcular paralarını tıkır almaktadırlar. Bu bile Fenerbahçeli taraftarların gurur duymalarına yeter de artar bile.'İyi ki Avrupa'da başarılısınız. Yoksa açlıktan ağzınız kokacak.' Bu cümleden kasıt ,Galatasaray'ın Şampiyonlar ligi'nden kazandığı ve futbolculara dağıttığı paralardır.

-Sizdeki para bizde olsa Şampiyonlar Ligi'nde final oynarız:Galatasaraylıların savunması hazırdır.Paraları olmadığı halde böylesine büyük başarılara imza atmışlardır.Bir de paraları olsa her yıl Şampiyonlar Ligi'nde final oynayacaklardır.

Kısacası, futbol fanatiği olan halkımızın futbol muhabbetleri hiç bitmez.Çoğu zaman aynı şeyler tekrarlansa da herkes bunları söylemekten ve dinlemekten zevk alır.Bu muhabbetleri sevmeyenlerde vardır elbette.Ama onlar azınlıkta kaldıkları için susmak ve kısır döngü tartışmalara katlanmak zorundadırlar.
 

GAYRİ RESMİ İLGİNÇ FUTBOL TERİMLERİ

Topu Kesmek: Topu kesmekten kasıt, bıçakla ikiye ayırmak değildir. Topu kesmek, bir oyuncunun gol pozisyonundaki arkadaşına havadan veya yerden pas atması demektir.


Topu Sökmek: Topu sökmekten kasıt, topun dikişlerini sökmek değildir.Topu sökmek, bir oyuncunun ikili mücadele sonucunda topu rakibinden kapması demektir.

Köşe Gönderi: Korner köşesinin spikerlerimizin diğer adıdır.

Topa Basmak: Topa hava basmak ve topu şişirmek değildir. Topa basmaktan kasıt, ayağa garanti paslarla kontrollü oynamaktır.

Falsolu Vurmak: falso, Türkçe sözlüğüne göre hata ve yanlış anlamına gelir.Buna göre falsolu vurmak, hatalı ve yanlış vurmaktır.Oysa futbolda falsolu vurmak son derece maharetli bir iştir.Futbolda falsolu vurmak topun sağına yada soluna vurarak kavis vermektir.

Anaların Ligi:Türkiye Süper liginin argodaki adıdır.

Masör: Dünyada masörlerin tek bir görevi vardır: futbolculara masaj yapmaktır. Türkiye de ise masörlerin görevleri çoktur .Klüpler sahipsiz kaldığında teknik direktör de olurlar başkanda.

Kapalı Tribün:Yağmurdan ve güneşten koruyacak üstü kapalı tribünleri olan tribünlere kapalı tribün denir.kapalı tribünün biletleri biraz daha pahalıdır ve bu tribünde oturan taraftarlar diğer tribündeki taraftarlar kadar takımlarını ölümüne kadar desteklemezler.'Bağırmayan taraftar s..... gitsin' tezahüratı genellikle kapalı tribünler içindir.

Kale arkası: Kalenin arkasında biletleri diğer tribünlere göre daha ucuz olan ve yağmur, çamur, kar, kış, sıcak demeden takımlarını canla başla desteklerler.

Aslanlar Gibi Futbol Oynamak: Aslanların futbol oynadığı görülmemiştir.Buradaki kasıt sahaya çıkıp yüreğini ortaya koyarak ölümüne mücadele etmektir.

Kutsal İttifak:Genellikle Galatasaray ın Fenerbahçe yi, Fenerbahçe ninde Galatasaray ı suçlamak için kullandiği bir terimdir.Eğer Fenerbahçe Galatasaray ın önünde ise ve Galatasaray maç kaybetmiş ise Sarı Kırmızılı yönetim "Fenerbahçe, Futbol Federasyonu, Milli Hakem Komitesi ve basın arasıda kutsal ittifak var ve Bu sene Fenerbahçe yi şampiyon yapacakla" iddiasında bulunulur.

Necati Kola'nın Bi Vurdum Gol Oldu adlı kitabından alınmıştır

Roberto Carlos'u 2 saatte getirirdim. (Yıldırım Demirören)
- Beşiktaş bu sezon 10 puan farkla şampiyon olur. (Beşiktaş Yöneticisi Sinan Vardar)
-Ahmet Çakar: Fatih Tekke'yi mi alırsın, İtalya gol kralı Luca Toni'yi mi?
-Kazım Kanat: Fatih Tekke'yi.
-Ahmet Çakar: Fatih Tekke'yi mi alırsın, Crespo'yu mu?
-Kazım Kanat: Fatih Tekke'yi.
-Ahmet Çakar: Tuncay'ı mı alırsın, Drogba'yı mı?
-Kazım Kanat: Tuncay'ı. (Santra - ATV)
-Brezilya kampında müthiş sohbet! Roberto Carlos, Ze Roberto'ya itiraf etti: "Ben Fener'e gidiyorum." (Fotospor)
-Gürcan Bilgiç: Fenerbahçe'den bahsediyoruz. Bu ülkede 1. Cumhurbaşkanı, 2. Başbakan, 3. Fenerbahçe Başkanı gelir. Fenerbahçe Kulübü, Türkiye'deki bir kulübün teknik direktörünü alacaksa alır.
-Ahmet Çakar: Bir daha söyle bakayım!
-GB: 1. Cumhurbaşkanı, 2. Başbakan, 3. Fenerbahçe Başkanı.
-Liverpool kalemize akın akın geliyor. Yüreğimiz ağzımıza gelmekten, ağzımızda yer kalmadı sevgili seyirciler!.. (Ertem Şener, Liverpool-GS maçı, Star)

* Avrupa'nın çok üst düzeydeki 4 kulübünden teklif aldım. Ama Galatasaray daha büyük olduğu için kabul etmedim. Çünkü Avrupa'daki hiçbir kulüp Galatasaray'dan büyük değil. (Necati Ateş)

* Beşiktaş'ı bana bıraksınlar, şampiyon yaparım. (Beşiktaşlı yönetici Sinan Vardar)

*Adnan Menderes Aybaba: Delgado müthiş bir gol attı
 Serhat Ulueren: Golü gördün mü ki?
 Adnan Menderes Aybaba: Serhat, sen güzel goldü, uzaktan vurdu dedin ya.
 Serhat Ulueren: Ya yalan söylediysem.
 Adnan Menderes Aybaba: Sen yalan söylemezsin Serhat
 Gökmen Özdenak: Yazını yazdın mı sen Adnan?
 Adnan Menderes Aybaba: Yazdım. Ben skor yazarı değilim. (Telegol - Star)

* Ben olsam ortada Koray'la İbrahim Toraman'ı oynatırım. Sağda Ali Tandoğan'ı, solda da İbrahim Üzülmez'i oynatırım. Ama ben teknik direktör olsam, Beşiktaş'ı şampiyon yaparım. (Adnan Aybaba - Telegol, Star)

* Adnan Aybaba: Maçın içinde yapılması gereken değişiklikleri hissedip bunu alacaksın. Bu meziyet bende var. Ne gülüyorsun?
 Serhat Ulueren: Gülmüyorum.
 AA: Pratik zeka yani! Anlatabildim mi?
 SU: Tebrik ederim.
 AA: Zico'da, Gerets'de, Tigana'da bendeki şu pratik zeka yok. (Telegol - Star)

* Kazım Kanat: Görüşlerine katılıyorum.
 Ahmet Çakar: Saçmalıyor muyum? Görüşlerime katılıyor musun?
 Kazım Kanat: Saçmalıyorsun... (Santra - ATV)

* Ziya Şengül: Benim yorumuma göre, goldü o.
 Adnan Menderes Aybaba: Kitapta kural var, kitaba göre faul.
 ZŞ: Ben o kitaba da inanmıyorum.
 AMA: Olur mu abi? O zaman Ziya Abi'nin kuralı olur.
 ZŞ: Ben bu kuralı kabul etmiyorum. Kimmiş bu aksiyon alanını belirleyen?
 AMA: FIFA belirliyor.
 ZŞ: FIFA'yı da tanımıyorum. Ben bu kurala karşıyım, böyle bir kuralı kabul etmiyorum.
 Serhat Ulueren: Ben de ofsayta karşıyım o zaman!.. (Telegol - Star)

*Türkiye maçının sonlarına doğru spiker:'evett top korner bayrağına doğru gidiyor korner miiii hayır kornerrrr'''

Bu sayfalar en iyi 800x600 ekran çözünürlüğü ve high-color renk ayarı ile izlenebilir.
Internet Explorer 5+ ve üstü kullanmanızı tavsiye ederim.