erisi.com
 
ANASAYFA denizcilik linkler
Felsefe Kişisel Gelişim Haritalar Paradigma İzcilik Futbol Resimler Türk Tarihi Atatürk

XI-YAZ KAMPLARI

YAZ KAMPI

YAZ KAMPINDA BIR GÜN

Baharda yaz kampinin haberini alir almaz hemen hazirliklara baslar, obanla bir araya gelir bu harika olayin planlanmasini ve organizasyon yapmaya koyulursun.

Oymak kampi İzcilerce gerçeklestirilen, İzciligin tam anlami ile yasandigi bir yaz kampidir ve oymaktaki tüm arkadaslarinin liderin ve lider yardimcinla birlikte kamp yapmasi anlamina gelir. Oymak alaninda her oba ayri bir birimi olusturur. Obanin kendi çadirlari, kendi mutfagi vardir. Obanin liderligini obabaşı yapar. Yaz kampinin nasil geçecegini merak mi ediyorsun? Öyleyse gözlerini kapat ve kendini kampta düsün…

 

YAZ KAMPINDA SABAH

Arkadaslarinla birlikte yeni ve heyecanli bir güne basliyorsun, çadirinin kapisindan basini uzatiyor ve masmavi gökyüzünde gülümseyen günesi görüyorsun. Hemen yatagindan firlayip sabununu, havlunu kapiyor sabah temizligi için arkadaslarina katiliyorsun. Birkaç dakika sonra yine çadirindasin. Çadirindaki esyalarini düzeltip, battaniyeni ya da uyku tulumunu havalanmasi için disariya koyduktan sonra giyiniyorsun. O günün oba asçilari sesleniyor "Kahvalti hazir" hemen kosuyorsun çünkü açliktan miden kaziniyor. Kahvaltidan sonra ise koyuluyorsun.

Kampiniz temizlenip, düzenlenmeli. Bu isi çabucak bitiriyorsun. Sabah teftisini yapmak üzere gelen oymak liderleri karsida göründü. Oban günün onur bayragini aldi. Bunun böyle olacagini zaten biliyordun. Sen ve oymagin bayrak direrinin etrafinda toplandiniz. Ay yildizli al bayragin yavas yavas masmavi gökyüzünde yükselirken gözlerinle onu izliyorsun.

 

TÖRENDEN SONRA

Günün etkinlikleri için artik hazirsin. Önce yapilacak bazi isler var, oban kamp yerine bir kaç tesisin daha eklenmesine karar verdi. Bir çamasir ipinin gerilmesi ve asçilarin isini kolaylastiracak yüksek bir ocagin yapilmasi gerekiyor. Herkesin birlikte çalismasi ile isler hemen bitiyor. Sirada ne var? Belki de bu gün obanla bir macera yasamayi planladiniz. Nasil bir macera olacak bu? Su antik yolda bir arastirma gezisi mi? Hayvanlari, kuslari, kaya ve mineralleri inceleyeceginiz bir Doga yürüyüsü mi? Yoksa arazide harita ve pusula ile yön bulma yarismasi mi? Simdi çabuk ol. Yüzmeye çagiriyorlar. Serin suya atlayip arkadasinla, yüzmek ve dalis yapmak ne muhtesem bir duygu. Hop suyun yüzüne! Ve tekrar dibe! Yine arkadasin ve az sonra tekrar suya daliyorsun… Dünya ne güzel! Haydi herkes disariya ve birkaç dakika sonra "yemek", çagrisi! Oba asçilari yaptiklari isle övünüyorlar. Yaptiklari yemegin her lokmasi büyük bir istahla yenilip yutuluyor.

 

YAZ KAMPINDA ÖGLEDEN SONRA

Ögleden sonra da yapilacak çok sey var. İZCİLİK becerileri, belki biraz okçuluk ya da odunculuk ve sonra elbette yine yüzme. Yalnizca yüzme de olmayabilir. Belki de bu ögleden sonra seni obalar arasi yüzme, hayat kurtarma, kano kullanma gibi yarislari içeren heyecanli spor olaylari bekliyor.

 

AKŞAM YEMEĞİ

Şimdi akşam yemeğini hazırlama zamanı görev listesine bakıyorsun. Ateş yakma, su taşıma görevi takım arkadaşlarınla birlikte senin. Bir başka grupta yemeği pişirecek.

 

GÖREV LISTESI

Simdi aksam yemegini hazirlama zamani görev listesine bakiyorsun. Ateş yakma, su tasima görevi takim arkadaslarinla birlikte senin. Bir baska grupta yemegi pisirecek.

Günler:  Pazartesi Sali Çarsamba Persembe Cuma

Görevler:

Asçi Ali Mehmet Aysegül Pinar Semih

Temizlikçi Orçun Nejla Salih Osman Özge

Ateşçi ve Sucu Kemal Can Betül Alp Asli

Aksam yemegi günün en önemli yemegi ve güzel dostluklar için iyi bir firsat, Aksam yemeginden sonraki temizlikten sonra tüm oymak bir saatlik bir eglence için bir araya gelecek. Henüz hava tam anlami ile kararmadi, arkadaslarinla voleybol oynamaya ne dersin ?

 

KAMPTA AKSAM

Hava karariyor, kamp Ateşi baslamak üzere…

Kamp Ateşi: Dünyada, er Ateşin etrafindan arkadaslarinla bir halka haline oturup oynasan+ alevleri seyrederek geçirdigin güzel zamanlarla kiyaslayabilecegin baska ne var? Kamp Ateşinin alevleri yükselirken kamp Ateşinden sorumlu lider eglencenin ve ciddiyetin bir karisimi olan programi baslatiyor. İzciler özel yeteneklerini sergiliyorlar. Her oba gösterisini sunuyor. Bir kaç kamp Ateşi oyunu oynaniyor, sarkilar söyleniyor. Ateş yavas yavas hizini kaybederken neseli sarkilar yerlerini daha agir daha yumusa daha içli olanlara birakiyor.

Haydi İzciler, haydi İzciler

Tatli uykuya…

Kampimizi rüyanda, rüyanda, rüyanda

Kampimizi rüyanda

Gör rahat uyu…

Sarkisinin tatli melodisi ile yeniden kalkiyor, sessizce çadirina dönüp, uyku tulumunun içine süzülüyorsun. Az sonra huzurlu derin bir uykudasin. Tatla rüyalar… Yarin heyecan ve sürprizlerle dolu yeni bir gün baslayacak…

Kamp Ateşinin anilan kamp etkisinin korlari soguduktan çok uzun zaman sonra bile hazla animsarsin.

 

HAYDI YÜZMEYE

YÜZME GÜVENLIGI

İzci kamplarinda kullanilan yüzme güvenligi sistemi tüm İzcilerin güvenli bir biçimde yüzebilmesi anlamina gelir ve 8 adimdir.

Adim 1: Yüzme sirasinda, yüzme güvenligi konusunda egitilmis olan ya da bu konuda egitilmis yardimcilari bulunan yetiskin bir kisi yüzme sorumlusu olarak görevlendirilir.

Adim 2: Her yüzücü velisinde ya da doktordan saglik durumunu bildiren bir belge getirmelidir.

Adim 3: Zarar verebilecek seyler yüzme alanindan uzaklastirilmali, yüzme bilmeyenler, yüzmeye yeni baslayanlar ve yüzücüler için ayri ayri alanlar belirlenmelidir. Yüzme bilmeyenler için derinlik 1 metreyi geçmemelidir. Yeni baslayanlar için derinler boyu geçmemek kosulu ile biraz daha fazla olabilir. Yüzücüler ise boylarini geçen yerde yüzebilir.

Adim 4: Güçlü ve iyi yüzücüler sira ile cankurtaranlik görevini üstlenir. Ellerinde cankurtarana halati olan iki kisi yardim gerektiginde yardim gerektiginde yardima kosmak üzere hazir bekler.

Adim 5: Bir gözcü her yeri görüp, her seyi isitebilecek bir yerde hazir bulunur.

Adim 6: İzciler becerilerine uygun beceri gruplari içinde yüzme etkinligine katilirlar. Yüzme bilmeyen bir İzci ögrenme isine yeni baslamistir. Yüzmeye yeni baslayan bir İzci suya atlayip 15 metre yüzebilir. Bir yüzücü ise ara vermeden 100 metre yüzebilir ve hareket etmeden su yüzünde kalabilir.

Adim 7: Herkes kendi beceri grubundan bir esle yüzer. Esler birlikte denize girer, yüzerken birbirlerinin yaninda olur ve sudan birlikte çikarlar.

Adim 8: Yüzme alaninda disiplin vardir. Herkes su güvenligi kurallarini bilir ve bunlara uyar.

 

YÜZME ÖGRENELIM

SERBEST (KRAVL) YÜZÜS

Bacak vurusu: Kollarin suyun altinda öne dogru uzanmis ve hareketsiz dururken bacaklarin çirpmayi dene. Bacaklarini germeden düzgün bir sekilde tuttuktan sonra kalçadan itibaren asagiya yukariya dogru çapraz hareketlerle salla, hareketin dizlerden degil kalçalardan baslamasi gerektigi unutma.

Kulaç atma: Kulaç atmaya suyun beline geldigi bir derinlikte çalis. Vücudunun üst bölümü yüzme pozisyonunda olacak biçimde öne dogru egil. Sag kolunu öne ileriye dogru düz olarak uzat. Sonra asagiya kalçana dogru düz olarak çek. Dirsegin yukariya kaldir. Kolunu tekrar öne ileriye dogru düz olarak uzat. Simdi ayni seyi sol kolunla dene, daha sonra bir sag, bir sol kolunu kullanarak kulaç atma hareketini sürdür.

Bacaklari ve kollari birlikte çalistirma: Kol ve bacak hareketlerini uyumlu bir sekilde birlikte yaptigin zaman kravl stilde yüzmeye baslarsin.

 

DIGER YÜZME STILLERI

Kravl yüzme stilini ögrendikten sonra iyi bir yüzücü olabilmek için diger yüzme stillerini de ögrenmen gerekir. Bu da çok çalisman anlamina gelir ve bu çalisma seni yüzme uzmanlik isaretine götürür. Önce sirtüstü yüzme, yüzme stillerinin içinde belki de en rahat olanidir. Daha sonra yan yüzmeyi, kurbagalamayi, kelebegi ve digerlerini ögrenebilirsin.

Sirtüstü yüzme: Bu yüzüs stili uzun mesafeleri yorulmadan sirtüstü olarak yüzebilmeni saglayacaktir. Her kulaç atisinda uzun bir yol katedeceksin.

Yan yüzmede ilerleme bacaklarinla yaptigin makas hareketi ile saglanir. Bacaklarini uzat sonra sanki bir makasi kapatiyormusçasina hareket ettir,, birbirine vur. Bu arada suya yan yatiginda altta kalan kolunu ileriye dogru uzatirken diger kolunu hemen yandan arkaya dogru çek. Ellerinin parmaklarini birlestirip avuçlarini hafifçe çukurlastirmayi unutma.

 

HAYAT KURTARMA

Yüzerken güvende oldugunu bilmek iyi bir duygudur. Her İzci iyi bir yüzücü olmali ve yine her İzci suda yasami tehlikeye giren birine yardim edebilmelidir. Her yil pek çok kisi ya yüzerken ya da suda oynarken yasamini yitirmektedir.

Temel can kurtarma becerilerini kullanmayi bilir ve daima hazir olursan bu bogulmalardan bazilarini önleme sansina sahip olabilirsin. Bogulma tehlikesi ile karsi karsiya olan birini kurtarmaya çalisirken göz önünde bulundurman gereken en önemli nokta, kendi yasamini tehlikeye atmadan bogulma tehlikesindeki kisiyi kurtarabileceksen kurtarma isini ASLA yüzerek denememektir Suda bogulma tehlikesinde olan birini kurtarmanin güvenli yollari, yardima ihtiyaci olan kisiye dogru uzanmak veya tutacagi bir sey uzatmak ya da kenarina tutunabilecegi bir kayik veya botla yardimina gitmektir.

Uzanmak: Çogu kaza kiyiya ya da iskeleye yakin bir yerde olur. Yardima ihtiyaci olan kisiye elini veya bir direk ya da dali uzanarak ulasabilirsin.

Firlatmak: Kurallara uygun bir cankurtaran halatinin ucunda genellikle bir can simidi baglidir. Eger böyle bir halat yoksak herhangi bir saglam halatta ayni isi görebilir. Halati yardima ihtiyaci olan kisiye atarak yardim edebilirsin.

Destekle Yardima Gitmek: Eger kaza halatla ulasilamayacak bir yerde olmussa bir kayik, bot ya da sörf tahtasi ile yarima gitmen gerekir. Tüm bu saydiklarimizla kurtarma olanagi yoksa bogulmakta olan kisiye yardim etmek için yüzmen gerekebilir. Çok iyi bir yüzücü degilsen ASLA bu yolu deneme. Çok iyi bir yüzücü isen ve baska hiçbir olanagin yoksa çabucak ve gözlerini bogulmakta olan kisiden ayirmadan üzerindekileri çikar. Gömlegini yaka kisminda dislerinle tutarak zor durumda olan kisiye dogru hizla yüz. Yardima ihtiyaci olan kisinin seni tutamayacagi kadar uzak ama senin ona kolundan sikica tut ve diger kolunu bogulma tehlikesinde olan kisiye dogru uzat yardim etmek istedigin kisi gömlegin kolunu yakaladiktan sonra yüzerek onu kiyiya çek.

 

YÜZMEK EGLENCEDIR

Sen ve arkadaslarin yüzmeyi ne kadar iyi ögrenirseniz o kadar çok eglenir, farkli su oyunlari deneyebilirsiniz. Bu oyunlari yüzmeye yeni baslayanlar tarafindan denenmemesi gerektigini hiç unutmayin!

Suda hareketsiz durma: Basini arkaya dogru atarak sirtini yay seklinde ger. Derin bir nefes al ve nefesini tut. Ayaklarinin agirligini dengeleyebilmek için kollari arkaya doru uzatarak yanlara aç. Her nefes alisinda havayi çabucak verdikten sonra tekrar agzindan al.

Suyun içinde soyunma: Suda hareketsiz durabilmeyi iyice ögrendikten sonra suda soyunmayi deneyebilirsin. Elbiselerinin içine mayonu giydikten sonra elbiselerinle suya atla ve suyun içinde üzerinde yalniz mayon kalincaya kadar soyun.

Sualti oryantasyonu (Su altinda pusula ile yön bulma): Pusula becerilerini suyun altinda dene. Su geçirmez bir pusula ile dibe dal ve daha önceden verilen bir yöne bakacak sekilde suyun yüzene çok.

Dalgiç elbisesi ve tüpü olmadan suya dalis: Biraz daha eglence istersen, palet, gözlük ve sinorkel ile dalis yapabilirsin.

Esli eglence (Su düellosu): Bir arkadasini su düellosuna davet et. Belinize İzci kemerlerinizi taktiktan sonra kemerlerinizin altindan renkli bir kumas parçasi ya da esarp veya fularinizi sarkitin. Kendi kumasini kaptirmadan arkadasininkini kapabilen yüzücü düelloyu kazanir.

Yorgun yüzücü: Esinle birlikte yorgun yüzücü oyununu oynayabilirsin. Yorgun yüzücü rolünü oynayan arkadasini çenesinden tutarak tasi.

Tasima isini arkadasini gögsünden kavrayarak da yapabilirsin. Bir kolunla arkadasini gögsünden kavra, serbest kalan kolun ve ayaklarinin makas hareketi ile kiyiya dogru yüz. Arkadasini saçlarindan tutarak da çekebilirsin. Bunun için bir elinle arkadasinin kaçlarini kavraman ve yan yüzerek kiyiya ulasman gerekir. Bir baska tasima sekli de arkadasin sirtüstü yatip kollarini omzuna koyduktan sonra kiyiya dogru kurbagalama yüzmendir.

Kürek çekme: Kampta bir kayiga atlayip kürek çekmek yalnizca bir eglence degil ayni zamanda formda kalabilmeni saglayan bir spor ve acil durumlarda kullanabilecegin bir beceridir. Kürek çekmeyi bilmen zor durumda olan bir yüzücüyü kurtarmani saglayabilir. Eger balik tutmayi seviyorsan kürekçiligin bu durumda da ise yarayacaktir. Ama kayikta iken kayiga binen herkesin yaptigi gibi, can yelegini giymeyi unutma. Önce, kayiga dikkatlice nasil binilecegini, kayikta asla ayaga kalkilmayacagini ve kayiga asla asiri yükleme yapilamayacagini ögrenmelisin. Daha sonra küreklerin dogru olarak nasil kullanilacagini ve nasil yol alacagini ögrenebilirsin.

Kano kullanma: Evvelce kizilderililer tarafindan kullanilan kanolarin bütün aliminyum, fiberglass ve plastikten yapilanlar bugün kamplarda spor ve eglence için kullanilir. Yaz kamplarinda bir kanonun nasil tasinmasi gerektigini durgun suda ve köpüklü dalgalarda nasil kullanilacagini ve bakimini ögrenebilirsin. Ana bir kano kullanabilmen için önce çok iyi bir yüzücü olman gerekir. En iyi kanocular bile er geç kendilerini suda bulurlar. En usta kanocularin bile can yelegi giymesinin nedeni de budur.

Bu sayfalar en iyi 800x600 ekran çözünürlüğü ve high-color renk ayarı ile izlenebilir.
Internet Explorer 5+ ve üstü kullanmanızı tavsiye ederim.