erisi.com
 
ANASAYFA denizcilik linkler
Felsefe Kişisel Gelişim Haritalar Paradigma İzcilik Futbol Resimler Türk Tarihi Atatürk

TEMEL BILGILER
OBAN      OYMAGIN
İZCİLİK RUHU
İZCİ ISARETLERI
HAYDI KAMPA
İZCİ ISARETLERI

HAYDI KAMPA
DOGA YÜRÜYÜS
KENTTE YÜRÜYÜS
OYUNLAR
IZ ISRETLERI
DIN VE AHLAK

İZCİ SARKILARI
METEOROLOJI
CUMHURIYET
YANGININ CESITLERI
DEPREM
SIVIL SAVUNMA

İLK YARDIM 1
DOGA DOSTLARI
CEVRE VE İZCİ
İLK YARDIM 2
RAPORLASMA

ILETISIM

II-OBAN

OBAN

İzci Obasi, dünyadaki en küçük çocuk ya da gençlik kulübüdür. Oba İzciligin düzenli yürümesini saglayan birimdir. Oba ayni seyleri yapmaktan hoslandiklari için bir arada bulunan ve genellikle 6-8 kisiden olusan bir gruptur. Oba bir takimdir. Obanin tüm üyeleri İZCİLİK oyununu oynarlar.

Obada hepiniz ayni hedef için çalisir ve harika vakit geçirirsiniz. Obada en iyi arkadaslarindan bazilari ile heyecanli seyler planlamanin, yürüyüse çikmanin, birlikte kamp yapmanin, uzun bir yürüyüsten sonra eve dönerken ya da kamp Ateşinin oynasan alevlerini seyrederken birlikte sarki söyleyip, gülmenin, İzcilikte bir üst basamaga geçmeni saglayacak testleri basarmak için birlikte çalismanin ne kadar eglenceli oldugunu ögrenirsin.

 

OBANIN ADI

Her obanin bir adi vardir. Eger, daha önceden kurulmus bir obaya katildinsa, obanin adinin geçmisini ve obanin niçin bu adi aldigini ögren. Obanizin adi bir kus veya hayvan ismi ise bu kus veya hayvanin yasam sekli, haberlesme metodlari, sesleri, genel özellikleri gibi detaylari da ögrenmelisiniz.

Obalarin çogu oba hayvan ya da kus isimlerini obasinin ismi olarak seçer. Bu isimlerde doganin gerçek tadi vardir. Denize yakin bir bölgedeki bir oba kendisine MARTI obasi adini seçerken daglara yakin bir yerdeki oba da KARTAL obasi adini alabilir.

"Dag Sahini", "Ulu Dogan" gibi alt tür isimler ile, "Süzülen atmacalar", "Keskin gözlü atmacalar'' gibi özel isimler de obanizin adina bir farklilik getirebilir.

Obanizin adi olarak ünlü kisilerin isimlerini de kullanabilirsiniz. "Sabiha Gökçen Obasi", "Baden Powell Obasi" gibi.

 

OBA FLAMASI VE AMBLEMI

Obanin oba ismini simgeleyen bir flamasi vardir. En iyi oba flamasi, obanin kendisinin çizip diktigi flamadir. Pek çok oba kendi flamalari üzerine bazi gizli özel isaretler koyar. Sen ve oban kendiniz bir flama yapincaya kadar yöredeki İzci malzemeleri satan firmadan bir tane alabilirsiniz.

Obalar kendilerine basit birer amblemde seçerler. Belki kamp gereçlerinin üzerine de obanin amblemini çizmeyi istersiniz. Obanin amblemini bir iki küçük çizgi ile çabucak çizmeyi ögrenmelisin. Bu amblemi bir İzci olarak imzani atarken de yanina kullanabilirsin. Oymaktaki en iyi oba, senin bir parçasi oldugun oba, yani senin obandir.

Obalar genellikle iki veya üç rengi obalarinin rengi olarak seçerler, flamalarinda ve amblemlerinde bu renkleri kullanirlar.

 

OBA BAGIRISI ve OBA RUHU

Her obanin bir bagirisi vardir. Obanin adi bir hayvan ise, onun bagirisini kullan. Oba bagirisi, çesitli durumlarda kullanilabilir. Oban bir yaris kazandigi zaman obanla birlikte bagirisini yapar, zaferini ilan edebilirsin. Ormanda obanla yaptigin yürüyüste obabaşın obayi toplamak için oba bagirisini kullanir. Obanin üyeleri ve sen bu bagirisin anlamini anlarken, baskalari bu sesin yalnizca ormandaki dogal bir ses oldugunu düsünecektir.

Oba üyelerini birarada tutan ayni düsünce tarzi ve yasama biçimidir. Oba üyeleri kendi aralarinda bir oba ruhu yaratirlar ve kimsenin bu ruhu bozmasina izin vermezler. Bazen oba ruhunu disariya göstermek için benzer davranis ve sekiller üretirler. Örnegin ayni fular bagini kullanirlar, kiyafetlerine ayni seyleri takarlar, kollarina ayni isareti boyarlar.

 

OBABAŞIN

Iyi bir oba basina sahip olabilmek için sen ve obanin diger üyeleri obabaşı olarak en fazla saygi duydugunuz, obayi mümkün olan en iyi oba düzeyine getirebilecek istek ve enerjiye sahip üyeyi seçmelisiniz.

Obabaşı, arkadaslarina "haydi gelin… gidiyoruz!" der ve yola çikar. "O", toplantilari, yürüyüsleri, kamplari ve gezileri yönetir. Yapilacak iyilikleri önerir, obadaki herkesin İzcilikte ilerleyebilmesi için çareler düsünür. "O" seninle ve digerleri ile; sizlere lider olmanin ne anlama geldigini anlayabilmeniz için bir sans vermek üzere liderligini paylasir. Obabaşı, görevinde kendisine yardimci olabilmek üzere bir baska İzciyi obabaşı yardimcisi olarak seçer. Obabaşınin olmadigi durumlarda, obabaşınin görevini obabaşı yardimcisi üstlenir.

Obada herkes için, hatta obaya yeni girmis olsan bile olan senin için de yapilacak bir is vardir. Yazisi iyi olan bir İzci obanin yazmanidir. Sayilarla arasi iyi olan bir baskasi ise obanin saymanidir ve hesaplari tutar. Malzemeci, asçi, asçi yardimcisi, sucu, oduncu vb. gibi görevler obabaşı tarafindan dagitilir. Obabaşına tam bir destek saglamak senin ve obanin elindedir. Obanin iyiligi için birbirinize destek olmak zorundasiniz. Bazen obanin planlari hosuna gitmeyebilir. Ama, İZCİLİK neseli bir dayanisma üzerine kurulmustur. Eger obanin yararina ise, kendi çikarlarini bir kenara koymalisin. Unutma, Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için…

 

OBA ETKINLIKLERI

Dürüst, iyi, canli bir oba kendi basina pek çok seyi gerçeklestirebilir. Obanin her zaman ilginç planlari vardir. Oban ve sen, oba toplantilari, yürüyüsler, kamp gereçleri yapmak ya da oba kösesi veya oba çalisma yeri düzenlemek için planlar kurarsiniz.

 

OBA TOPLANTILARI

Oban sik sik toplantilar düzenler. Her ünite toplantisinda zamanin bir bölümü obalarin kendi köselerinde kendi basina toplanti yapabilmesi için ayrilir. Bunun disindaki oba toplantilari ya İzcilerden birinin evinde ya da obanin çalisma yerinde düzenli olarak gerçeklestirilir.

Obana ait bir çalisma yeri varsa sansli sayilirsin. Bir garajin bir bodrumun ya da benzeri bir yerin bir kösesi bir kulübe dönüstürülebilir. Oba toplantilarinda İzciler birbirlerinin ilerlemesine yardim eder. Oba toplantilarinda yapilmak istenilen büyük isler kararlastirilir.

OBA YÜRÜYÜSLERI VE OBA KAMPLARI

Iyi çalisan obalar açik havada pek çok etkinlik gerçeklestirirler. Düzenli olarak günü birlik yürüyüslere (Doga yürüyüsülerine) çikarlar. Bu Doga yürüyüslerinin onayi önceden oymagin liderinden alinmalidir. Iyi obalar geceyi kendi kurduklari kamplarda geçirirler. Ama oban böyle bir kampa ancak obabaşın oymak basi tarafindan gece kampi lideri olarak onaylanirsa çikabilir. Obabaşınin henüz bu konuda yeterli egitimi yoksa, oban İzcilerden birinin babasi ya da oymak lideri ile bu kampi gerçeklestirebilir.

Obanin hedefi, kendi gece kamplarini düzenleyebilmek üzere kampçilik alaninda çok iyi bir egitim görmektir.

Doga yürüyüsü ve kampa çikislar oba yasaminin en yüksek noktalaridir. Kamp Ateşlerinin çevresinde oba ruhu en yüksek noktasina erisir, sen ve arkadaslarin kendinizi İzcilige daha da yakin hissedersiniz. Obadaki olaylarin hepsi obaca planlanir. Obabaşınin pek çok güzel düsüncesi vardir. Zaten obabaşı olarak seçilmesinin nedeni de budur. Obabaşıniz size önerilerle gelir ve sen ve arkadaslarin hep birlikte karar verir ve kararlastirdiginiz seye hep birlikte katilirsiniz.

Oban bir Doga yürüyüsü bir kamp ya da baska herhangi bir is için bir saat ve tarih belirlemisse, o tarih ve zamanda hava yagmurlu da günesli de olsa belirlenen noktada olman gerekir. Yalnizca günesli havalarda ortaya çikan günesli hava İzcisinin ne obasina ne de kendine pek fazla yarari dokunmaz. Obasina yararli olan ve bu arada en fazla eglenen İzci her türlü hava kosulunun İzcisidir.

Bu sayfalar en iyi 800x600 ekran çözünürlüğü ve high-color renk ayarı ile izlenebilir.
Internet Explorer 5+ ve üstü kullanmanızı tavsiye ederim.