erisi.com
 
ANASAYFA denizcilik linkler
Felsefe Kişisel Gelişim Haritalar Paradigma İzcilik Futbol Resimler Türk Tarihi Atatürk

TEMEL BILGILER
OBAN      OYMAGIN
İZCİLİK RUHU
İZCİ ISARETLERI
HAYDI KAMPA
İZCİ ISARETLERI

HAYDI KAMPA
DOGA YÜRÜYÜS
KENTTE YÜRÜYÜS
OYUNLAR
IZ ISRETLERI
DIN VE AHLAK

İZCİ SARKILARI
METEOROLOJI
CUMHURIYET
YANGININ CESITLERI
DEPREM
SIVIL SAVUNMA

İLK YARDIM 1
DOGA DOSTLARI
CEVRE VE İZCİ
İLK YARDIM 2
RAPORLASMA

ILETISIM

III-OYMAGIN

OYMAGIN

Oban tek basina degildir. O oymagin bir parçasidir. Çogu oymak üç ya da dört obadan olusur. Bazi oymaklarda daha da fazla oba bulunabilir.

Boynuna oymaginin renklerini tasiyan fularini takar, sol koluna oymak numarani dikersin. Her İzci oymagi ile gurur duyar ve yine her İzci oymaginin da ondan gurur duymasi için elinden geleni yapar. Oymaginda ömür boyu hatirlanacak anilarin olur. Oymakça söylenen sarkilar, kamp Ateşi sohbetleri, İZCİLİK haftasi gösterileri, etkinlikler, hazine arama. Bu tür anilari edinebilmenin en iyi yolu, oymak liderinin arkasinda toplanmak ve onlari oymaginizi en iyi oymak haline getirmek için desteklemektir.

 

OYMAK LIDERLERIN

Simdi… Oymak liderlerin kim? Hepsinden önce oymakbaşın. Oymakbaşın oymaginda bulacagin nese ve heyecani planlamak için saatler harcar, yapabilecegin yeni ve heyecan verici seyleri ögrenmek için egitim görür. Oymakbaşın her oymak toplantisinda hazirdir ve oymakla birlikte gezilere kamplara gider. Oymakbaşın her zaman tavsiyelerine basvurabilecegin bir arkadastir. Oymakbaşı bunlari neden mi yapar? Çünkü İzcilige inanir, çocuklari sever ve onlarin gerçek insanlar olmasina yardimci olmak ister.

Oymakbaşı yardimcin, oymakbaşına yardim eder ve gerek duyuldugunda oymagin sorumlulugunu üstlenir. Oymakbaşı yardimcin da tipki oymakbaşın gibi sizin için çalisarak ve planlar yaparak bir dolu zaman harcar .

Oymaginin bir de kendisine destek olabilecek insanlardan olusan bir koruyucu kurulu vardir. Bu kurul oymagin çalismalarinda destek olur.

 

OBABASLARI KURULU

Oymagin yapacagi isler obabaslari kurulunca planlanir. Bu kurul obabaslarindan ve oymak basindan olusur. Oymakbaşı yardimcilari ihtiyaç duyulursa obabaslari toplantisina katilabilirler.

Çocuk liderler bu kurul sayesinde kurulda obalarinda etkin bir biçimde liderlik yapabilmeleri için gereken egitimi alabilirler. Obabaslari oymagin toplantilarini. yürüyüslerini ve kamplarini planlamak üzere ayda bir toplanir. Bu toplantidan önce obabaşın obanla oymak etkinlikleri için neler düsündükleri konusunda konusur ve bu düsünceleri toplantida digerlerine aktarir. Obabaslari kurulu üyeleri neler yapilacagi konusunda birlikte karar alir.

Obabaslari kurulunda obabaslari kidemli obabaşı ve oymakbaşı oymagin programini planlar.

 

OYMAK TOPLANTILARI

Pek çok oymak haftada bir toplanir, bazi oymaklar ise oba toplantilari düzenler. Oymak toplantilarinda oyunlar oynanir, bazi toplantilarda İZCİLİK becerileri egitimi yapilirken bazi toplantilarda yalnizca eglenilir. Obalar arasi yarismalar sarkilar, hünerler ve törenler de oymak toplantilari etkinliklerindendir. Bütün oymak toplantilarinin hep ayni yerde, ayni zamanda gerçeklesmesi gerekmez. Oymak degisik kurumlari ziyaret edebilir, fabrikalara, müzelere, hayvanat bahçelerine geziler düzenleyebilir.

 

OYMAK YÜRÜYÜSLERI VE KAMPLARI

Her oymagin bir açik hava programi vardir. Oymak yil boyunca ayda bir yürüyüse ya da hafta sonu kampina çikar. Bu yürüyüs ve kamplar her obaya oymagin en iyi obasi oldugunu kanitlama firsati verir. Yilin en büyük olayi tüm obalarin bir arada oldugu yaz kampidir. Yürüyüs, hafta sonu kamplari ve yaz kampinda İzciler açik havada kendi islerini kendileri görmeyi ögrenirler. Obanin her üyesi beceriler kazanip kendine daha çok güvenirken, oba da daha iyi bir oba haline gelir. Oba toplantilarina düzenli olarak gel, tüm heyecan ve enerjinle oyunlara, yarislara katil. Unutma ki, obanda ve oymaginda gerçeklesen her güzel seyin nedeni İzci olmaktan heyecan ve onur duyan sen ve seninle ayni heyecani ve onuru paylasan arkadaslarindir. Oymaginin ve obanin basarisi senin ve arkadaslarinin gayretlerine, içinizde duydugunuz İZCİLİK ruhuna baglidir. İzcilige kendinden ne kadar çok verirsen, İzcilikte sana o kadar çok sey verecektir.

 

IL İZCİ TEMSILCILIGI

I1 İzci temsilciligi İzciligi ilde basariya ulastirmak, yükseltmek için çalisir, oymakbaşına her konuda yardimci olur. Oymakbaslarinin ve obabaslarinin iyi bir egitim görmelerinin saglanmasi da temsilciligin görevleri arasindadir. Senin oymaginin yani sira il İzci temsilciligine tescil yaptirmis daha pek çok oymak var, oymagin yalniz degil. Bu oymaklarla birlikte bir oymagin tek basina basaramayacagi pek çok seyi basarabilirsin, bu oymaklarla il İzci temsilciligince düzenlenen senliklere, gösterilere, sergilere, kermeslere katilabilir, İZCİLİK becerilerini baskalarina gösterebilirsin. I1 İzci temsilciligince düzenlenen en büyük etkinlik olan ve ilindeki kamp alaninda gerçeklestirilen yaz kampinda spor yapip eglenirken İZCİLİK becerilerini de gelistirirsin.

Bu sayfalar en iyi 800x600 ekran çözünürlüğü ve high-color renk ayarı ile izlenebilir.
Internet Explorer 5+ ve üstü kullanmanızı tavsiye ederim.