erisi.com
 
ANASAYFA denizcilik linkler
Felsefe Kişisel Gelişim Haritalar Paradigma İzcilik Futbol Resimler Türk Tarihi Atatürk

TEMEL BILGILER
OBAN      OYMAGIN
İZCİLİK RUHU
İZCİ ISARETLERI
HAYDI KAMPA
İZCİ ISARETLERI

HAYDI KAMPA
DOGA YÜRÜYÜS
KENTTE YÜRÜYÜS
OYUNLAR
IZ ISRETLERI
DIN VE AHLAK

İZCİ SARKILARI
METEOROLOJI
CUMHURIYET
YANGININ CESITLERI
DEPREM
SIVIL SAVUNMA

İLK YARDIM 1
DOGA DOSTLARI
CEVRE VE İZCİ
İLK YARDIM 2
RAPORLASMA

ILETISIM

XIII-DOGA YÜRÜYÜS

HAYDI DOGA YÜRÜYÜSÜNE (HIKE)

Neden Doga yürüyüsü? Çünkü gençsin ve kanin kayniyor! Çünkü Doga yürüyüsü için kaynayan ruhuna bir çikis, bir doyum sagliyor. Doga yürüyüsünde macera var. Doga yürüyüsüde yaban hayattan günümüze kalabilenleri arastirmaktan ve incelemekten, kesfetmekten, yurdumuzun vadilerini, tepelerini, ormanlarini, ovalarini, nehir ve göllerini tanimaktan dogan bir heyecan var! Doga yürüyüscülügü bilinen en iyi sporlardan biri. Doga yürüyüsüne çiktiginda cigerlerin ve kalbin güçleniyor, kaslarin kuvvetleniyor, kanin damarlarinda daha düzenli akiyor .

Doga yürüyüsünde eglence var! Kendini bir kus kadar özgür ve formda hissettirecek, kendine güvenini artiracak cinsten bir eglence! Doga yürüyüsünde trafik homurtusu yok, radyo parazitleri, televizyon cihazlarindaki bozuk görüntüler yok. Çevrendeki tek sey doganin sesi ve görüntüsü.

 

HER MEVSIM DOGA YÜRÜYÜSÜ MEVSIMIDIR

Her mevsim Doga yürüyüsü için uygundur. Her mevsim seni ve arkadaslarini yolda Doga yürüyüsünde bulmali. Iyi bir odanin ya da iyi bir oymagin güçlü bir açik hava programi olmali. Oba en azindan ayda bir açik havaya çikmalidir. Açik hava etkinliklerine katilirsan bir gün iyi bir Doga yürüyüscü olabilirsin. Bununla beraber bahar aylarinin ilik rüzgarlarinda, yaz sicaginda, sonbahar saganaklarinda ve kisin aci sogugunda Doga yürüyüsü çikmadikça, iyi bir Doga yürüyüscü olamazsin. Böyle bir Doga yürüyüscülük yollarina ne çikarsa çiksin gögüsleme cesaretini gösterebilecekler içindir. Doga yürüyüsü sirasinda önünde daima düz, kolay yollar olmayacak. Çalilarla dikenlerle savasacak, kayalara tırmanacaksın. Günes her zaman parlayacak, ani fırtınalar, yağmurlarla karşılaşacak, ama zorluklara gülerek gögüs germeyi ögreneceksin. Bu güçlükler Doğa Yürüyüşü’nün eğlencesi, tadı, tuzudur. Onlari yenerken gelişecek istedigin gibi bir insan olacaksin.

 

YÜRÜYÜS GIYIMI

MEVSIME GÖRE GIYSILER

Sicak havada yolda ya da açik arazide gerçeklestirecegin Doga yürüyüsü için kisa kollu gömlek ve sort çok uygun olur. Serin havada ve çalilar, dikenler arasinda yapacagin bir Doga yürüyüsünde uzun kollu gömlek ve pantolon giymelisin.

Kis Doga yürüyüsü için pantolonun altina uzun bir çamasir ya da ince bir esofman giyme ihtiyaci duyabilirsin. Kis Doga yürüyüsünde kazaga, rüzgarliga ve eldivene de ihtiyacin olacak. Basina İzci sapkani ya da bereni giymek seni çok sik gösterecektir. Ama günesten ve yagmurdan daha iyi korunabilmek için genis kenarli bir sapka giymelisin. Hava soguksa, İzci sapkanla birlikte kulaklik takabilir veya ince bir kar basligi giyebilirsin.

 

DOGA YÜRÜYÜSÜ PLANLAMA

Doga yürüyüsünden yarar saglayabilmek ve zevk alabilmek için planlama yapman gerekir. Oba ya da takim Doga yürüyüsü için düsünmen gereken noktalar asagida verilmistir.

* Ne yapmak, ne ögrenmek ya da neyi basarmak istiyoruz?

* Hangi İzcileri almaniz gerekiyor?

* Gidecegimiz yer neresi? Nasil gidecegiz?

* Yolda ve hedefe vardigimizda ne yapacagiz?

* Hangi üniformayi giyecegiz? Diger giysilerimiz nasil olacak?

* Ne zaman yola çikacagiz?

* Ne zaman eve dönecegiz?

İzci Doga yürüyüsü yalnizca bir yürüyüs degildir. İzci doga yürüyüsü amaci olan bir yürüyüstür. Dogayi incelemek, arastirma yapmak, bir İZCİLİK becerisini gelistirmek, vücudu güçlendirmek vb.leri Doga yürüyüsünün amacini olusturabilir. Doga yürüyüsü sabahleyin, ögleden sonra ya da tüm gün boyunca devam edebilir. Varmayi planladigin yer bir tepenin zirvesi, bir göl, bir kumsal olabilir. Doga yürüyüsünün ayrintilarini bir kenara yaz. Bu ayrintilar senin Doga yürüyüsü planini olusturacak ve eve döndükten sonra Doga yürüyüsü raporunu verirken sana yardimci olacaktir. Doga yürüyüsü planinin bir kopyasini da ailene ver. Ailen nerede oldugunu, ne zaman dönecegini ve acil bir durumda sana nasil ulasabilecegini bilmeli.

 

DOGA YÜRÜYÜSÜ MALZEMESI

Her Doga yürüyüsü da yaninda olmasini isteyecegin bazi esyalar vardir. Defter, kalem, yara bandi, folye kagidina sarilmis kibrit, biçak, mendil, tuvalet kagidi, jeton. Yolda temiz su bulacagindan kuskulu isen evden bir matara su getirebilirsin. Genel anlamdaki Doga yürüyüscülük ve arastirmacilik için bir haritaya ve bir pusulaya ihtiyacin olacak. Yemek pisirmeyi planliyorsan ve obanla pisireceksen bir tencere, ama herkes kendi yemegini pisirecekse tek kisilik bir yemek pisirme kabi getirmelisin.

Çatal, kasiga da ihtiyacin olacak. Bir öncülük Doga yürüyüsü halatini da unutmamalisin. Fotografçilik Doga yürüyüsü da ise fotograf makineni ve filmini yanina alman gerekir. Doga yürüyüsü ne türden olursa olsun içinizden biri mutlaka bir ilk yardim çantasi tasimali. Ancak bu sekilde olasi yaralanmalara karsi hazir olabilirsin.

 

DOGA YÜRÜYÜSÜ YIYECEGI

Evden ayrilmadan önce Doga yürüyüsü ne yiyecegini düsün. Bir ya da iki sandviç, bir elma ve bir sekerleme iyi bir ögle yemegi olabilir. Yemek malzemeni plastik bir torbaya koy. Kuru yemis, kuru üzüm Doga yürüyüsü sirasinda karnin aciktikça atistirabilecegin Lezzetli ve hafif bir yiyecek türüdür. Oba Doga yürüyüsü için tüm araç, gereci ve yiyecegi tek bir çantaya koyun ve sira ile tasiyin. Tek basina ya da takim arkadasinla çikacagin Doga yürüyüsü için omuza asilan küçük bir Doga yürüyüsü çantasi kullan.

 

DOGA YÜRÜYÜSÜNDE

NASIL YÜRÜYECEKSIN?

Topuklarina hafif bas, ayak parmaklarinin ucu ileriye baksin. Ayaklarinin ucunla güçlü bir sekilde basarak yürü. Kollarini serbestçe salla, çeneni yukari dogru kaldir. Tüm vücudunu düzgün ve rahat hareket ettir. Sirt çantanla yürüdügünde agirligi sirtinin üst kismina ver, çok hafif öne dogru egil.

 

DOGA YÜRÜYÜSÜ HIZI

Oba Doga yürüyüsü hiz rekorlari kirmak için degil, yürüyüsten zevk almak, temiz havadan yararlanmak, İZCİligi ögrenmek için çikarsin. Hizini Doga yürüyüsünün amacina ve yürünecek mesafeye göre ayarlaman gerekir. Doga yürüyüsüne çesitli kus ve hayvanlari incelemek amaci ile çiktinsa yürüyecegin mesafe kisa, ayiracagin zaman uzun olabilir. Ama Doga yürüyüsüne araziyi kesfetmek amaci ile çikarsan daha fazla yol almak isteyeceksin. Böyle bir Doga yürüyüsü hizin saatte 5 km. olabilir. Doga yürüyüsü sirasinda tüm konusmalarin kesildigi bir hizla ilerliyorsan yaptigin Doga yürüyüsü degil, yalnizca kilometreleri yutmak, olur. Herkesin ayak uydurabilecegi bir hizda yürümelisin. Istersen yürürken sarki söyleyebilirsin.

 

YOLDA DINLENME

Her yarim saatte bir 3-5 dakikalik kisa molalar ver. Daha uzun süreli molalar kaslarini sertlestirir. Yürümekte güçlük çekersin. Yürüyüste sekerden ve sekerli meyve sularindan uzak dur. Bunlar seni susatir ve sürekli olarak su içmene neden olur. Susuzluk duyarsan agzina yanlislikla yutmayacagin büyüklükte temiz bir çakil tasi koy. Bu çakil tasinin susamani engelleyecegini görünce sasiracaksin.

 

ARAZI YÜRÜYÜSÜNDE GÜVENLIK

İZCİ Doga yürüyüsü kirlarin içinden geçerek ya da kirsal alandaki patikalardan yürüyerek yapilir. Bu patikalar aslinda tam anlami ile patika sayilmaz. Ya bir nehir yatagi ya bir göl kenari ya da bir tepeye çikan bir açikliktir. Hatta pusulanin göstergesi dogrultusunda yol alacagin çalilarla kapli bir arazi de olabilir. Böyle bir arazide yürürken en önemli kural attigin adima dikkat etmendir. Kayadan kayaya atlamak, devrilmis bir agacin üzerinde yürümek çok zevkli olabilir ama bastigin kaya islak ve kaygan, devrilmis agaç gövdesi ise çürük olmamalidir. Devrilmis çürük bir agaç gövdesinin içinde bir akrep ya da yilan bulunabilir. Böyle bir kütügün içine ayaginin girmesi hiç de hos olmaz. Ayagini saglam topraga bas, gevsek ve yerinden çikabilecek bir tasa, bir kayaya basma. Kütüklere basarak degil üzerlerinden atlayarak ilerle. Tuttugun agaç dallarina dikkat et. Agacin dallari çürükse kirilabi1ir.

 

KARA YOLUNDA GÜVENLIK

Bir İZCİ Doga yürüyüsü ormanlar arasindan geçmek, kirlarda yürümek anlamina gelse de bazen seni bu tür yerlere götürecek bir ana yolu kullanmak zorunda kalabilirsin. Yollar Doga yürüyüsü'cilar için degil arabalar içindir. Yollari kullanirken çok dikkatli ol. Yolda güvenli bir biçimde yürüyebilmek için mümkün oldugunca soldan yürü. Böylece karsidan gelen arabalari görebilir ve kenara çekilebilirsin. Yol kenarinda banket varsa banketi kullan. Gece yürüyüsünde bir el feneri kullan, beyaz bir mendili sag bacaginin alt tarafina bagla. Daha da iyisi gömleginin arkasina ya da bacagina bir reflektör koy. Reflektör sen yürüdükçe Isigi yansitacak ve karsidan gelen sürücüler seni fark etmeden çok önce reflektörü görecektir. Doga yürüyüsüne yalniz da çiksan obanla da çiksan bu güvenlik kurallarina uy. Obanla yürüdügünde tek sira halinde soldan ya da yolun disindan yürü. Obabaşın en öndeki İZCİnin bir kaç adim önünde, obabaşı yardimcisi ise sondaki İZCİnin bir kaç adim gerisinde yürümelidir.

 

IÇMEK IÇIN GÜVENLI SU

Doga yürüyüsünde su içecegin zaman yalnizca temiz ve güvenli su iç. Evinden getirdigin matarandaki su güvenlidir ama bir derenin ya da kaynagin suyunun temiz oldugundan emin olamazsin. Bazen bir kristal kadar temiz görünümlü olan sular bile mikroplu olabilir. Bazi kaynaklarda "içme suyu", "içilebilir su" gibi isaretler bulabilirsin. Suyun temiz oldugundan emin degilsen içmeden önce mikroplarindan arindirmalisin. Bunun için 15 dakika kaynatman ya da su temizleme tabletleri kullanman gerekir. Su temizleme tabletlerini eczaneden alabilir ve prospektüse göre kullanabilirsin. Suyu kaynatarak temizliyorsan kaynar kaynamaz

atesten indirmemeli 15 dakika kadar kaynatmalisin çünkü bazi mikroplar çok dayaniklidir ve kolay kolay ölmezler. Suyu kaynattiktan sonra sogutup içebilirsin.

 

UYULACAK KURALLAR

Bütün Doga yürüyüslerinde açik hava davranis koduna göre davranman gerekir. Tüm İZCİlerden bu davranis biçimini benimseyerek yasamalari ve kurallara uymalari beklenir;

1. "Girmeyiniz", "Özel" ve "Geçis yok" isaretlerine uy. Özel bir araziden sahibinin izin olmadan geçme. Kapilari buldugun gibi birak ve parmakliklarin tirmanmak için degil içeriye izinsiz girilmesini önlemek için kondugunu unutma.

2. Ormanlari koru, onlara zarar verme.

3. Ekilmis bir araziyi asla çigneme. Ekili yerlerden yürümek çiftçinin ürününe zarar verecektir.

4. Çiftlik hayvanlari baskasinin malidir. Inekler ancak huzur içinde olurlarsa iyi süt verebilirler. Atlar çayirlara dinlenmeleri ve beslenmeleri için birakilir. Onlari rahatsiz etme.

5. Demir yollarinda yürümek hem yasak hem de çok tehlikelidir. Demir yollarindan uzak dur.

6. Otostop yapma, otostop Doga yürüyüsçülük degildir.

7. Tuvalete gitmek ihtiyacini duyarsan gözden uzak bir yer bul. Topugunun arkasi ile bir çukur kaz, isin bittikten sonra "kedi deligi" adi verilen bu çukuru daha önce çikardigini toprakla ört.

8. Yemek pisirmek için bir yerde duracak olursan ates yakmak için izin alman gerekir. Yeme~ini yedikten sonra alani temizle, çöpleri plastik bir çöp torbasina koy ve etrafta bir çöp bidonu yoksa yanina al.

 

İZCİ HIZI

Normal Doga yürüyüsü hizindan daha hizli ilerlemek istedi~in zamanlar olabilir .Böyle bir durumda İZCİ hizini kullan. İZCİ hizini elde edebilmek için 25 adim yürü sonra 25 kosar adim at. Ayni sekilde devam et. İZCİ hizinin iki faydali yani vardir. Bir yorulmadan ilerleyebilirsin. Iki uzakligi tayin edebilirsin. Biraz çalismakla 15 dakika içinde 2 km. yol alabilecegin ve 15 saniyeden fazla bir degiskenlik göstermeyecek bir hiz gelistirebilirsin.

 

GECE YÜRÜYÜSÜN

1-Her gece yürüyüsünün bir amaci olmalidir. Bunlar;

a. Yildizlarla yön bulmak amaciyla,

b. Teorik ve teknik konularini pekistirilmesi için gece uygulamalarinin yapilmasi amaciyla,

c. Egitim metodlarindan biri olan istasyon çalismasi amaciyla,

d. İZCİlerin macera, atilganlik ve heyecan duygularini gidermek amaciyla,

e. İZCİlere cesaret kazandirmak amaciyla yapilir.

 

2-Liderin hazirliklari;

a. Lider tarafindan tespit edilen amaca uygun bir program hazirlanmasi ve gece yürüyüs parkinin seçilmesi gereklidir.

-Çok yokuslu ve meyilli yerlerden olmasi,

-Sulak ve batak arazi olmamasi,

-Sik agaçlik ve dikenlik yerler olmamasi gerekir.

b. Lider tarafindan gerekli senaryo hazirligi yapilmalidir.

c. Gerekil araç, gereç ve teçhizatin tespit edilmesi gerekir.

d. Öncü artçi ve destek obasinin tespit edilmesi gereklidir.

e. Lider ve destek ekibiyle parkur gezilir. Programda yapilacak seyler ve saatleri kontrat edilir.

 

3-İZCİlerin hazirliklari;

a. İZCİlere gece yürüyüsleri hakkinda genel bilgiler verilmelidir.

-Gece yürüyüsünde hiç konusulmayacagi,

-Sessizlige riayet edilecegi,

-Tek sira yürünecegi,

-Öndekinin bastigi yere basilacagi,

-Sik arazide her adimimizda ellerimizin öne dogru uzatilacagi,

-Dallari geriye hizla birakmayip, arkadan gelen İZCİye verilecegi,

-Kafileden kopulmayacagi,

-Lider ve yardimcisi ile öncü, artçi ve destek ekibi disinda fener bulundurulmayacagi,

-Fener tasiyanlarin gerekli olmadikça fenerlerini yakmayacaklari,

-Birbirlerini korkutacak hareketlerin yapilmayacagi,

-Disiplini bozucu hareketlere izin verilmeyecegi, liderler tarafindan İZCİlere belirtilir.

b. İZCİnin üzerinde çaki, biçak gibi kesici alet ile düsürebilecekleri para, saat, fular bagi vb. degerlin malzemelerini yanlarina almayip kampta birakmalari tembih edilir.

c. Koyu renk olmak üzere uzun pantolon giymeleri, üzerlerine koyu renk yirtilmasi zor anorak parka giymeleri hafif fakat saglam bir ayakkabi giymeleri saglanir.

d. Liderlerin kollarina veya ayak paçalarina beyaz bez baglanabilir.

e. Programimiza göre İZCİnin yaninda not defteri, pusula, ip, kibrit vb. bulunmasi gereklidir.

4-Uygulama;

a. Gece yürüyüsüne baslamadan lider tarafindan İZCİnin hazirliklari kontrol edilir.

b. Gece yürüyüsleri tespit edilen BASLANGIÇ noktasindan tekmil alinir.

c. Yürüyüs baslatilir. Aralarda veya tespit ettiginiz yerlerde program uygulanir.

d. İZCİler çok terletilip, terleri sogutulacak kadar durdurulmamalidir.

e. Ayri bir yoldan tekrar nirengi noktasina gelinir.

f. Vukuat olup olmadigi kontrol edilir.

g. Tekmil alinir.

h. Sicak bir içecek veya üzüm, pekmez gibi İZCİlere enerji verecek bir ödül verilir

i. Terli olanlarin özellikle üstlerindeki malzemelerini degistirmeleri, ondan sonra yatmalari tembihlenir ve kontrol edilir.

Yatma hazirligi için uygun bir süre verilir ve yatirilirlar.

 

SIRT CANTASIYLA YÜRÜYÜS

Oban ya da oymagin ile Doga yürüyüsüne çikip kampçilik becerilerinde ustalastiktan sonra sirtinda çantanla uzun bir geziye çikmanin heyecanini yasamak isteyeceksin. Artik yalnizca bir kamp için degil ayni zamanda sirtinda çantanla uzun yürüyüsler için de hazirsin.

Kaç kisi?: Geziye tüm oymak, hatta tüm oba birlikte çikmayabilir. Aslinda böyle bir doga yürüyüsüne çikacak gruptaki izciİ sayisi 8-10 kisiyi geçmemeli ve grupta bir Iider bulunmalidir. Daha fazla izci yürüyüse çikmak isterse grup daha az sayidaki ekiplere ayrilmali ve her bir grup kendi basina kamp yapacak sekilde organize olmalidir. Böyle bir ekip için en uygun sayi dörttür. Dört kisilik bir ekip malzemesini kolayca tasiyabilir ve yine ayni sayidan olusan bir ekip her seyin en kötüsüne hazir olabilir. Herhangi bir kaza durumunda ekipten biri kazaya ugrayan kisi ile kalir diger ikisi ise yardim aramaya gidebilir.

 

SIRT ÇANTASI ILE YÜRÜYÜS IÇIN MALZEMEN

Ayakkabi: Yumusak arazideki bir yürüyüs için obanla her zaman geziye çiktigin zaman giydigin botlar isini görecektir. Sert arazi için daha dayanikli bir seye ihtiyacin olacak. Kaba yapili, ucuz ama saglam botlar bu isi görebilir. Botunu satin almaya giderken, yürüyüste kullanacagin çoraplarini giymis olmalisin. Yani altta pamuklu çorap zerinde ise spor çoraplarin. Botlarini giydiginde ayagini acitiyorsa ayagindan çikar, ilik musluk suyunda islattiktan sonra çoraplarinin üzerine giy ve ayaklarinda kurut.

 

Giyim: Yürüyüse çikarken ne giyiyorsan onlari giy. Yagmur ve soguga karsi hazirlikli ol. Çantanda yürüyüs sirasinda degistirebilmen yedek çamasir tasi. Ceplerine Doga yürüyüsüne çikarken yanina neleri aliyorsan onlari koy. Bir izci çakisi ve folye kagida sarilmis kibrit almayi da utma.

Çanta: Kamp için kullandigin çanta büyük bir olasilikla yeterli olmayacaktir. Yeni bir çanta alacaksan yürüyüs için nereye gidecegini düsün. Yumusak arazide yürüyeceksen alüminyum çerçeveli bir sirt çantasi kullan. Sert, kayalik arazide kullanacagin çantanin arkasi yumusak olmali. Çantanin alttan sünger ile beslenmis genis omuz askilari kalça kemeri olmali. Kalça kemeri omuzlarina binen agirligi kalçalarina ve bacaklarina dengeli bir sekilde dagitarak yükünü azaltacaktir .

Kamp malzemesi: Sirtinda çantanla ister bir milli parkta uzun bir haffta sonu yürüyüsüne çik ister yaz tatilini yine ayni biçimde Akdeniz ya da Karadeniz sahillerinde geçir, ihtiyaç duyacagin malzeme yine ayni malzeme olacaktir. Degisen yanina alacagin malzemen agirligi yani miktari olacaktir. Sirt çantanla çikacagin yürüyüste İZCİlige basladigin günlerden bu yana biriktirdigin malzemeyi kullan. Ama bu malzemenin hepsini yanina almamalisin. Neyi götürüp, neyi birakacagina karar vermek için çiktigin bir yürüyüsten sonra çantani aç, tüm malzemeni çantandan çikart ve üç ayri bölüme ayir.

1. Bölüm : Bir çok defa kullandigin malzeme

2. Bölüm : Bir ya da iki defa kullandigin malzeme

3. Bölüm : Hiç kullanmadigin malzeme

Simdi eger aliskanliklarindan vazgeçebilecek cesareti gösterebilirsen 2 ve 3'ncü bölümleri bir kenara it. Geriye kalan malzemeni asagidaki listede bulunan malzeme ile karsilastir.

Kisisel Malzemen:

Uyku Malzemesi: Gezinin üçte biri bir uyku tulumunun içinde geçecektir. Uyku tulumun iyi bir uyku tulumu olmalidir. Uyku tulumunun altina koymak için bir mat getir. Çadirinin tabani su geçirmez olacagindan ayrica bir plastik örtü getirmene gerek yok.

Yemek Malzemesi: Böyle bir gezide yiyecegin yemeklerin çogu soguk olacak. Arada sirada içecek sicak bir sey ya da aksam yemegi için bir tas sicak yemek olabilir. Yemek malzemesi olarak ihtiyacin olan tüm malzeme bir yemek kabi, bir fincan ve bir kasiktir.

Dört Kisilik Ekip Malzemesi:

Çadir ve araç-gereç: Ihtiyacin olan sey tabanli, yagmur geçirmeyen hafif bir çadir ve elbette çadirla birlikte çadirin kaziklari, direkleri ve ipleri. Yemek kabini, balta, testere ve küregini de almalisin.

Yemek Malzemesi: Iki tencere ekip için yeterli olacaktir. Yemek karistirmak için bir büyük kasik ve servis içinde bir kepçe olmali. Yiyecekleri saklayabilmek için de mümkün oldugunca çok plastik torba.

Temizlik malzemesi: Her izci kendi kabini temizleyeceginden kaplari sterilize etmek için malzemeye, ihtiyaç yok. Yalnizca ekip tencerelerini yikamak için biraz deterjan ve bir temizlik bezi yeterli olacaktir. Bütün bu malzemenin yani sira asagidakileri de unutmamalisin.

Bölgenin haritasi: Tercihen topografik bir bölge haritasi.

 

Pusula: Oryantiring için kullanilan pusulalardan biri.

Ocak: Açik ates yakilmasina izin verilmeyen yerlerde bir ocaga, ihtiyacin olacak. Sivi yakacak kullanmani ve tasimani gerektiren ocaklardan uzak dur. Bütan gazli bir ocak daha güvenlidir. Ya da basit bir kömür mangali kullanabilirsin. Açik atesin yakilmasina izin verilen yerlerde kullanmak üzere yanina fazladan alüminyum çadir kazigi al, bu kaziklari tencereni üzerine oturtabilecegin bir sacayagi olarak kullanabilirsin. Daha önceki sayfalarda yapilisi anlatilan ates tutusturuculari yagmurla bir günde isine çok yarayacaktir.

 

SIRT ÇANTASI ILE ÇIKACAGIN BIR YÜRÜYÜS IÇIN GEREKLI MALZEME LISTELERI

Kisisel Kamp Malzemesi

1 .Çanta, 2.Uyku tulumu, 3.Sünger (Mat), 4.Süveter ya da hirka, 5.Panço ya da yagmurluk, 6.Bir çift yürüyüs ayakkabisi.

Asagidaki malzemeyi içeren giysi torbasi ya da torbalari:

1.Yedek üniforma parçalari, 2.Yedek çoraplar, 3.Yedek çamasirlar, 4.Pijama ya da esofman, 5.Yedek mendiller, 6.Mayo.

Asagidaki malzemeyi içeren tuvalet paketi:

1.Bir kutu içinde sabun, 2.Dis firçasi, 3.Tarak, 4.El havlulari, 5.Bulasik bezi, 6.Dis macunu, 7.Acil yardim isareti için metal ayna.

Asagidaki malzemeyi içeren onarim paketi:

1.Ayakkabi yapistiricisi, 2.Plastik torba içinde tuvalet kagidi, 3.Fener, 4.İzci çakisi.

Yanina almak isteyebilecegin ekstra malzeme:

1.Saat, 2.Defter, 3.Kursun kalem, 4.Tükenmez kalem, 5.Bardak, 6.Sivrisinek ilaci, 7.Müzik aleti, 8.Sarki KİTABI, 9.Içinde kimliginin ve paranin bulundugu cüzdan, 10.İZCİnin el KİTABI, 11.Fotograf makinesi, 12.Film, 13.Misina, 14.Sisme yastik.

Ekip Kamp Malzemesi:

1.Çadir direkleri, kaziklari ve ipleri ile birlikte iki kisilik çadir,

2.Naylon ip,

3.2 adet tencere,

4.2 adet kizartma tavasi,

5.Büyük kasik, kepçe,

6.Tasinabilir plastik 2,5 galonluk su kabi,

7.Çesitli boyda plastik torbalar, sekerlik,

8.Tuzluk, biberlik,

9.2 tane plastik örtü (en az 120x120cm. büyüklügünde)

10.Su geçirmez muhafaza içinde kibrit,

11.Ates tutusturucular,

12.Ocak,

13.Igne, iplik "çengelli igneler",

14.Ilk yardim çantasi,

15.Harita,

16.Pusula,

17.Plastik torba içinde tuvalet kagidi,

18.Plastik sisede sivi sabun,

19.Bulasik süngerleri, çöp kabi.

 

YIYECEK

Sirt çantan ile çikacagin bir yürüyüste yanina alacagin yiyecek hafif ve buzdolabinda saklanmasi gerekmeyen cinsten olmali. Yani yanina kurutulmus, suyu alinmis yiyecekler almalisin. istediklerini bir süpermarkette bulabilirsin. Aldigin malzemeyi kutularindan çikartip plastik torbalar içine koymalisin. Yiyecegini bu sekilde tasiman daha kolay olur.

Kahvalti: Toz oralet, sicak su kullanip aninda hazirlayabilecegin poset çay, kahve ya da süt tozu.

Öyle yemegi: Peynir , salam, kurutulmus meyve, kurabiye, oralet ya da elma.

Yolda yenecek hafif yiyecekler:

Findik, gofret, dilimlenmis sert peynir, kraker, dilimlenmis sert salam.

Aksam yemegi: Sicak ya da soguk içecek, hazir çorba, bir kap yemek (peynirli makarna, soslu makarna) hazir puding.

 

YOLDA

Yola sabahları erken, özgür bir ruh ve açık bir zihinle açık. Kamp kurduğun yerde hiç bir iz bırakma.

 

YÜRÜYÜS

Düzenli ve sürekli bir hizla ve tek sira halinde yürü. Bir günde 16 km. ilerlemeyi planlayabilirsin. Bu uzaklik sirt çantasi ile yürünebilecek ortalama mesafedir. Bazi yürüyüsçüler bu mesafeyi daha az bazilari ise daha çok tutabilir. Varmayi planladigin yere çok geçerli bir nedenin olmadigi sürece mutlaka ulas.

 

DINLENME

Yürüyüs sirasinda verdigin molalar yalnizca vücudunu dinlendirmeli, ayni zamanda ruhunu da canlandirmalidir. Güzel bir manzarayi izlemek, çiçeklerin güzelligine hayranlik duymak, koro halinde ötüsen kuslari dinlemek, saçlarinin arasinda gezinen rüzgari hissedebilmek için mola ver.

 

KAMPTA

Ögleden sonra saat 16 siralarinda kamp yapmak üzere dur. Çadiri kurmak için yeterince ay ISigi varsa gece de yola devam edebilirsin. Çadirini bitki örtüsüne en az zarar verecek bir yere kur. Yagmur yagsa bile hendek açmayabilirsin. Çadir yerini bunu düsünerek seç.

 

YEMEK

Ateş yakmana izin verilmişse ocağını kur ya da ateşini yak. Akşam yemeğini pişir ve sofraya koy.

 

TEMIZLIK

Fincanini yemek kabini ve kasigini kum ya da toprakla ov, soguk ile çalkala ve açik havada kurut. Tencereleri temizlemek için içlerinde biraz su isit, sabunlu bezle yika, soguk su ile çalkala. Çogu hayvan çöplere, yemek artiklarina gelir. Bu nedenle yemek artiklarindan, çöplerden hemen kurtulmalisin. Kalan yiyecegi bir plastik torba içine koy ve bir halatla yüksekteki bir agaç dalina as.

 

KISISEL TEMIZLIK

Vahsi dogada gerçeklestirecegin bir gezide yikanabilirsin, ama dere ya da gölü sabunla kirletme. Dereden ya da gölden uzak bir yere su tasi banyonu burada yap, çamasirlarini burada yika. Deterjan degil normal sabun kullan, sabun biyolojik olarak çözülebilir ve bitkilere ve topraga zarar vermez.

Tuvalet ihtiyaci için bir "kedi çukuru" kullan, yani gözden uzak bir noktada ayakkabinin topugunun arkasi ile küçük bir çukur kaz ve kullandiktan sonra topragi geriye yerine it.

Içme suyu konusunda çok dikkatli olmalisin. Dagdan akin bir derenin temiz görünüslü suyu bile dikkatsiz yürüyüsçülerin artiklari ile kirlenmis olabilir. Içme suyunu temizleme tabletleri kullanarak dezenfekte etmelisin. Istersen suya biraz meyve suyu tozu ekleyebilirsin.

Ister yumusak arkali sirt çantasi ister alüminyum çerçeveli sirt çantasi kullan en agir malzemeni üste ve sirtina yakin bir yere yerlestirmelisin. Çantani bu sekilde yerlestirmem agirligin çogunun kalçandaki kemere verilmesine yardimci olacaktir.

 

KAYBOLDUN

Biraz Kayboldun!

Bir İZCİye sormuslar "Hiç kayboldun mu? Yanit "asla kaybolmadim, ama bir keresinde bes günlük küçük bir saskinlik geçirdim." Olmus. Evet, dogru, yolunu nasil bulacagini bilen bir insan asla kaybolmaz.

 

YALNIZSIN VE KAYBOLDUN

Eger Doga yürüyüsüne tek basina gitmis ve kaybolmussan, her seyden önce sakin olmali, panige kapilmamalisin. Bir agacin altina otur, mantikli bir çikis yolu ara. Gelirken geçtigin yolu bu sefer geriye dogru düsün. Nerede yanlislik yaptigini bulmaya çalis. Acele etmeden her seyi bir kez daha gözden geçirdikten sonra sana en dogru gelen yolun hangi olduguna karar ver ve yola koyul. Pusulan varsa pusulanla belirledigin yönü izle. Pusulan yoksa dümdüz uzanan bir yol izle. Gidecegin yönde agaç ya da kaya gibi iki nirengi noktasi tespit et. Birinciye ulastiginda ayni hat üzerinde üçüncü bir nirengi noktasi belirle. Ikinci nirengi noktasina dogru ilerlemeye devam et ikinci nirengi noktasina ulasinca ayni hattaki dördüncü noktayi belirle ve üçüncü nirengi noktasina dogru yürü. Nirengi noktalari hep ayni dogrultuda olmak üzere yoluna devam et. Er ya da geç daha önceden hatirladigin b;r yere ya da seni kampa ulastiracak bir yola ulasacaksin.

 

OBANDAN AYRI DÜSÜP KAYBOLDUN

Dogadaki bir gezide arkadaslarindan kopup kaybolursan onlari bulmaya çalisma, onlarin seni bulmasini bekle. Yoklugun fark edilir edilmez seni aramaya baslayacaklardir, sakin ol ve bekle. Seni arayanlara yardimci olmaya çalis. Evrensel yardim çagri isareti sik aralikli üç sinyaldir. Örnegin, üç düdük sesi, üç duman isareti, üç isaret fisegi ya da üç bagiris. Duman isareti verebilmek için atesleri yakacagin yeri "yangin güvenligi" için temizledikten sonra birbirinden 2 m uzaklikta olan üç küçük ates yak.

Ateslerin üzerine yesil yapraklar, otlar atarak duman çikmasini sagla. Bu dumanlar bir arastirma uçagi, bir yangin kulesi ya da baska insanlar tarafindan büyük bir olasilikla görülecek ve sana "Tamam, isaretini aldik" anlaminda iki sinyal verilecektir. (Iki düdük, iki isaret fisegi atisi vb.). Gece bastirmadan önce seni bulacaklarindan kuskulu isen geceyi geçirmek için odun topla. Rüzgari kesecek bir yer bul (örnegin; bir kütük ya da kaya). Isinmak için ates yak. Arkani kaya yad kütüge, önünü atese vererek otur. Su ya da içecek bulmak için yerinden ayrilacak olursan dönerken yolunu bulabilmek için kuru dal parçalari kullanarak isaretler birak. Yaptigin her seyi sakin bir sekilde yap. Seni bulacaklarindan kuskun olmasin.

 

KAYBOLMANIN ÖNÜNE NASIL GEÇILIR?

Kaybolmamak için ana kural her an nerede oldugunu bilmektir. Obanla ya da oymaginla Doga yürüyüsüne gittigin zaman uyanik ol. Izledigin yollara geçtigin derelere, kenarinda yürüdügün göllere, arazinin genel görünüsüne, üzerindeki dogal ya da insan yapisi belli basli noktalara dikkat et ve not defterine bunlar hakkindaki bilgileri not et. Daha önce hiç gitmedigin bir araziye gidiyorsan yanina haritani ve pusulani al.

Bu sayfalar en iyi 800x600 ekran çözünürlüğü ve high-color renk ayarı ile izlenebilir.
Internet Explorer 5+ ve üstü kullanmanızı tavsiye ederim.