erisi.com
 
ANASAYFA denizcilik linkler
Felsefe Kişisel Gelişim Haritalar Paradigma İzcilik Futbol Resimler Türk Tarihi Atatürk

TEMEL BILGILER
OBAN      OYMAGIN
İZCİLİK RUHU
İZCİ ISARETLERI
HAYDI KAMPA
İZCİ ISARETLERI

HAYDI KAMPA
DOGA YÜRÜYÜS
KENTTE YÜRÜYÜS
OYUNLAR
IZ ISRETLERI
DIN VE AHLAK

İZCİ SARKILARI
METEOROLOJI
CUMHURIYET
YANGININ CESITLERI
DEPREM
SIVIL SAVUNMA

İLK YARDIM 1
DOGA DOSTLARI
CEVRE VE İZCİ
İLK YARDIM 2
RAPORLASMA

ILETISIM

IV-İZCİLİK RUHU

İZCİLİK RUHU

İzci Andinda senden bir İzci olarak beklenenlerin net bir açiklamasini bulacaksin. And içtigin zaman, Tanriya, vatanina, baskalarina ve kendine karsi, görevlerini yerine getirmek için söz vermis olursun.

İzcilige baslamak kolay ama gerçek bir İzci olmak zordur. Iyi bir İzci olmak için kararlilik gerekir. İZCİLİK bir oyundur ve bütün oyunlarda oldugu gibi İzcilikte de takim disi kalmak istemiyorsan uyman gereken kurallar vardir. Bu kurallari İzci Andinda, İzci Türesinde, İzci Parolasinda ve sloganinda bulabilir ve ancak bu kurallara uyarak gerçek bir İzci olabilirsin.

 

İZCİ ANDI

 

Tanriya, vatanima karsi görevlerimi yerine getirecegime, İZCİLİK türesine uyacagima, baskalarina her zaman yardimda bulunacagima, kendimi bedence saglam, fikirce uyanik ve ahlakça dürüst tutmak için elimden geleni yapacagima serefim üzerine and içerim.

İzci andinin her kelimesi özenle seçilerek konulmustur. Bu kelimelerin anlami ve sizden bu and dogrultusunda beklenenler asagida açiklanmistir.

Tanriya;

İZCİLİK hareketinin kapisi hangi dinden, hangi inançtan olursak olalim herkese, her düsünceye ve her dine açiktir. İzciler bir yaraticiya inanirlar, tanrinin verdigi nimetlere sükrederler ve inaçlari dogrultusunda ibadet ederler. İzciler basta kendi dini olmak üzere tüm dinlere ve ibadet sekillerine saygilidir. İzciler kendi inançlarina paralel olarak ibadet sikligini ve seklini seçmekte özgürdür, bu konuda baskalarini zorlayamaz ve baskalarinca zorlanamaz. Tanriya karsi ilk görevimiz iyi bir insan olmak, onun yarattigi her canliya saygi göstermektir. Tanrinin yarattigi en akilli varliklardan biri olan senin de Tanriya karsi görevini yerine getireceginden, iyi, saglikli, dürüst ve çevresindeki herkese ve her seye saygi duyan bir insan olmak için elinden geleni yapacagindan hiç kusku yok.

Vatanima karsi görevlerimi yerine getirecegime;

Ülkemizin geçmisine bir göz atacak olursan basta büyük önder Atatürk olmak üzere Türkiye'mizin tarihini süsleyen kahramanlar tanirsin. Bunlarin pek çogu bu ugurda canlarini feda ettiler. Böylece ülkemiz bugünkü durumuna geldi. Senin görevin onlarin eserini ileriye tasimaktir. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk bu ülkeyi ve cumhuriyeti gençlere yani sizlere emanet etti. Bu ülkeyi daha gelismis ve daha refah hale getirmek ancak senin bu vatani sevmenle, onun için daha çok çalismanla, hem de toplumsal sorunlarinin çözümünde görev almanla mümkün olabilir. Bunu türeye uyarak gerçeklestirebilirsin.

İzci türesine uyacagina;

Türedeki on madde, sadece İZCİLİK oyununda degil, ayni zamanda bütün yasaminda uygulayacagin kurallardir. İzci türesi, hareket tarzini açik bir sekilde belirler. İzci türesine uymakla kendini kibar ve saygin bir yurttas, bir insan olarak yetistirebilirsin.

Baskalarina her zaman yardimda bulunacagina;

Sana ihtiyaci olan pek çok insan var. Genç omuzlarin bu insanlara yüklerini tasimakta yardimci olabilir. Bu insanlar için belki de gülümseyen bir yüz, bir yardim eli gereklidir. Yardimin gerektiginde yardim etmek ve "her gün bir iyilik yap"makla kendini bir İzci olarak deneyecek, daha mutlu bir dünyanin olusmasina katkida bulunacaksin. Her yardimin ardindan kendini daha mutlu hissedeceksin. Unutma ki bir gün senin de yardima ihtiyacin olacak ve etrafindan bir el uzatilmasini bekleyeceksin.

Kendimi bedence saglam;

Kendi vücuduna bakmak ona dikkat etmek senin, sana olan borcundur. Onu koru ve gelistir, böylece vücudun sana, yasamin boyunca iyi hizmet edecektir. Bu sözlerin anlami iri kaslara sahip olmak degil, güç ve dayaniklilik kazanmaktir. İZCİLİK sana kuvvetli bir bedene sahip olmak ve onu korumakta yardimci olacaktir. Uzmanliklar içinde kendini bedence saglam tutacak olan konulara öncelik vermen ve bilinçli beslenmek saglikli bir hayat sürdürmeni sagliyacaktir. Sigara,içki gibi kötü aliskanliklardan uzak durman ve çevrendekileri de vazgeçirmen bir İzci olarak senden beklenen davranislardandir.

Fikirce uyanik;

Sen kendine ayni zamanda zekani gelistirmeyi de borçlusun. Bilgilerini arttirmaya çalis. Meziyetlerini mümkün oldugu kadar çok kullan. Hem gezilerle, kamplarla hem de ünite toplantilarinda birçok yeni sey görecek ve ögreneceksin. Bu ögrendiklerini akilli yönde kullandiginda baskalarindan birçok yönde daha uyanik oldugunu göreceksin.

Ahlakça dürüst tutmak için;

Kendine saglam karakterli bir insan olmayi amaç edinmeyi borçlusun. Baskalarinin haklarina saygili ol. Konusma ve davranislarinda açik ol. İZCİLİK yaptigin dönemdeki uygulamalarin yasamin boyunca sana önderlik edecektir.

Elimden gelenin en iyisini yapacagina;

İZCİLİK senden kusursuz bir genç olmani beklemez. İZCİLİK senden erisebilecegin en yüksek hedefler dogrultusunda çabalamani ister. Her çocuk, her genç okulda en yüksek notlari almak ve yildiz bir atlet olmak gibi meziyetlere sahip degildir. Fakat her çocuk, her genç içinde kendi en iyisini yapma gücüne sahiptir. Iste İZCİLİK senden bunu bekler.

Serefim üstüne söz veririm;

Cumhuriyetimizi kuranlar sereflerini kaybetmemek için önce söz verdiler ardindan büyük mücadeleler verdiler. Onlar, onurlari için hepimiz adina serefimizi kaybetmeme ugruna hayatlarini kaybettiler. Onlar, bizlere yasama sansi ve onur vaat ettiler. Sende bir Türk İzcisi olarak onurunu her seyin üstünde tutmalisin. Bir seyi yapmak üzere onurun üstüne söz verdiginde bu söz, buna erismek için elinden gelen her seyi yapacagin anlamini tasir.

 

İZCİLİK TÜRESI

İzci Türesi, İZCİLİK Hareketinin üzerine kuruldugu temeldir. İzci Türesinde bir İzcinin yasaminda uymaga çalisacagi kurallar açiklanir. İzci oldugun zaman İzci Türesi senin davranis biçimin haline gelir. İzci Türesi, İzci kurallari diger kanun ve kurallardan farklidir. Diger kanun ve kurallar sunu yap bunu yapma seklindedir. İzci Türesinde ise bu yoktur. İzci Türesi gerçeklerin, olgularin ifadesi, anlatimidir. Örnegin İzci Türesinde "sözünü tut degil, bunun yerine İzci sözünün eridir" denir. İzci Türesine uygun bir biçimde yasayarak iyi bir İzci olursun. Eger bilinçli olarak İzci Türesine uymazsan, İzcilikte basarisizliga ugrarsin, İzci Türesinin idealleri yüksektir ve yüksek olmalidir. Ancak yüksek ideallere ulasmak için gayret gösterip, bu ideallere inanarak istedigin gibi bir insan olabilirsin.

 

İZCİ TÜRESININ MADDELERININ ANLAMLARI

İzci türesinin her maddesinin anlami çok derindir. Bu maddeleri çok iyi ögrenmeli ve kendi sözcüklerinle açiklayabilmelisin. Asagidaki açiklamalar bu konuda sana yardimci olacaktir.

İzci sözünün eridir-Seref ve haysiyetini her seyin üstünde tutar;

Ailen, ögretmenlerin ve arkadaslarin senin bir İzci olarak her zaman dogruyu söyledigini ve sözünü tutacagini bilirler. Bundan dolayi sana güvenirler. Anne ve baban senden bir is istediklerinde, artik o isin mutlaka yapilacagindan, oymakbaşın oymak toplantilarina mutlaka katilacagindan emindir. Arkadaslarina bir oba gezisi ya da kampa katilacagini söyledi isen, onlar senin istenen zamanda istenen yerde hazir olacagini bilirler. Bazi eksiklikler zaman zaman seninde basina gelebilir. Top oynarken cam kirilabilir, dirsegin takildiginda bir vazo yere düsüp parçalanabilir, dökülen bir sise mürekkeple evde bir sürü sey berbat olabilir. Yaptigini hemen itiraf etmekle ve zarari karsilamakla her sey unutulur.

Baskalarinin sana güvenmesi çok önemli bir seydir. Güvenilir bir insan olarak taninmak gelecekteki yasamin için de önemlidir. Bu durum ilerde iyi bir is bulmana, alisverislerinde kredinin artmasina, hepsinden önemlisi daima aranan "En iyi arkadas" olmana yardimci olur.

İzci yurduna, milletine, ailesine ve İzci liderlerine sadiktir;

Sadakat ailende baslar. Sen bunu davranislarinla gösterir, ancak bu sekilde ailenin senin için yaptiklarina tesekkür edebilirsin. Bir zincir en zayif halkasi kadar saglamdir. Bir oba veya oymagin basarisi üyelerinin sadakati üzerine kurulur. Liderlerine bagli 01 ve ünitendekilerle iyi iliskiler kur, unutma her zaman bir İzci gibi davranmalisin.

Simdiye kadar yüz binlerce Türk, vatanimiza sadakatlerini, onun için gazi ya da sehit olarak ispat etmislerdir. Gerekirse biz de vatan için canimizi verebiliriz. Ancak can vermeden de ne kadar sadik bir vatandas oldugumuzu ispat etmenin pek çok yolu vardir. Toplumsal projelere yardim et, bayragimiza, devlet düzenimize, kanunlarimiza sahip çik ve saygi göster.

İzci baskalarina yardimci ve yararli olur;

Bir İzci olarak baskalarini düsünür. İzci Andinda "baskalarina her zaman yardimda bulunacagim" sözünü verirsin, İzci Parolasi "daima hazir"dir. İzci slogani "her gün bir iyilik yap"mayi hatirlatir. Bunlarin üçü birlikte ele alindiginda senin baskalarina yardim için verdigin sözü olusturur. Yardim edebilmek için nasil yardim edebilecegini bilmen gerekir. Örnegin, ancak ilk yardimi bilen biri kazaya ugramis birine yardim edebilir. Bulundugu yeri iyi taniyan bir İzci bir yabancinin yolunu bulmasina yardimci olabilir. Bir İzci olarak kendini yardimci olmaya hazirlamali ve yardim etme yollari aramalisin. İzciler de para için çalisabilirler ama yardimci olmaktan dolayi asla para kabul etmezler. Bahsis ümidi ile bir iyilik yaparsan o iyilik olmaz.

İzci herkesin arkadasi ve bütün İzcilerin kardesidir;

Arkadaslik bir aynaya benzer. Bir kimseyi gülümseyen bir yüz ile selamlar ve ona yardim elini uzatirsan, gülümseyen bir cevap ve ihtiyacin olan yardimi alabilirsin. Bir arkadas sahibi olmak önce arkadas olmakla mümkündür.

Bir oba ve oymaga katildigin anda dünyayi saran bir kardeslik örgütü içine girersin. Buradaki çocuk ve gençler renkleri, inançlari farklidir. Ama hepsi İzci kardeslerindir. Onlar da senin uydugun söz ve türeye uyarak yasamaktadir.

İzci naziktir;

Bu, İzci kibardir demenin baska yoludur. Her gün nazik olup olmadigini gösterebilecegin pek çok firsat bulabilirsin. Her seyden önce evinde nazik Kibarligiyla taninan bazi insanlar nedense evlerinde bunu unutmus görünür. Sen onlardan olma. "Lütfen" ve "tesekkür ederim" cümleleri kolayca söylenebilir, basit yardimlar kolaylikla yapilabilir. Gerek anne ve babanin gerekse ailenin diger üyelerinin senin için yaptiklarini ne kadar takdir ettigini, onlara böyle

davranislarla hissettirebilirsin.

Görgü kurallarina dikkat edilmesi kisileri daima mutlu eder. Bir bayana kapi açmak, otobüse binerken yer vermek, odaya bir misafir girdiginde ayaga kalkmak, bayanlara masaya otururken sandalyesini çekerek yardim etmek, İzci liderlerini selamlamak, asansörde rastladigin bir komsuna "iyi günler" demek senin nazik bir insan oldugunu gösterir. Gençken nazik olmaya çalismak, seni ilerde mükemmel bir insan yapacaktir.

İzci bitki ve hayvanlari sever ve korur;

Bir köpegin varsa ya da baska bir evcil hayvana sahipsen, ona karsi müsfik olmalisin. Onu çok sever ve korursan her zaman senin yaninda olur. Hayvanin, yemege, suya, diskilamaya ne zaman ihtiyaç duyacagini önceden anlamalisin. Bu ona gösterecegin özel dikkatle olur.

Bir İzci olarak yasaminda pek çok vahsi hayvani taniyacaksin. Bir aksam üstü dolasirken bir geyige rastlayabilirsin. Kamptayken, bir sabah çadirlarinizin yakininda bir sincap görebilir ya da basini çadirin kapisindan çikardiginda kuslarin civiltisini duyar, onlarin dallar arasinda uçusunu seyredebilirsin. Açik havaya ne kadar çok çikarsan o kadar çok birbirinden degisik hayvanin etrafta yasadigini farkedersin. Böylece vahsi yasami daha iyi tanir, onlari korumak için daha fazla istek duyarsin.

İzci büyüklerinin sözünü dinler, küçüklerini sever ve korur;

Seni büyüten, seni sefkatle seven, seni olumsuzluklardan koruyan anneni, babani ve aile büyüklerini seviyorsun. Yalniz ailedeki büyükleri degil. senden yasça ve deneyimce daha ilerde olan diger insanlari da ayni sekilde saymali ve bu saygini davranislarinla göstermelisin. Büyüklerinin sana gösterdigi sevgiyi iyi bir insan, iyi bir İzci olarak sen de küçüklerine göstermeli, onlari sevmeli ve korumalisin.

 

İZCİ PAROLASININ ANLAMI

İzci Parolasi "Daima Hazir"dir. Eski zaman sövalyelerinin parolasi "Daima Hazir Ol"du. İzciler de modern sövalyelerdir. Kendilerini her zaman güçlü tutmaya çalisan, problemleri çözmeyi ögrenen, asla saskinliktan donup kalmayan modern sövalyeler, İzci Parolasi zihnen ve bedenen; görevini yerine getirmeye, gerektiginde tehlikelere gögüs germeye ve baskalarina yardimci olmaya hazir olmak anlamina gelir. Ne kadar çok İZCİLİK becerisi gelistirirsen o kadar iyi hazir olabilirsin. Örnegin, bir kazada, kazazedeye ilk yardim becerinle yardim ederken bogulmakta olan bir çocugu yüzme ve hayat kurtarma çalismalarinda edindigin becerilerle kurtarabilirsin. Bununla beraber "Daima Hazir" parolasinin İzciligin kurucusu BADEN POWELL tarafindan yalnizca kazalar için düsünülmedigini unutmamalisin. B.P. "Daima Hazir" parolasi ile iyi bir vatandas olmaya, baskalarina mutluluk vermeye hazir olmayi kast etti ve her İzcinin iyi seyler için çalismaya ve olabilecekleri güçlü bir yürekle karsilayabilmeye hazir olmasini istedi. Yasam için hazir, mutlu yasamaga ve elinden geleni yaptigini bilerek mutlu ölme "DAIMA HAZIR".

 

İZCİ SLOGANININ ANLAMI

İzci slogani "Her gün bir iyilik yap"tir. Bu o günkü günlük iyiligini yap ve sonra o gün baska iyilik yapma anlamina gelmez. Bu slogan gün boyunca iyilik yapma firsatlari arayip bu iyilikleri sessizce ve böbürlenmeden yapmak anlamina gelir. Iyilik otomatik olarak yapilmali, yasaminin bir parçasi olmalidir.

Bazi iyilikler hayat kurtarmak gibi büyük, bazi iyilikler ise bir çocugun caddeyi geçmesine yardimci olmak gibi küçük iyiliklerdir. Unutmaman gereken sey iyiligin nazik olmaktan görgü kurallarina uymaktan daha fazla bir sey oldugudur. Elbette nazik olacak görgü kurallarina uyacaksin, ama yapacagin iyilik bunlarin ötesinde bir sey olacak.

 

DOGA DAVRANIS KODUNUN ANLAMI

"Bir İzci olarak, dogadaki davranislarinda temiz ve düsünceli, çevrenin korunmasi konusunda duyarli olacagim."

Dogada misafirsin. Bunu unutma. Tekrar davet edilmek istiyorsan duyarli olmalisin.

 

Dogada, açik havada nerede olursan , doganin devredecegin bir miras oldugunu unutmamalisin. Çöple, bu yurdun topraklarini, sularini, yollarini kirletme. Dogayi kirleten seyleri temizle. Ateş yakman gerekirse, dogru yerde yak, Ateşin büyümesini, yayilmasini, engelleyecek önlemleri al. Ateşle isin bitince uzaklasmadan önce Ateşin tamamen söndügünden emin ol. Çikabilecek yanginlari gördügünde rapor et ve söndürülmesine yardimci ol. Dogada misafir oldugunu her zaman hatirla. Hiç bir misafir gittigi yere zarar vermez. Kamp yaptigin yerlerde bagirip, gürültü edip çevredeki kampçilari rahatsiz etme. Yurdumuzdaki ve dünyadaki dogal kaynaklari korumaliyiz. Çevrenin korunmasi konusunda bir seyler yapmali ve çevre koruma konusuna nasil katkida bulunabilecegini bilmelisin.

Çevre konulu projelerde yer al, ülkene, topluma yardimci oy. Obanla ya da oymaginla çevre projelerine katil. Daha sonralari, İzcilikte ilerledikçe, bu tür projeleri obandaki yada oymagindaki İzciler için hazirlayan kisi sen olabilirsin. Bunu yapabilmek için çevre konusunda bilinçlenmelisin.

Bu sayfalar en iyi 800x600 ekran çözünürlüğü ve high-color renk ayarı ile izlenebilir.
Internet Explorer 5+ ve üstü kullanmanızı tavsiye ederim.