erisi.com
 
ANASAYFA denizcilik linkler
Felsefe Kişisel Gelişim Haritalar Paradigma İzcilik Futbol Resimler Türk Tarihi Atatürk

TEMEL BILGILER
OBAN      OYMAGIN
İZCİLİK RUHU
İZCİ ISARETLERI
HAYDI KAMPA
İZCİ ISARETLERI

HAYDI KAMPA
DOGA YÜRÜYÜS
KENTTE YÜRÜYÜS
OYUNLAR
IZ ISRETLERI
DIN VE AHLAK

İZCİ SARKILARI
METEOROLOJI
CUMHURIYET
YANGININ CESITLERI
DEPREM
SIVIL SAVUNMA

İLK YARDIM 1
DOGA DOSTLARI
CEVRE VE İZCİ
İLK YARDIM 2
RAPORLASMA

ILETISIM

XIV-KENTTE YÜRÜYÜS

Çogu İZCİ kalabalik yerlerden uzaklasip kirlarda doga yürüyüsüne çikmak ister. Ama bazen de kasaba ya da kentte bir yürüyüsüne çikmak isteyebilir. Böyle bir yürüyüs digerlerinden tamamen farkli bir yürüyüstür. Fakat planlamayi önceden ve iyi bir seklide yaparsan digerleri kadar zevkli olabilir. Küçük bir kasabada yasiyorsan, bu kasabayi avucunun için gibi bildigini düsünebilirsin. Ama gerçekten kasaban hakkinda her seyi biliyor musun acaba? Simdi kendine su borulari sor, kasabanin en yaslisi kim? En yasli ya da en büyük agaç nerede? Cevaplari bilmiyor musun? O halde ne duruyorsun haydi Doga yürüyüsüne! Büyük bir kentte yasiyorsam ya da bu kente yakinlardaki bir kasabadan gelmissen, bu büyük kentte daha önce hiç görmedigin yerler olabilir. Bir müzeye, bir hayvanat bahçesine, çevredeki tarihi yerlere daha öne hiç gitmemis olabilirsin. Önüne kentin bir krokisini koy ve planlamani yap. Kent Doga yürüyüsünde asagidaki konulari göz önünde bulundur.

İZCİ naziktir;

Kent trafiginde kaldirimdan ve tek sira ya da "2"serli siralar halinde yürü. Caddenin karsisina geçmek için yaya geçitlerini kullan. Parmakliklar üzerinde atlama. Trafik isaretlerine dikkat et. Baska insanlari rahatsiz etme, yüksek sesle konusma.

Önceden kararlastirdigin yolu izle:

Yaninda bir rehber olmadikça daha önceden belirledigin yoldan ayrilma. Bulundugun yeri, haritada tam olarak tespit et, çevreni inceleyerek haritani yönüne koy, haritadaki cadde ile bulundugun cadde ayni dogrultuda uzansin. Yeni bir caddeye döndügünde haritani da döndür. Yolunu kaybedersen bir polise sor.

Tuvaletler;

Otobüs terminallerinde, istasyonlarda, kütüphanelerde, resmi binalarda tuvalet bulabilirsin. Ücretli tuvaletlere girmek için yaninda bozuk para bulundur.

Bu sayfalar en iyi 800x600 ekran çözünürlüğü ve high-color renk ayarı ile izlenebilir.
Internet Explorer 5+ ve üstü kullanmanızı tavsiye ederim.