erisi.com
 
ANASAYFA denizcilik linkler
Felsefe Kişisel Gelişim Haritalar Paradigma İzcilik Futbol Resimler Türk Tarihi Atatürk

TEMEL BILGILER
OBAN      OYMAGIN
İZCİLİK RUHU
İZCİ ISARETLERI
HAYDI KAMPA
İZCİ ISARETLERI

HAYDI KAMPA
DOGA YÜRÜYÜS
KENTTE YÜRÜYÜS
OYUNLAR
IZ ISRETLERI
DIN VE AHLAK

İZCİ SARKILARI
METEOROLOJI
CUMHURIYET
YANGININ CESITLERI
DEPREM
SIVIL SAVUNMA

İLK YARDIM 1
DOGA DOSTLARI
CEVRE VE İZCİ
İLK YARDIM 2
RAPORLASMA

ILETISIM

XXV-ILK YARDIM

ILK YARDIM NEDIR?

Ilk yardim bir hastalik ya da yaralanma durumunda yalnizca ilk olarak yapilan yardimdir. Ilk kelimesinin kullanilmasi bize bu ilk gerçeklestirilen yardimdan sonra yapilmasi gereken daha fazla bir seyler oldugunu gösterir. Ilk yardimdan sonraki yardim konusunda egitim görmüs bir doktor tarafinda gerçeklestirilmelidir.

Acil bir durumdaki davranis biçiminin hasta üzerinde büyük bir etkisi vardir. Ne yaptigini bilmenden dolayi sahip oldugun güven, ilk yapilmasi gerekenler konusunda gösterdigin akillilik, sakinligin ve güler yüzlülügün hep hastaniin kendisini daha iyi hissetmesine yardimci olacaktir.

 

ILK YAPILACAK

Bir kaza ile karsi karsiya kaldigin zaman önce düsün, sonra ilk yapilamasi gerekenleri yap. Örnegin bir araba kazasinda asagidakiler yapman gereken ilk seylerdir:

Kendini koru. Kaza yerine giderken dikkatli ol.

Arabayi ve yolculari emniyete al. Kontagi kapat. Trafik akisi için isaret koy. Çevrendekilerin sigara içmesini engelle. Arabada alevler ya da duman varsa yolculari çabucak ana dikkatli bir sekilde arabadan çikart.

Ambulans çagir. Birini telefon etmeye gönder. Telefona giden kisiye kazanin yeri ve yaralilar hakkinda tam bir bilgi ver.

Öncelikleri belirle. Birden fazla yarali varsa önce acil olanlarla ilgilen.

Yangin tehlikesi olmadikça YARALIYI HAREKET ETTIRME: Yaraliyi hareket ettirmek küçük bir yarayi ciddi bir duruma dönüstürebilir.

 

YARDIMIN GETIRILMESI

Acil yardim isteyebilecegin kuruluslarin numaralarin ögren. Bu numaralari evde telefonun yaninda hemen ulasabilecegin bir yere yaz. Ayni numaralari bir karta yazarak acil durumlarda kullanabilmek üzere bir kaç jeton ya da telefon karti ile birlikte yaninda tasi.

Yardim istemek üzere telefon ettiginde bir kazayi bildirmek istedigini söyle. Açik ve net konus. Kazayi bildirirken su üç sorunun cevabini ver;

-KIM? Adini söyle.

-NE? Problemi anlat. Örnegin; "Bir araba kazasinin bildiriyorum. 3 yarali var. Birisinin bilinci yerinde degil".

-NEREDE? Kazanin yerini bildir, adresi ver.

 

BIR KAZA DURUMUNDA AKILDA BULUNDURULACAK TEMEL ILKELER

Bir kaza ile yüzyüze gelme durumunda üç temel ilkeyi hiç unutma;

Teshis: Önce kazazede ya da kazazedeleri saptayarak yaralarini belirle.

Tedavi: Bildigin ilk yardim tekniklerini uygula. Gerçek tedaviyi bir uzmanin vermesi gerektigini unutma.Tasima: Yarali ya da yaralilari tibbi personele ulastir.

Bir kaza durumunda ilk yardim uygulamaya hazir olabilmek için yapacagin en dogru sey bir lik yardim kursuna devam etmek ve ilk yardimin nasil verileceginin ögrenmektir. Asagidaki satirlarda bazi genel bilgiler bulacak ama ilk yardimin nasil uygulanacagini ögrenmek için bir kursa katilmayi unutma!

 

KIRIKLAR

Bir kaza durumunda ilk yardim uygulamaya hazir olabilmek için yapacagin en dogru sey bir lik yardim kursuna devam etmek ve ilk yardimin nasil verileceginin ögrenmektir. Asagidaki satirlarda bazi genel bilgiler bulacak ama ilk yardimin nasil uygulanacagini ögrenmek için bir kursa katilmayi unutma!

Herhangi bir kuvvet zoru ile kemik bütünlügünün bozulmasina kirik denir.

Çesitleri;

a Açik kirik

b Kapali kirik

c Müsterek Kirik (önemli organlarin mide, bagirsak, ciger, beyin gibi önemli organlarin tahribatiyla birlikte görülen kiriklardir)

 

KIRIKLARDA GENEL DUYGU VE BULGULAR

Kirik yerinde ve yakininda agri

Dokunmaya karsi hassasiyet

Sekli bozuklugu

Sislik, morluk

Hareketsizlik ve kuvvetsizlik

Kirik kemiklerin birbirine sürtünme sesi

Bu sayfalar en iyi 800x600 ekran çözünürlüğü ve high-color renk ayarı ile izlenebilir.
Internet Explorer 5+ ve üstü kullanmanızı tavsiye ederim.