erisi.com
 
ANASAYFA denizcilik linkler
Felsefe Kişisel Gelişim Haritalar Paradigma İzcilik Futbol Resimler Türk Tarihi Atatürk

TEMEL BILGILER
OBAN      OYMAGIN
İZCİLİK RUHU
İZCİ ISARETLERI
HAYDI KAMPA
İZCİ ISARETLERI

HAYDI KAMPA
DOGA YÜRÜYÜS
KENTTE YÜRÜYÜS
OYUNLAR
IZ ISRETLERI
DIN VE AHLAK

İZCİ SARKILARI
METEOROLOJI
CUMHURIYET
YANGININ CESITLERI
DEPREM
SIVIL SAVUNMA

İLK YARDIM 1
DOGA DOSTLARI
CEVRE VE İZCİ
İLK YARDIM 2
RAPORLASMA

ILETISIM

XXII-RAPORLASMA

 RAPOR ÇESITLERI

Kampinizi ya da Doga yürüyüsü ya da baska bir etkinligi basari ile bitirdiniz. Simdi liderinize rapor vermen gerekiyor. Raporu nasil vereceksin?

Iki sekilde rapor verebilirsin;

1-Yazili Rapor

2-Sözlü Rapor

Sözlü rapor vermek kolay, yazili rapor ise biraz zamanini alacak. Yazili raporlarin üç çesidi vardir.

a)Gezi raporlari

b)Bilgi raporlari

c)Sistematik raporlar

 

GEZI RAPORLARI

Örnek:

Raporun Adi :

Gidilen Yer :

Tarih :

Katilan İZCİ Sayisi :

Kullanilan Araç :

Ulasilan Uzaklik :

Hava Dunumu :

Raporu Hazirlayan :

Anlatim ……... tarihinde ……….. 2 de toplanildi. Saat …….. da yola çikildi.

Olay: Herhangi önemli bir olay olmadi.

Yararlari :

Sonuçlari :

Obabaşı

Adi Soyadi  Imza

 

BILGI RAPORLARI

Örnek:

Raporun Adi :

Gidilen Yer :

Tarih :

Katilan İZCİ Sayisi :

Kullanilan Araç :

Ulasilan Uzaklik :

Hava Dunumu :

Raporu Hazirlayan :

Anlatim ……... tarihinde ……….. 2 de toplanildi. Saat …….. da yola çikildi.

Olay: Herhangi önemli bir olay olmadi.

Yararlari :

Sonuçlari :

Obabaşı

Adi Soyadi  Imza

Örnek:

a)Yerin adi, tarihçesi, nüfusu, bitki örtüsü, insa biçimi

b)Halkin ugraslari

c)Görülmeye deger yerler

d)Su ve yol durumu

e)Okul, misafirhane, cami, kahvehane, resmi kuruluslar

f)Örf ve adetler, misafir perverligi, giyim sekli

b)Saglik kuruluslari

 

SİSTEMATİK RAPORLAR

OBASI :

RAPORU HAZIRLAYAN :

RAPORU KİME VERECEĞİ :

TARİHİ :

……………….yerden …………..yere kadar

NASIL GİDİLDİĞİ :

HAVA DURUMU :

ARAZİ DURUMU :

KATILAN İZCİ SAYISI :

XXIII-GÖKYÜZÜ

Kamp atesi söndü… Sen ve obandaki arkadaslarin çadiriniza dönüyorsunuz. Gökyüzüne bakiyorsun. Gökyüzünde parlayan binlerce yildiz var. Ya da Doga yürüyüsüdesin, küçük bir mola veriyorsunuz. Iste yildizlari incelemek için güzel bir firsat.

 

TAKIM YILDIZLAR

Insanlar binlerce yildir, yildizlari bazi sekilleri olusturacak biçimde gruplastirmislardir. Bu gelenek belki de eski Romali ve Yunanli çobanlarin gökyüzünü seyredip gördükleri sekilleri, krallara, kraliçelere, canavarlara, kahramanlara, kadar ve erkeklere benzetmesinden dogmustur. Onlarin yaptiklari benzetmelerden esinlenerek kullandiklari isimler bugüne kadar gelmistir. Bugün bu takim yildizlar gemilerin okyanuslarda yolunu bulmalarina yardimci olur, uçak ve uzay araçlarin rehberlik eder. Sen de çiktigin bir gece Doga yürüyüsünde bu yildizlardan biri olan kutup yildizi ile kuzeyi belirleyebilirsin.

Takim yildizlari inceleyebilmek için bir baslangiç noktasina ihtiyacin vardir. O da büyük ayidir.

Ise gökyüzünde bu yildiz grubunu belirlemekle basla. Iste orada dört yildizdan olusan hanesi ve üç yildizli sapi ile cezveye benziyor. Saptaki ikinci yildiza bak gözlerin iyi görüyorsa bunun bi degil iki yildiz oldugunu göreceksin. Simdi saptan en uzak olan iki yildiza yani cezvenin altindaki yildizlara bak. Bunlara "pointer" denir. Saga dogru bu iki yildiz arasindaki uzakligin 5 kati ilerle. Parlak bir yildiz görecektir, yani kutup yildizini kutup yildizinin hemen altinda ufukta uzanan alan yeryüzünün gerçek kuzey hattidir.

 

YAZIN GÖRÜNEN YILDIZLAR

Kuzey yönüne bakarak bir yaz gecesinde yildizli gökyüzünde çikacagin yolculuga kutup yildizinin etrafindaki yildizlarla küçük ayi ve W seklindeki "Cassiopeia" ile basla.

Büyük ayi ve Cassiopela arasinda uzanan hatti izle. Bu hayali çizgiden kutup yildizina dogru uzanacak dik bir hat düsün, simdi de bu hatta ilerle. Bu hat üzerinde yamulmus bir dikdörtgen seklinde bir yildiz takimi göreceksin.

Su parlak yildiz "Vega", takim yildizinin adi da "Lyre" Simdi kutup yildizindan aksi yöne bak. Yaninda daha az parlak olan üç yildiz bulunan parlak yildizi görüyor musun? Bu yildiz Capella'dir. Yildiz grubuna ise "Warrior" yani savas arabasi adi verilir. Buraya kadar anlattigimiz takim yildizlar bütün lil boyunca gökyüzünde yükselir. Bu duruma yildizlarin degil yeryüzünün hareketi neden olur. Tekrar büyük ayiya dönelim. Simdi kutup yildizindan uzaklasarak kutup yildizi ve cezvenin alt kenarindaki yildizlardan sola dogru uzanan hatti orak biçiminde bir yildiz grubuna rastlayincaya kadar izleyelim. Bu takim yildizin adi "Lion (Arslan)"dur. Bu grubun en parlak yildizinin adi ise Regulus'dur.

LEO (Arslan) takim yildizi ile Capella arasinda görünen yildiz grubu (ikizler)'dur. Capella ve W seklindeki Cassiopera ve Vega arasinda Kuzey Çaprazi ya da "Swan (sugu)" takim yildizi uzanir.

Güneye bakarak tekrar Büyük Ayiya dön. Cezvenin sapini "Arcturus"a ulasincaya kadar takip et. Arcturus büyük bir uçurtma gibi görünen takim yildizin en parlak yildizidir. Uçurtma seklindeki bu yildiz grubuna "Çoban" takim yildizi denir.

Çoban takim yildizinin yaninda daha az parlak yildizlardan olusan yarim daire seklindeki yildiz grubu "Kuzey Tacy" ya da "Coroma"dir. Ilerlemeye devam edersen"Hercules (Herkül)" takim yildizini göreceksin. Bu yildiz grubu bozuk bir "H" harfine benzer. Ve iste tekrar "Vega"dasin. Simdi güneye dogru in. Iste önünde "Scorpius" yani "Akrep"in kuyrugu asagiya dogru sarkiyor. Basi ise Spicaya "Y" seklindeki "Virgin (Bakire)" takim yildizinin en parlak yildizina dogru uzanmis. Diger yönde ise "Eagle (Kartal)" yildiz grubu var. Bu takim yildiz kanatlarini açmis bir kus gibi görünüyor.

 

KISIN GÖRÜNEN YILDIZLAR

Kis gecesindeki yolculuguna da Büyük Ayi'dan basla. Kutup Yildizina ve "W" seklindeki Cassiopela'ya dogru ilerle. Bir hat seklinde uzanan bir yildiz grubuna rastlayacaksin. "Andromeda" bu hattin ucundaki yildiz. Diger üç yildizla birlikte Andromedanin olusturdugu bu takim yildiza "Pegasseus" adi verilir.

Güneye baktiginda "Orion" takim yildizi uzanir. Iki parlak yildiz omuzlari, üç küçük yildiz basi ve diger ikisi ayaklari olusturur. Ortadaki üç yildiz bel kismi, asagiya dogru sarkan üç yildiz ise kiliçtir.

Orion'un belinden yukaridya dogru bir hat düsün. Önce kirmizi renkli bir yildiz olan "Aldeberana"a "V" seklindeki yildiz grubu boganin (Bull) gözüne geleceksin. Ileriye dogru gidersen "Pleaides (yedi kiz kardes)"yi bulacaksin. Eger gözlerin iyi görüyorsa bu yildiz grubunda alti yildiz sayabilirsin. Teleskopla bakildiginda ise iki yüz yildiz sayilabilir.

Simdi tekrar Orion'a dönelim. Bu defa Orio'un belini olusturan yildizlarin aksi tarafina giden hatti bizim günesimizin yanindaki en parlak yildiz olan "Sirrus"a gelinceye kadar izleyelim. Iste "Sirus".

 

GEZEGENLER

Günesimizin bir ailesi vardir. Yeryüzü bu aileye aittir. Gökyüzünde salinan diger yildizlarin da ailesi vardir. Eski yildiz gözlemcileri diger yildizlar gibi olmayan yani yanip sönüyor gibi görünmeyen düzgün ve sürekli bir isik veren 5 yildiz belirlemislerdi. Bu yildizlar diger yildizlari izlemiyor, onlarin arasinda dolasiyorlardi gözlemciler bunlara eski Yunanca'da gezginci anlamina gelen "planets" ismini verdiler.

Bugün yeryüzü de dahil 9 gezegen bilinmektedir. Ilk belirlenen gezegenler bu gün de gözle görünebilen Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn'dür. Merkür bazen günesin batisindan sonra görülebilen silik bir nokta halindeki yildizdir.

Diger gezegenler ise parlak yildizlar gibi görünürler. Bazi geceler bu gezegenleri gökyüzünde seyretmek istiyorsan bir almanaga basvurmalisin. Tüm gün batimindan sonra yildizlar parlamaya baslamadan önce gözlersen gözle görülebilir olanlari parlakliklari nedeniyle kolayca görebilir ve gece boyunca izledikleri yolu takip edebilirsin.

Bu sayfalar en iyi 800x600 ekran çözünürlüğü ve high-color renk ayarı ile izlenebilir.
Internet Explorer 5+ ve üstü kullanmanızı tavsiye ederim.