erisi.com
 
ANASAYFA denizcilik linkler
Felsefe Kişisel Gelişim Haritalar Paradigma İzcilik Futbol Resimler Türk Tarihi Atatürk

TEMEL BILGILER
OBAN      OYMAGIN
İZCİLİK RUHU
İZCİ ISARETLERI
HAYDI KAMPA
İZCİ ISARETLERI

HAYDI KAMPA
DOGA YÜRÜYÜS
KENTTE YÜRÜYÜS
OYUNLAR
IZ ISRETLERI
DIN VE AHLAK

İZCİ SARKILARI
METEOROLOJI
CUMHURIYET
YANGININ CESITLERI
DEPREM
SIVIL SAVUNMA

İLK YARDIM 1
DOGA DOSTLARI
CEVRE VE İZCİ
İLK YARDIM 2
RAPORLASMA

ILETISIM

X-ATEŞ

ATEŞIN YAKILMASI

ATEŞ IÇIN GEREKEN MALZEMENIN HAZIRLANMASI

Ateş yakmak için üç çesit malzemeye ihtiyacin var.

Hemen Tutusan Malzeme: Bunlar bir kibrit alevi ile hemen yanar ve küçük dal parçalarini, çali çirpilari tutusturur. Çam ormanlarinda yerdeki kuru çam yapraklarini, genis yaprakli agaçlarin bulundugu ormanlarda ise agaca zarar vermeden kirdigin kuru dallardan yonttugun tutusturucu olarak kullanabilirsin. Tarlalarda ise geçen yillardan kalan yabani otlarin uç kisimlari bu is için kullanilabilir. Yagissiz bir havada, ormanda yerde buldugun çali çirpiyi kullanabilirsin. Agaçlardaki ölü ince dallar da kirilip kullanilabilir. Böyle bir durumda kolayca kirilan dallari kir. Eger dal kirilmiyor esnek bir sekilde bükülüyorsa henüz ölmemistir. Kirma.

Yakacak: Kuru dallari 25-30 cm. uzunlugunda parçalara ayir bu isi onlari kirarak ya da balta veya testere ile keserek yapabilirsin. Ormansiz alanlarda odun kömürü ile yetenek zorunda kalabilirsin.

 

ATEŞI BASLATMAK IÇIN KULLANILAN MALZEME

Ateşi yakmak için yaninda su geçirmez bir muhafaza içinde kibrit tasimalisin yagmurlu günlerde önceden evde hazirladigin Ateş tutusturucularini kullanabilirsin. Bu tutusturuculari hazirlamak için iç içe koydugun dört gazete kagidini rulo yap, belirli araliklardan sicimle bagla. Ruloyu bagladigin sicimlerin arasindan kes. Elde edecegin parçalari kaynayan suyun içine koyacagin teneke bir kutu içinde erittigin parafine sokarak parafini emmelerini sagla.

Artik odunlari ve diger tutusturucu malzemeni yerlestirip Ateşini yakmaya hazirsin. Peki Ateşin ne çesit bir Ateş olacak? Soguk bir havada hangi türden olursa olsun her Ateş insani rahatlatir, fakat is yemek pisirmeye gelince, kampçilarin su sözünü unutmamak gerekir, kaynatmak için alevler, izgara için kömür.

Kizilderili Çadiri Tipi Hazirlanan Ateş:

Böyle bir Ateş çay suyu kaynatmak ya da kizartma yapmak için çabuk ve uygun alevler saglayacaktir. Ateş yakacagin yerin ortasina bir avuç dolusu tutusturucu koy, etrafina küçük çali çirpilari uçlari bir Kizilderili çadirinin tepesi gibi biraraya gelecek sekilde dikkatlice yerlestir. Sirtin rüzgara dönük olarak yere çömel, kibrit yak, aleve elinle rüzgara karsi koruyarak yere yakin olana tutusturuculari kibritle tutustur. Birkaç dakika içinde tutusturucular ince dallari tutusturacaklardir. Artik Ateşi rüzgarin geldigi yönden besleyebilirsin. Önce ince daha sonra da kalin odun parçalarini kullanmalisin, Ateşi, büyüklügü enin senin istedigin büyüklüge gelinceye kadar besle.

Destekli Ateşin Hazirlanisi:

Bu Ateş Kizilderili çadiri biçiminde hazirlanan Ateşin degisik bir seklidir. Ise yas bir destek odununu egik olarak yere saplamakla basla. Odunun ucu rüzgara dogru olsun. Bu odun ince dallarin tutusturucu malzeme yandiktan sonra da dik kalabilmesi için yerlestir. Yerlestirdigin yas odunun altina bir avuç tutusturucu koy. Oduna ince dallar daya, daha sonra bunlarin üzerine yakacak olarak kullanacagin odunlari yerlestir. Bir kibritle tutusturuculari yak.

Ateş Çubugu ile Hazirlanan Ateş:

Bu çesit bir Ateş avci ocagi ya da kaya ocagi için hazirlanan bir Ateş türüdür. Önce, bir Ateş çubugunun hazirlanan ocagi yerlestir. Daha sonra bir avuç dolusu tutusturucuyu bu Ateş çubugunun altina koy. Ince dallari bu Ateş çubuguna daya, yakacak odunlari bu ince dallarin üzerine yerlestir, tutustucu malzemeyi yak.

Çapraz Ateşin Hazirlanisi:

Izgara ya da közde pisirilecek yiyecekler için ideal bir Ateş seklidir. Böyle bir Ateş hazirlamak için iki odunu birbirine paralel olarak yere koy, odunlarin aralarina tutusturucu malzemeyi yerlestir. Daha sonra ince odunlari bu iki destek odunun üzerine çaprazlama sekilde yerlestir. Ayni isleme odunlarin kalinligini tabaka tabaka arttirarak devam et.

OCAK VE ATEŞ ÇESITLERI

Üç Ayakli Ocak (Sacayagi Tipi Ocak);

Bu tür ocak tek bir tencere ya da tava için uygundur. Böyle bir ocagi hazirlamak için hazirladigin odunlarin etrafina uygun boyda üç kaya koyman yeterli Üç metal çadir kazigini yere çakarak da böyle bir ocak elde edebilirsin.

Kaya Ocagi;

Kaya ocagini hazirlamak için kuru ve düz kayalar seçmen gerekir. Seçtigin bu kayalari tencerelerin üzerinde durabilecegi kadar yakin olarak iki sira halinde yerlestir. Kayalari seçerken ufalanmayan ve yas olmayanlari bul, bu konuda çok dikkatli olmalisin, yoksa kayalar isindiginda patlar ve sen ya da arkadaslarin yaralanabilirsin.

Avci Ocagi;

Eger yakinlarda bir yerde ya da kampta kütükler varsa bu kütükler avci Ateşi yakmak için kullanabilirsin. Bunun için iki kütügü tencerelerin üzerine koyabilecegin biçimde yan yana koy. Ateş koydugun kütükleri iç taraflarindan yakacagi için yanan kütükler zaman zaman yenileri ile degistir.

Hendek Ocagi;

Rüzgarli bir günde hendek ocagi, toprak yüzeyinde kurulan diger ocaklardan çok daha uygun ve güvenli olacaktir. Böyle bir ocak yapabilmek için bir kürek genisliginde ve tencere uzunlugunda bir hendek kaz. Kazarken üzerinde bitki örtüsü olan topragi bitki örtüsüne zarar vermeyecek sekilde kaliplar halinde çikarmayi unutma. Ateşin hava almasi için hendegin rüzgara bakan tarafini genislet.

Fasulye Çukuru;

Fasulyelerini pisirmek için fasulye tencereni içine atacak genislikte bir çukur kazmalisin. Ateşini açtigin bu çakarda yak, alevleri fasulyeleri yumusayincaya kadar kaynatmak için alevler geçince kalan közleri ise yemegi pisirmek için kullan.

Yansitici Ateş;

Bu Ateş kütüklerden ya da kayalardan olusan bir yansiticinin önünde yakilir. Soguk bir kis gecesinde seni ve arkadaslarini isitip rahatlatacak bir Ateş seklidir. Bu Ateşi ayni zamanda yemek pisirirken isiyi yansitacak bir firin gibi de kullanabilirsin.

Yildiz Ateşi;

Bu Ateşi Kizilderili çadirin tipi bir Ateş ile baslatir daha sonra dört bes kütügü Ateşin etrafina yildiz biçiminde yerlestirirsin. Kütüklerin yanan uçlarini küçük odun parçalarinin üzerinde hafifçe yükseltmen gerekir. Kütüklerin ucu yandikça yanmayan bölümleri Ateşe dogru itmelisin.

Nöbet Ateşi;

Iki kütügü Kizilderili çadiri tipi bir Ateşe yaklastir. Hava atmalari için bir çift odun parçasi ile yerden yükselt, üçüncü kütügü yine bir çift havalandirma odunu ile destekleyerek bu kütüklerin üzerine yerlestir. Böyle yakilan bir Ateş hiç dokunmadan birkaç saat yanmaya devam edecektir.

 

ATEŞ GÜVENLIGI

Içinizden biri yakildigi andan itibaren sürekli olarak Ateşi kontrol altinda tutmalidir. Ateşin kontrol edilememesi bir cinayet olur. Ayrica Ateşin yakininda her zaman bir kova su bulundurulmalidir.

 

ATEŞIN SÖNDÜRÜLMESI

Ateşle isin bittiginde zaman onu tamamen söndür. Ateşi söndürmekle kalma, ayrica Ateşin yerini de iyice sogut.

Ateşin Su ile Söndürülmesi: Ateşe suyu serp (dökme), islanan külleri, kömürleri bir çubuk ile karistir, dagit ve üzerine tekrar su serp. Yari yanmis odunlari tekrar tekrar çevirerek üzerlerine su serp. Ateş yaktigin yerin etrafini da islat. Her seye elinle dokunarak soguyup sogumadigini kontrol et.

Ateşin Toprak Ile Söndürülmesi: Ateşin üzerine içinde yanacak hiçbir sey bulunmayan saf topragi serp. Son kivilcim da sönene kadar bir çubukla tekrar tekrar karistir. Yanmakta olan odunlari yere sürterek söndür. Ateş yerindeki ve etrafindaki her seye elinle dokun ve soguyup sogumadigini kontrol et. Son olarak külleri topraga göm. Bozmadan çikardigin toprak kaliplarini dikkatle yerine yerlestir. Bulundugun yeri sanki hiç kimse oraya gelmemis, orada bulunmamis gibi dogal haline birak.

Bu sayfalar en iyi 800x600 ekran çözünürlüğü ve high-color renk ayarı ile izlenebilir.
Internet Explorer 5+ ve üstü kullanmanızı tavsiye ederim.