erisi.com
 
ANASAYFA denizcilik linkler
Felsefe Kişisel Gelişim Haritalar Paradigma İzcilik Futbol Resimler Türk Tarihi Atatürk

TEMEL BILGILER
OBAN      OYMAGIN
İZCİLİK RUHU
İZCİ ISARETLERI
HAYDI KAMPA
İZCİ ISARETLERI

HAYDI KAMPA
DOGA YÜRÜYÜS
KENTTE YÜRÜYÜS
OYUNLAR
IZ ISRETLERI
DIN VE AHLAK

İZCİ SARKILARI
METEOROLOJI
CUMHURIYET
YANGININ CESITLERI
DEPREM
SIVIL SAVUNMA

İLK YARDIM 1
DOGA DOSTLARI
CEVRE VE İZCİ
İLK YARDIM 2
RAPORLASMA

ILETISIM

XII-ZORDA KAMP

KIS KAMPI

KIS KAMPI MALZEMELERI

Üzerinde Tasiyacaklariniz: Uzun içi çamasiri, esofman, yün pantolon, yün gömlek, kazak, su geçirmez palto, yün çoraplar, su geçirmez botlar, eldivenler, kulaklikli sapka.

Sirt çantasinda tasiyabilecekleriniz: Çadirli kis kampi planlamasi durumunda: Çadir, uyku tulumu, kablo sünger mat, yedek yün çoraplar, yedek yün gömlek, yedek kazak, yedek bot, pusula mu, el feneri, çaki veya İzci biçagi, dürbün, kürek ve kazma, plastik büyük boy torba, fotograf makinesi, kis sporu malzemeleri, temizlik malzemeleri, yiyecek malzemeleri.

Kar evi (iglo) yapilmasinin planlanmasi durumunda: Çadir haricinde yukaridaki malzemelerin hepsi alinir.

Kis kampinda giyeceklerin kuru ve nemsiz olmasi kesin zorunluluktur. Bu nedenle islanabilecek bir giysinin yerine muhakkak bir yenisinin olmasi gereklidir.

 

KIS KAMPI PLANLAMASI

Daha önce de bahsettigimiz gibi kis kamplari iyi planlandigi ve iyi uygulandigi taktirde yaz kampi kadar rahat olacaktir. Kis kamp tecrübeli bir lider denetiminde yapilmalidir. Kampa gidilmeden her kampa giderken yapilmasi gerektigi gibi bir kamp plani yapilmalidir. Yapilacak kamp planina göre geceleme sekli, neler yenecegi ve ne faaliyetler yapilacagi önceden belirlenmelidir. Malzeme seçimi ona göre detaylandirilmalidir.

Kış kampı öncesi meteorolojiden veya bilgisayar internet baglantilariyla kamp yapılacak dönemdeki hava durumunu öğrenilebilir. Asiri soğuk, yağış ve fırtına kampınızı hem tehlikeli hem de çekilmez bir hale getirebilir.

Kamp kurma işlemini güneş batmadan önce tamamlayacak şekilde planlayın. Kisin günlerin daha kisa oldugunu unutmayiniz.

Ateşi çadirlara tehlikeli olmayacak, çadirin kapisina en yakin noktada yakarak isidan en yüksek seviyede faydalaniniz. Ateş tipi olarak yansitmak saglayacak bir Ateş tipi seçiniz Kis kamplarinda kar üstünde Ateş yakmayi planliyorsaniz karin üstüne önce odundan bir kat yapip Ateşi bu katin üstünde yakiniz.

Renkli parlak kiyafetler kaybolmaniz durumunda sizin uzaktan farkedilmenize ve bulunmaniza yardim edecektir. Kis kampinda malzeme kaybetmek çok kolaydir. Kara düsen bir malzemenin bulunmasi bazen imkansizdir. Bu nedenle tüm malzemelerinizi parlak renkli iplerle baglamaniz akilci bir yöntemdir.

Kis kampinda veya soguk bir ortamda en kiymetli hayat koruyucunuz olan uyku tulumunun islanmasi tulumun isitma özelligini tümüyle ortadan kaldirir. Bu nedenle tulumunuzu kardan, sudan ve dis nemden mümkün oldugunca koruyunuz.

Karda yürümek çok zor ve tehlikelidir. Hareketleriniz çok sinirlidir. Her yer beyaz oldugu için mesafe tahmini zordur. Yürüyüste belli bir noktadan digerine gidecek sekilde plan yapilmalidir. Rüzgarli ve soguk havalarda yürümek ölümle sonuçlanabilir. Karda yürürken daha sert olan kuzey kenarda yürümek daha güvenlidir. Çig olusabilecek yerlerde yürümeyin.

 

KIS KAMPINDA YIYECEK

Kis kamplarinda yiyeceklerin bozulmak riski olmadigindan yaz kamplarinda götürmediginiz et, süt gibi yiyecekler çok daha uzun süre dayanacaktir. Hazir götürdügünüz yemekler içinde yani sey geçerlidir. Hazir yiyecekler için sadece isitmak yeterli olacaktir.

Sekerli yiyecekler vücudu sicak tutmakla birlikte enerjiyi çok çabuk üretir ve yakarlar. Yagli yiyecekler, karbonhidratlar ve proteinler ise çok daha yavas yanarlar ve daha uzun süreli vücudu sicak tutarlar. Vücudunuz isi üretmek için kalori yakmak zorundadir. Bu nedenle kis kamplarinda sabah kuvvetli bir kahvalti yapilmalidir. Diger ögünlerde enerji verici kalorili yemekler olmalidir. Yatmadan önce enerji verecek tatli bir sey yemek faydalidir.

Soguk hava çok kurudur ve her nefes alista vücudun neminden birazini alir. Bu nedenle kisin susuzluk hissedilmeze bile mümkün oldugunca fazla su ve sulu seyler içilmesi faydalidir. Sicak içecekler bu nedenle bol olarak tercih edilmelidir.

Kardan ve buzdan su temin edebilirsiniz. Buzdan su elde etmek kardan su elde etmekten daha kolaydir. Ateşe yakin bir noktada kabin içine konan buz kendiliginden erir. Kardan temiz su elde etmek için toplanan kar süzgeç görevi görecek yara bezi gibi bir temiz bezin içine konarak Ateşe yakin bir yere asilir ve altina temiz bir kap koyulur. Kar eridikçe süzgeç bezden geçerek damlayarak kaba akar. Kardan su yapmak için bir kabin içinde Ateşin üstüne konmadan önce kaba biraz su konmasi hem erimeyi hizlandirir hem de suyun bulanmamasini saglar. Unutulmamalidir ki kardan su elde etmek için kullanilacak yakit, buzdan su elde etmek için harcanacak yakitin iki mislidir.

Aksam yatarken mataraniza sicak su doldurarak ayaklarinizi isitmada kullanabilirsiniz. Mataranizi uyku tutulumunun içine aldiginiz veya Ateşin yanina koydugunuz takdirde sabah donmamis bir su bulabilirsiniz. Mataranizdaki su eksildikçe kar veya buz ile doldurmaniz daha uzun süreli su saglayacaktir. Su siselerini yarim metre derinlikte sikistirilmamis karin altina gizlerseniz donmayi engelleyebilirsiniz.

Günesli günlerde isiyi toplamayan siyah renkli plastik torbanin içine kar doldurulur. Yamaca yerlestirilen torbanin alt ucunda açilan deligin altina bir su kabi yerlestirilerek su dolmasi saglanir. Günes isisini çeken bütün malzemelerin üstünde kar veya buz daha rahat erir.

 

KIŞ KAMPINDA KIYAFET

Vücudu sicak tutmanin diger bir tanimi sicak olan vücuttan isinin kaçmasini engellemektir. Vücudu sürekli bir sabit isinin oldugu bir sobaya benzetebilirsiniz. Eger bu isi çabuk kaçarsa sogugu hissedersiniz. Bu nedenle kiyafetiniz ne vücut isisini boyuna harcatmali ne de sizi terletmeli. Kiyafetiniz katmanlar halinde olmali ve terlemeye baslamadan bir kati çikarabilmeli veya üsüdügünüzü hisseder hissetmez bir kat üste giyebilmelisiniz. Kat kat giyim metodunda çok kalin ve çikarilmasi zor kiyafetler seçilmez. Çok kalin bir paltoyu çikardiginizda üsüyebilir, giydiginizde ise terleyebilirsiniz. Dügmeli ve fermuarli kiyafetler daha kolay giyilip çikarildigindan tercih edilmelidir. En alt kata uzun kollu ve uzun paçali içi çamasiri ile iki kat çorap giyilir. Bu katin üstüne yün gömlek ve yün pantolon ile kalin botlar giyilir. Bu katin üstüne yün boyunlu kazak giyilir. Daha soguk havalarda üzerinize hafif bir ceket, yünlü bir kulaklikli sapka ile ayakkabi üstüne geçebilen kap kullanilir. Çok soguk havalarda ve uzun üre disarida kalinmasi durumunda üste su geçirmez bir parka, boynu ve kulaklari örten baslik ve kar ayakkabi örtüleri kullanilir. Faaliyet seklinize göre bu katlari azaltabilir. Ve arttirabilirsiniz. Önemli olan vücut üsümeden kat arttirmanin ve vücut terlemeden bir kat azaltmanin yapilmasidir. Yürüyüsler ve faaliyetler sirasinda sizi terletmeyecek bir kiyafetin seçilmesi çok önemlidir. Terledikten sonra islak kiyafeti çikartmak çok tehlikeli ve üsütmeye ve hatta donmaya davetiye çikartmaktir. Terlemek ve giysileri nemlendirmemek bu nedenle çok önemlidir. Korunmak veya yakmak için kesilecek bir agaç için harcanacak enerji ve elbiseleri terden islatma agaçtan saglanacak faydadan daha çok zarar getirir.

Su geçirmez elbiselerin alt veya ara katlara giyilmesi akilci bir kis kampi kiyafeti degildir. Çünkü kiyafetiniz vücudun nemini disari atabilmelidir. Aksi halde disari çikamayan nem önce asiri terlemeye ardindan da elbiselerin nemlenerek islanmasina neden olur. Su geçirmez elbiseler nemin yüksek oldugu durumlarda en üst kat olarak giyilmelidir. Rüzgar geçirmeme özelligi de olan su geçirmez malzemeden yapmis parkalar en üst kat olarak giyilecek en uygun giyeceklerdir. Kalin elbiselerle Ateşin karsisinda oturma isinmak için en iyi metod degildir. Çünkü kalin elbiseler sogugu geçirtmedigi gibi Ateş karsisinda da olunsa sicagi da zor geçirir.

Kutuplar gibi kuru sogugun oldugu bölgelerde nemin az olmasi nedeniyle su geçirmez kiyafetler tavsiye edilmez. Bu bölgelerde sadece rüzgar geçirmez kiyafetler kullanilmalidir. Aksi halde su geçirmez malzemeler asiri terlemeye neden olabilir Bunu yani sira "Goretex" olarak adlandirilan su geçirmez ancak içten havalandirmaya izin veren yeni teknoloji kullanilan giysiler idealdir.

Kaz ve ördek tüyünden yapilmis giysiler çok sicak tutmakla birlikte nemli ortamlarda kullanmak için elverisli degildir.

Kiyafetleriniz kan dolasiminizi engelleyecek bir sikilikta olmamalidir. Vücudu siki siki yapiymis bir elbise bu nedenle mahsurludur.

Kis kamplarinda ve soguk ortamlarda iki kat eldiven tavsiye edilir. Birinci kat parmaklari olmayan bir eldiven türü ikinci kat ise su geçirmez ve ilk kat üzerine tam oturan bir eldiven olmalidir Dört parmagin birbirine yapisik tutan tür eldivenler (mitten) parmaklarin kullanilmadigi faaliyetlerde çok kullanislidir. Is yaparken parmak yerleri açikta olan eldivenle daha hizli ve becerikli isler yapabilirsiniz. Parmak uçlari daha hizli ve kolay isitilabilir. Parmak yerleri olan ikinci bir eldiven is tamamlaninca digerinin üstüne giyilebilir.

Pamuk su ve nemi çok çabuk emdiginde kis kamplari ve ortaminda pamuklu giysi ve çorap kullanilmasi tavsiye edilmez, Pamuklu çamasir ve çorap yerine yünlü çamasir ve çoraplar tercih edilmelidir. En alt katta ipek, naylon veya yünlü bir çorap tercih edilebilir Ancak bu katin üzerine muhakkak yünlü bir kat çorap giyilmelidir.

Kis ortaminda vücudumuzun en çok üsüyen kisimlarindan birisi yüzümüz bilhassa kulaklarimiz ve burnumuzdur. Bu nedenle kulaklarimizi ve burnumuzu soguktan koruyacak yün berelerin giyilmesi çok uygundur. Sadece güz bölümün açikta birakan boyun ve çene kismini da örten bereler çok daha kullanislidir. Bunun üzerine rüzgari ve nemi engelleyecek bir kat daha kullanilabilir. Ayrica kaskol da kullanisli olabilir Yalniz kulaklarimizi çok fazla kapatmamizin etrafimizda olup biteni duymamizi, tehlikeleri erken anlamamizi geciktirecegini de akildan çikarmamaliyiz.

Gece yatmadan önce uyku tulumunuzun içine ertesi gün giyeceginiz elbise, çorap ve iç çamasirlarinizi koyarsaniz ertesi sabah sicak bulursunuz. Nemli çoraplariniz için de ayni seyi yapabilirsiniz. Botlariniz için de ayni seyi uygulayabilirsiniz.

Gece sizi üsütecek sogugun yüzde 75'i alttan, yüzde 25'i üsten gelecektir. Bu nedenle asagidan gelecek sogugu engellemek için gereken önlemleri alin. Alti su geçirmeyen çadirlar tercih edilmelidir. Bu mevcut olmadiginda çadirin altina kuru yapraklara bir örtü yapilmasi nemin çadira geçmesini geciktirecektir. Çadirin içi tabanina konacak gazete kagidi nemi emeceginden tabandan gelecek sogugu azaltacaktir.

Yürüyüs ayakkabilari kis kamplari için en uygun ayakkabilar degildir. Ayakkabilarin su geçirmez olmasi ve çok siki olmamasi gereklidir. Siki ayakkabi kan dolasimini engeller Buzlar botlari yirtabilir, bu nedenle sivri buzlu ortamda buna dikkat edilmelidir.

 

KARDA AÇIKTA KALMAK

Gerekli önlemler alindigi takdirde en soguk ve karli havada dahi disarida yatilabilir. Böyle bir zorunluluk olmasi durumunda önce 4 metreye 4 metre bir saydam naylon-plastik parçasi karin sütüne serilir. Bunun üstüne uyku tulumunun konacagi kisma buzu yansitan parlak naylonlardan bir kat serilir bunun da sütüne alttan gelen nemi geçirmeyecek mat koyulur. Uyku tulumu nemi ve rüzgari geçireceginden en alttaki naylon-plastik parça alt ve yan uçlarinda katlanir, alta sokulur böylece uyku tulumu dolayisiyla içindeki kisi rüzgar ve kardan korunmus olur. Parkanizi gögüs kisminiza gelecek sekilde yerlestirin, ellerinize eldivenlerinizi, basiniza berenizi giyin. Bu durumda en soguk kutup kosullarinda bile üsenmeden yatabilirsiniz.

 

KAR EVLERI

Kar evleri zor kosullar altinda yasami kolaylastirma amaciyla yapilirlar. Çesitli sekillerde yapilabilirler Kar eveleri yapmak için bir küregin olmasi faydalidir. Bu küregin geceleme sirasinda çadirin içinde olmasi çig gibi nedenlerle kazma gerektiginde el altinda olmasini saglar.

 

KAR ÇADIRI

Iki metre yüksekliginde ve 4 metre çapinda kubbe seklinde bir kar yigini olusturduktan sonra bu yigina birkaç düzine 50 cm.lik merkezi gösterecek sekilde belli araliklarla saplayiniz. Kar yiginini bu islemlerden sonra en az iki en iyisi bir gece bu halde birakiniz. Bir kürek yardimiyla 80 cm. civarinda bir giris açiniz. Içini çubuklarin uçlarini görünceye kadar buradan bosaltiniz. Bosaltilan kari kapinin biraz önüne rüzgar bariyeri olarak yiginiz. Kar çadirinin kapi kismina kapanacak bir düzenek kurunuz. Içerden birkaç tane delik açiniz. Bu yapinin içinde karbonmonoksit zehirlenmesine yol açabilecegi için asla Ateş yakmayiniz.

 

KAR MAGARASI

Karin yigildigi yamaçlarda kar çadirindaki gibi kar yigmaya gerek kalmadan yapilabilecek bir yatma yeridir. Böyle bir noktada yapilan kazma isi yukari meyilli olarak bir insan boyunu asincaya kadar sürdürülür. Magaranin içi kubbe biçiminde yapilir Yuvarlatilmis kubbede damlamayi engellemek için sivri noktalar birakilmaz. Içerden disarisi açik mavi renkte görününceye kadar magaranin içi bosaltilir. Magaranin içi meyilli oldugu için yükselen sicak hava içerde kalir ve soguk hava içeri giremez. Birkaç 45 derece açili oksijen deligi kar magarasinda da açilir Giris kapisini rüzgar almayacak yönden açmak ve kullanim sirasinda bir kapi düzeni olusturmak çok faydalidir. Bir tek mum bu tür magaralarin içinde sicakligi 0 derece civarinda tutmayi saglayabilir.

 

KAR DUVARI

Çesitli nedenlerle kar çadiri ve magarasi yapilamamasi durumunda rüzgar istikametine yarim daire seklinde bir kardan duvar örülmesi durumunda uyumak veya yemek pisirmek için daha uygun bir ortam saglanmis olacaktir.

 

ESKIMO IGLOLARI

Iglolar hava sicakliginin sifirin üstüne çikmadigi bölgelerde yapilabilir. Buz bloklarinin testerelerle düzgün olarak kesilmesi ve bunlarin bir tugla düzeni içinde dairesel bir yapi olusturacak sekilde bir araya getirilmesiyle yapilir. Çok saglam yapilar olmakla birlikte kisa süreli kullanim için uygun degildir. Iglonun yapilamasi çok ve zaman alicidir. Bloklarin açisal olarak kondugu yapida en üt noktadaki son buz parçasi neredeyse tamamen yatay durumdadir.

 

TEK VEYA ÇIFT ÇATILI KORUGAN

Iki agacin arasina konacak bir veya iki çatiyla olusturulan bu tür koruganlar rüzgari arkadan alacak sekilde kurulur. Çati agaçlardan koparilacak dallarla örtülür. Yerde yatmamak için taban kütüklerle yükseltilir. Bunu üzerine dallar ve diger agaçlardan bir alt yatak yapilir. Baslar çatinin yerle bulustugu noktaya konacak sekilde uyku tulumlari koyular. Çift çatili koruganlar daha sicak bir ortam saglar.

Korugandan iki metre öne rüzgari kesmek için bir duvar yapilabilir. Ateş bu duvarla korugan arasinda yapilir. Ateşken gelen sicak hava koruganin içine yöneltilecek mesafede yakilir.

 

KIZILDERELI ÇADIRI

3-4 metre uzunlugundaki 10 civarindaki uzun sopa veya dallarin bir çadir düzeninde altta açik üstte birlesik olarak dizilmesi yoluyla yapilan koruganlardir. Sopalarin üzeri parasüt veya diger kapatici malzemelerle örtülen korugan tipidir.

 

AGAÇ DIBI KAR KORUGANI

Eger derin bir kar söz konusuysa bir agaç gövdesi etrafindaki karlari atarak açilacak bir çukur bir korugan vazifesi görür. Kazacaginiz derinligin üst noktasi bol dalli agaçlar daha kullanisli bir koragan meydana getirir.

 

SAGLIK SORUNLARI

DISTAN DONMA (FROST BITE)

Soguk hava kosullarinin getirecegi en tehlikeli problem donmadir. Donma iki türlü olusur. Birincisi Distan Donma olarak isimlendirilen vücudun eller, ayaklar, kulaklar, burun gibi isiya hassas noktalarinin disaridan donmasidir. Rüzgarin hizi dis hava soguklugunun etkisi çok hizli olarak arttirir. Bu etkinin artisini gösteren listede örnegin -10 C derecelik bir hava durumunda disaridaki hava -18 C dereceymis gibi etki yapar. Bu nedenle çok soguk ve rüzgarli ortamda yürümek ve faaliyet yapmak çok risklidir. Disaridaki sicakligin -13 C derece ve rüzgarin 32 km/s oldugu bir ortamda vücut 60 saniyede donar. -29 C derecelik bir sicaklikta 40 km/s'le bir rüzgar eserse vücudun donmasi için 30 saniye yeterlidir. Böyle bir ortamda eldiven çikartma veya tuvalet ihtiyacini gidermek bile çok tehlikeli sonuçlar dogurabilir. Bu ortamda donma sonucu kangren olusur ve bu bölge kesilmek zorunda kalir. Dis donmayi engellemek için soguk bölgelerde çiplak elle metallere dokunulmamalidir. Elleri, ayaklari ve parmaklari oynatarak kan dolasimini arttirmak faydalidir.

Donmanin ilk belirtileri ciltteki yagli görünümlü beyazliktir. Hissizlik diger bir belirtidir. Donmanin basladigi yeri sicak elle isitmaya çalismak faydalidir. Donma baslamissa karla ogusturmak ve beyazligi ve de hissizligi yok etmeye çalismak faydalidir. Donma olustuktan sonra yapilacak ogusturma yar açilmasina neden olabilir. Distan hissizlesebilir. Ikinci asamada ise daha alt tabakalar da donar, bölge siser ve mavi, mor en kötüsü ise gri renk bir görüntü olusur. Bu durumda bölgenin kesilmesinden baska çare yoktur. Bazen bu bölgenin kesilmeden kendiliginden düstügü de görülmüstür. Örnegin; II. Dünya Harbinde Rusya da sogukta kalan Alman askerleri donmus ayaklarindan postallarini çikardiklarinda kopmus parmaklari ile karsilasmislardir.

 

IÇ DONMA (HYPOTHERMIA)

Iç vücut sicakliginin 36.8 C dereceden 35 derece veya daha altina düsmesi durumunda hayati iç organlar faaliyetlerini yapamaz hale gelirler iste buna iç donma denir. Iç donma olusurken hareketler yavaslar, koordinasyonsuzluk baslar, düsünme hizi düser. Bir noktada farkinda olmadan ayakta ölmeye baslanir. Vücut isisi 25 C derecenin altina düstügünde ölüm kaçinilmazdir. Iç donmanin oldugu fark edildiginde bu kisi çiplak olarak baska bir çiplak insanin yanina yatirilarak isi transferi saglanir. Sicak su varsa onun içine yatirilir, ancak kalp bölgesinin öncelikle isitilmasi kalp krizi riski nedeniyle sarttir. Enerji verecek bal, seker ve kakaolu yiyecekler iyilesmeyi hizlandirir. Içten donmanin ana nedenleri geregi gibi gida alinmamasi, geregi gibi giyinilmemis olmasi, kirli kiyafet giyilmemesi, alkol alinmamasidir.

Vücudun susuz kalmamasini temin etmek sarttir. Idrar rengi de susuzlugun iyi bir göstergesidir. Eger idrar kari koyu sari yapiyorsa susuz kalinmis demektir. Açik sari renk ise normal durumu gösterir.

 

AYAK DONMASI

Islak, nemli ayakla uzun saatler ayakta kalinmasi sirasinda kan sirkülasyonunun olmamasi nedenleriyle ayaklarin donmasi ve kangren olmasidir. Engellemek için ayagin sürekli kuru olmasini saglamali, çorap degistirmeli, ayakta kan dolasimini saglayacak faaliyetler yapilmalidir. Ayak donmasi durumunda kisinin botlarini çikarin. Yumusak davranin. Hisler ölmüs oldugundan Ateşe tutmayin. Çünkü yansa bile çekemez. Ayaklari yukari kaldirin. Donmus ayalari baska birisinin koltuk altina sokmak çok olumlu sonuçlar verir. Kisiyi uyku tulumuna sokun. Sicak içecek ve Ateş düsürücü verin. En kisa zamanda hastaneye götürün.

 

KAR KÖRLÜGÜ

Günesten gelen ultra violet isiklari kadar bu açilarda yansidigi için ve beyaz renkten dolayi çok günesli ortamlarda oldugu gibi gözü bir koyu gözlükle korumak çok faydalidir. Güzlügün olmadigi ortamlarda bir karton veya agaç kabuguna açilacak seritler gözlerin körlesmesini engeller. Gözlerin altina koyu renk makyaj yapilmasi da yansimalari azaltacaktir. Kar körlügünün belirtileri; güzlerin üzerindeki agirlik, göz hareketlerindeki yavaslama, gözlerin sulanmasi ve kanlanmasidir. Kalici veya geçici körlük olusabilir. Gözlerin belirtiler geçene kadar kapali tutulmasi faydalidir.

 

GÜNES YANIGI

Günes isinlari tüm açilardin yansidigi için asiri günes altinda kalinmis gibi günes yanigi olusabilir. Dudak, burun delikleri ve göz kapaklari günes kremleri ile korunmalidir.

 

BUZ ÜZERINDE YÜRÜMEK

Kalinligindan emin olmadikça buz üzerinde yürümek çok tehlikelidir. Sudan çiktiktan sonra bu sefer donma tehlikesi devam eder. Normalde 5 cm.lik bir buz 1 kisiyi tasir. 10 cm. Kalinligindaki buz iki kisiyi tasir ve 20 cm. kalinligindaki bir buz yarim tonluk bir araci tasiyabilir.

Buz kirilip da suya düsüldügü taktirde 37 C derecelik vücut sicakligi birkaç dakika içinde 33 C dereceye düserek kontrol kaybedilir. Birkaç dakika sonra ise vücut sicakliginin 25 C dereceye düsmesiyle ölüm kaçinilmazdir.

Yardim için ya bir dal yad da bir ip atilmalidir. Kirilmis veya çatlamis bir buz üzerinde yürümek çok riskli bir istir. Buzlarin kalinligindan emin olmadikça üstünde gezinilmemelidir. Buzun kirilmasi nedeniyle suya düsen birisine hemen yanina giderek yardim etmek tehlikelidir. Buz kirilmasiyla düsen birine yardima bilinçsizce gidilmez. Aksi takdirde yardim eden kisi de kendini buzlu suda bulabilir. Kirik buz kolaylikla daha ileri noktalara kadar çatlayabileceginden kurtarmaya kalkisan da suya düsebilir. Buz kirilarak düsen birisine bir dal uzatarak veya ip atarak yardim edilmelidir. Bunlarin bulunmadiginda iki kisinin buz üzerinde ardarda yatmasi ve sudakine el uzatarak, yardim edilmesi uygundur.

 

SEDYE YAPIMI VE YARALI / HASTA TASIMA

Zor kosullar altinda kis kampçiligi sirasinda yaralanan veya hastalanan İzcilerin en kisa zamanda güvenli bir yere götürülebilmesi için acilen bir sedye yapilmasi gerekebilir. Sedye yapimi bir beceriler bilesimidir. İzci dügümlerini iyi bilmek ve uygulamak sarttir. Mevcut sopalar veya kayaklar arasina arayi doldurmak için ara çubuklar baglanir. Üzerine mut veya baska bir su geçirmez malzeme, onun üzerine de uyku tulumu konur. Hastanin veya yaralinin yerlestirilmesi veya ilk müdahalede ilk yardim konusunda ögrenilenler uygulanir.

 

CAMPOREE:

Zor kosullar altinda kis kampçiligi sirasinda yaralanan veya hastalanan İzcilerin en kisa zamanda güvenli bir yere götürülebilmesi için acilen bir sedye yapilmasi gerekebilir. Sedye yapimi bir beceriler bilesimidir. İzci dügümlerini iyi bilmek ve uygulamak sarttir. Mevcut sopalar veya kayaklar arasina arayi doldurmak için ara çubuklar baglanir. Üzerine mut veya baska bir su geçirmez malzeme, onun üzerine de uyku tulumu konur. Hastanin veya yaralinin yerlestirilmesi veya ilk müdahalede ilk yardim konusunda ögrenilenler uygulanir.

En basit açiklamasi ile "Camporee" iki ya da daha fazla oymagin birlikte kamp yapip açik hava becerilerini sergilemesidir. "Camporee" genellikle cuma-pazar günleri arasinda gerçeklestirilen eglence, dostluk ve heyecanli yarismalarla dolu bir olaydir. "Camporee" sirasinda obanin kampçilikta ne kadar iyi oldugunu gösteren bir degerlendirme plani kullanilir.

Kullanacagin degerlendirme plani ile İzci Temsilciliginin ya da liderince gelistirilir ve "Camporee" sirasindaki her olayi degerlendirir. Kamp malzemen, bu malzemenin toplanma biçimi, obanin etkin bir kamp yapmak için nasil organize oldugu, kampa yerlesim sekli, kampin yasanabilirligi hep bu degerlendirmeye dahildir. Bu degerlendirmede su sorulara da cevap aranir.  Her İzcinin bir görevi var mi? Her İzci görevini yerine getiriyor mu? Oba tüm olaylara katiliyor mu? Obanin tüm olaylarda basarili olmasi onun iyi bir oba oldugunu gösterir. Daha da önemlisi oymaktaki bütün obalar basariliysa bu yaz mükemmel bir kampta olacaksin demektir. Neden mi? Çünkü "Camporee" yaz kampinin bir provasidir.

Yil boyunca gerçeklestirdiginiz Doga yürüyüsü ve hafta sonu kamplarinda, ögrendiklerini yaz kampinda gelistirir, becerilerine okçuluk, balikçilik, odunculuk gibi yeni beceriler eklersin

 

JAMBOREE'LER

Macera firsatlarinin en önemlileri Ulusal Jamboree'ler ya da dünya Jamboree'leridir. Dünya Jamboree'leri dört yilda bir yapilir. Tüm dünya İzcileri bu Jamboree'lerde bir araya gelir, kardeslik, dostluk ortami için macera dolu günler yasar. Güzel memleketimizin çesitli bölgelerindeki İZCİLİK tesislerinde de unutamayacagin kamplar, Jamboree'ler yasayabilirsin.

Bu sayfalar en iyi 800x600 ekran çözünürlüğü ve high-color renk ayarı ile izlenebilir.
Internet Explorer 5+ ve üstü kullanmanızı tavsiye ederim.