erisi.com
 
ANASAYFA denizcilik linkler
Felsefe Kişisel Gelişim Haritalar Paradigma İzcilik Futbol Resimler Türk Tarihi Atatürk

TEMEL BILGILER
OBAN      OYMAGIN
İZCİLİK RUHU
İZCİ ISARETLERI
HAYDI KAMPA
İZCİ ISARETLERI

HAYDI KAMPA
DOGA YÜRÜYÜS
KENTTE YÜRÜYÜS
OYUNLAR
IZ ISRETLERI
DIN VE AHLAK

İZCİ SARKILARI
METEOROLOJI
CUMHURIYET
YANGININ CESITLERI
DEPREM
SIVIL SAVUNMA

İLK YARDIM 1
DOGA DOSTLARI
CEVRE VE İZCİ
İLK YARDIM 2
RAPORLASMA

ILETISIM

X-YEMEK

YEMEK

Iyi bir obada tüm oba üyeleri yemeklerini düzenli bir sekilde birlikte oturarak yerler.

Evde, yemek konusunda çok fazla düsünmen gerekmez. Genelde yemek vakti geldiginde birisi yemegini hazirlamis önüne koymustur.

Fakat kampta, kendi basinasin, yemegini hazirlayip önüne koyacak birisi yok. Kullanacagin malzemeyi, yiyecegi seçmen ve miktarini ayarlaman gerek. Ayrica, kampta Ateş yakmayi, ocak yapmayi ve yemek pisirmeyi de bilmelisin. Üstelik bu yemegi, yalniz kendin için degil tüm oba için pisirecektir. Iyi bir kamp asçisi olabilmek için önce iyi bir aile asçisi olman , ailen için yemek pisirmen gerekir. Bu nedenle mutfaktaki islere yardimci olmali, önce kendi mutfagindaki ocakta yemek pisirmelisin. Daha sonra kampta, mutfaginda edindigin bu bilgiyi kullanabilirsin.

 

HANGI YIYECEKLERI GÖTÜRMELISIN?

Kamp yemekleri listesini hazirlarken evde yedigin türden yemekleri listene alman gerekir. Sagligin ve gelisimin için yararli olan besinleri liste disi birakmamalisin.

Hafta sonu kamplari için fazla endiselenmeye gerek yok. Ama yaz kampinda ihtiyacin olan besini alabilmek için yiyeceklerini dört gruptan seçmelisin.

-Süt ve süt ürünleri

-Sebze ve meyve

-Et, balik ve yumurta

-Ekmek ve diger unlu yiyecekler

Bu ana yiyeceklere ek olarak yemek için kullanilacak ek malzeme reçel ve baharat da kampa götürülmelidir.

Gecelemeli bir kampa götürülecek yiyecegin çogu çigdir, pismemistir. Oysa bir yürüyüs için seçilen yiyecekler kurutulmus, hazir yiyecek ve sebzelerdir.

 

YEMEK LISTESININ HAZIRLANMASI

Hafta sonu kampinda obanin yemek listesini hazirlamakla görevlendirildigini düsün. Ise nasil baslarsin?

Yemek listesini belirlemek: Ise obandaki herkesin begenecegi üç ögün yemegi belirlemekle basla. Bu liste bir kahvaltiyi, iyi bir ögle yemegini ve tam bir aksam yemegini içermektedir.

Yiyecek listesi: Hazirladigin yemek listesi arkadaslarin tarafindan kabul edildikten sonra yemeklerin için gerek duyacagin malzemelerin bir listesini hazirla. Daha sonra bu sayfalarda bulacagin listeye bakarak her İzci için gerekli miktari yaz ve İzci sayisi ile çarp.

Maliyeti hesaplamak: Bundan sonra yapacagin is fiyatlari ögrenmektir. Bunun için yakinindaki bir bakkal ya süper markete git. Dükkan sahibine ya da idareciye durum anlattiginda büyük bir olasilikla sana yardimci olacaktir. Kisi basina düsen masrafi, listendeki her seyin fiyatini ögrenip, bu rakamlari topladiktan sonra kampa katilacak kisi sayisina bölerek hesaplayabilirsin.

Yiyeceklerin satin alinmasi: Kampa katilacak herkes payina düseni ödedikten sonra artik yiyecekleri satin alma zamani gelmis demektir. Obanin bazi üyeleri yiyecekleri tasimak için sana yarim etmek üzere görevlendirilecektir.

 

KISI BASINA VERILECEK YIYECEK MIKTARI

Et Grubu Bir Kisilik Miktar

Et 200-500 gr.

Köfte 125 gr.

Tavuk 350 gr.

Sucuk Salam vs. 100 gr.

Balik 200-250 gr.

Yumurta 2 adet

Süt Grubu Bir Kisilik Miktar

Taze Süt 500 gr.

Süt Tozu 50-60 gr.

Peynir 60 gr.

Sebze, Meyve Grubu

Portakal 1 adet

Greyfurt ½ adet

DomAteş 1 adet

Meyve Suyu 125 gr.

Kabak ¼ adet

Havuç 1 adet

Çesitli Sebzeler 125 gr.

PatAteş 2-3 tane

Sogan  1 adet orta boy

Hazir Çorba ¼ Paket

Taze Meyve 1-2 tane

Kurutulmus Meyve  60 gr.

Unlu Yiyecekler

Ekmek 4 dilim

Kurabiye 60 gr.

Kek 60 gr.

Pirinç 50 gr.

Makarna 100 gr.

Puding ½ paket

 

YEMEK PISIRME HAZIRLIGI

Kamptaki yemek pisirme hazirligi yemek yiyecek olan İzcilerin sayisina göre yapilir. Bazen tek basina bazen obaca yemek pisirirsin. Yemek pisirmenin en zevklisi oba için yemek pisirilecegi zaman yasanir.

Tek Basina Yemek Pisirmek:

Tek basina yemek pisirirken birlikte getirdigin bir plastik örtü üzerine yemek malzemelerini koyarsin. Daha sonra yemek pisirme kabini alirsin. Bu, mutfagindan getirdigin bir tencere ya da bir tava olabilir. En iyisi tek kisilik bir pisirme setidir. Artik ise baslayabilirsin.

Obaca Yemek Pisirmek:

Bu durumda aranizda kimin neyi yapacagini kararlastirmaniz gerekir. Biriniz asçi olursunuz, digeri de yamagi. Yine plastik örtüye yemek malzemelerini ve pisirme araç ve gerecini koyarsin. Daha sonra da yemegi pisirir ve servisini yaparsin. Yamak Ateşçi ve sucu görevini üstlenir. Gelecek ögün için görevler degisir. Böylece herkes esit bir egitim almis olur.

Elbette ki yemek pisirdigin tencerenin isten kapkara olmasini istemezsin. Böyle bir tencereyi temizlemek çok zordur. Isten kararmamasi ve rahatça temizlenebilmesi için tencereni deterjanla güzelce siva ve daha sonra Ateşin üzerine koy. Isi bitince iyice ov ve soguk suyla yika.

 

KAMPTA KAHVALTI

Içecekler: Kahvaltida mevsime ve olanaklara göre çay, kahve, ihlamur, taze süt ve süt tozu ya da meyve suyu kullanabilirsin.

Kaynamis Yumurta: Kampta yiyebilecegin bir kaynamis yumurta hem gerekli besini almana yardim edecek hem de kahvaltina lezzet katacaktir. Yumurtayi kaynatmak için önce suyu kaynama noktasina getir. Yumurtalari bir kasikla her seferinde birer tane olmak üzere yavasça suya birak. Kayisi yumurta yiyebilmek için yumurtayi 3-5 dakika, kati yumurta yiyebilmek için ise 10-15 dakika kaynatman gerekir. Yumurtayi sudan çikardiktan sonra soguk suya tutman kabugunun daha kolay soyulmasini saglayacaktir.

Tavada Yumurta: Yumurtayi kaynamis sevmezsen, tavada da pisirebilirsin. Bunun için 2 yumurtayi bir kapta çatal yardimi ile iyice çirp. Bir tutam tuz ve 2 yemek kasigi su ekle. Yavas Ateş üzerine koyacagi tavada tereyagi veya margarini erit. Çirptigin yumurtalari yavas yavas tavaya dök. Arada sirada yumurtanin dibini tavadan ayir. Istersen yumurtana sucuk, sosis vb. ilave edebilirsin.

Sucuk, Sosis: Bunlari yavas Ateşin üzerindeki bir tavada biraz yagla pisirebilecegin gibi ince yas bir dala geçirerek sis de yapabilirsin (Agaçlara zarar vermemeye özen göstermeyi unutma.)

Yumurtali Ekmek: Bir yumurta 1/4 çay kasigi tuz ve bir fincan sütü hafifçe çirpip kesecegin 8 dilim ekmegi bu karisima batirdiktan sonra bir tavada kizdirilmis bitkisel yagda kizart. Kahvaltina yeni çesniler katmak istersen hazirladigin bu ekmekleri üzerine surup dökerek ögle veya aksam yemeklerinde tatli olarak da yiyebilirsin. Ekmekler sicaksa dökecegin surup soguk, ekmekler soguksa surup sicak olmali.

 

KAMPTA ÖGLE YEMEGI

Ögle yemegi günün en sicak saatlerine denk gelir. Bu yüzden yemek pisirmekle pek fazla ugrasmayi istemezsin. Ama çok da açiktin. Ne yapmali? Birkaç sandviç. Soguk bir içecek, birkaç kurabiye karnini doyurur. Eger günün ana ögünü olarak ögle yemegini seçtinse daha ilerideki sayfalarda verilen aksam yemegi tariflerini ögle yemegi için kullanabilirsin.

Sandviçler: Bir kisilik servis için 4-6 dilim ekmek kullan. Içlerine tereyagi ve peynir, kati yumurta, dilimlenmis domAteş, zeytin ezmesi, ton baligi gibi caninin istedigi malzemeyi koyabilirsin. Ayrica domAteş sosu, marul maydanoz gibi yesil sebzelerde kullanabilirsin. Bunlar hem güzel bir görünüm saglayacak, hem de lezzete lezzet katacaktir.

Sicak Yemekler: Kahvalti için verilen tavada yumurta, tavada sucuk ya da sosis, sis sucuk ya da sosis tariflerini ögle yemegi için kullanabilirsin.

Çorba: Sicak çorba, soguk ya da yagmurlu bir gün için mükemmel bir yemektir. Hazir çorbalari üzerindeki açiklamalara göre pisirebilirsin.

 

KAMPTA AKSAM YEMEGI

Kampta ana yemek genellikle aksam yemegidir. Aksam yemegi, et, tavuk, balik ya da sebze, salata ve tatlidan olusur.

Etin Pisirilmesi: Et pek çok sekilde pisirilebilir. Yemek listesini hazirlarken izgara ya da yagda kizartmanin en çabuk, haslamanin ise en yavas et pisirme sekli oldugunu aklindan çikarma.

Tavada Kizarmis Et: Tavaya etlerin yapismamasi için yeteri kadar yag koyar, kizdirirsin ve içine biftek, pirzola veya köfteyi koyarsin. Arada bir çevirerek agir Ateşte pisirirsin. Köftenin iki tarafini da pisirmek yalnizca birkaç dakika alir. Biftek ya da pirzolayi 9-17 dakikada pisirebilirsin.

Haslanmis Et: 125 gr. dana ya da kuzu etini tuz ve unla ovduktan sonra bir tencere içine koydugun bir parça margarin içinde rengi kahverengilesinceye kadar karistir. Daha sonra üzerlerini örtecek kadar su ilave et, bir saat kadar pisir. Etin pismesinden yarim saat kadar önce soyulmus ve dogranmis sebzeleri (1 sogan, 1 havuç, 1 patAteş) ekle. Iyice pisinceye kadar kaynat.

Kizarmis Tavuk: Bir tavugu iki ya da üç parçaya ayir. Parçalari una bula, bütün parçalari iyice kizarincaya kadar arada sirada çevirerek 2 yemek kasigi tereyaginda ya da margarinde kizart. Iki yemek kasigi su ilave et. Agir Ateşte 20 dakika kadar pisir.

Balik: 250 gr. taze baligi önce iyice temizle. Baligin pullarini keskin bir biçakla siyir. Biçagi kuyruktan basa dogru sürt. Basini öne dogru yavasça çekerek kopar. Basla birlikte solungaçlarda gelecektir. Karnini yar ve içini temizle. Yüzgeçlerini ve kuyrugunu kes.

Balik Kizartma: Küçük baliklarin derisini tavada kizartirken kivrilmamasi için birkaç yerinden kes. Büyük baliklar fileto halinde kes, deriyi ve ortadaki büyük kilçigini çikar. Baliklari tavaya koymadan önce kurula una bula, daha sonra biraz tereyaginda ya da margarinde altin sarisi bir renk alincaya kadar iyice kizart.

Batik Haslama: Baliklari kaynamakta olan tuzlu suya at ve kilçiklarindan kolayca ayrilabilecek duruma gelinceye kadar pisir.

Haslanmis PatAteş: Orta büyüklükteki 2-4 patAteşi dört parçaya ayir. Bir tencere içindeki üzerlerini örtecek miktardaki suya koy, yarim çay kasigi tuz ilave et, 20 dakika kadar kaynat. Bir çatalla pisip pismediklerini kontrol et. Eger çatal patAteşlere kolayca batarsa patAteşler pismis demektir. Tenceredeki suyu dök ve patAteşlerin neminin buharlasabilmesi için tencereyi Ateşin yanina koy.

Kizarmis PatAteş: Orta büyüklükteki 2-3 patAteşi soy, parmak seklinde dilimlere ayir, tavadaki kizgin yaga atarak kizart. Ayni islemi patAteşleri soyun önce biraz kaynattiktan sonra dilimler halinde keserek de yapabilirsin. Eger istersen dilimler halinde kestigin soganlari ekleyebilirsin.

PatAteş Püre: 2-3 orta boy patAteşi soyduktan sonra hasla. Iyice pistikten sonra bir fincanin dibi ile iyice ez. Biçaginin ucu ile biraz tereyagi, bir tutam tuz ve 1 ya da 2 yemek kasigi süt ilave et. Bir çatalla iyice karistir. Püreni paketler halinde satilan hazir püre malzemesinden paketin üzerindeki tarife uyarak da hazirlayabilirsin.

Haslanmis Sebze: Önce haslayacagin sebzeyi seç, 1/4 lahana mi? 1-2 orta boy havuç mu? Yarim fincan taze fasulye ya da bezelye mi istersin? Sebzeleri temizle, eger çok büyükse 2 ya da daha fazla parçaya ayir. Bir tencerenin içinde tencerenin kapagini kapatmadan ve mümkün oldugunca az suda agir Ateşte kaynatarak pisir. Lahana 7 -12 dakikada, havuçlar 25 dakikada, taze fasulye 130 dakikada, bezelye 10-15 dakikada piser.

Makarna: Kaynamakta olan 4 fincan suya 100 gr. makarnayi dök, 1/4 çay kasigi tuz ilave et, kuvvetli Ateşte makarnalar yumusayincaya kadar 5-9 dakika kaynat. Makarna pisince suyunu süz ve üzerine sevdigin türden bir sos ya da kizdirilip eritilmis yag dök.

Pilav: Bir kapta isitacagin biraz suyu ayikladigin 1 bardak pirincin üzerine dök, 10 dakika kadar beklet. Bir tencerede bir çay kasigi tereyagi ya da margarini erit, iki bardak su ve bir çay kasigi tuz ilave et, kaynamaya baslayinca beklettigin pirinci iyice yika süz ve suya at. Agir Ateşte suyunu çekinceye kadar pisir. Tencereyi Ateşten aldiktan sonra pilavi bir kasikla karistir.

 

TATLILAR

Meyve: Mevsim meyveleri tatli yerine yiyebilecegin yararli besinlerdir.

Puding: Yarim paket hazir pudingden paket üzerindeki tariften yararlanarak tatlini hazirlayabilirsin.

Yumurtali Ekmek Tatlisi: Daha önce kahvalti menüsüne yapilisini ögrendigin yumurtali ekmegi üzerine surup dökerek tatli niyetine yiyebilirsin. Unutma ekmek sicaksa soguk surup, ekmek soguksa sicak surup dökmelisin.

NOT: Tüm yemek tariflerindeki ölçüler 1 kisi içindir.

 

ALÜMINYUM FOLYE ILE YEMEK PISIRMEK

 

Yemekten sonra yikamak zorunda kalmayacagin kap kacak kullanmadan mükemmel bir yemek pisirmek istemez misin? Imkansiz deme! Pisirmek istedigin malzemeyi dagilmayacak ve içinden suyu, buhari kaçirmayacak sekilde alüminyum folye kagida sar. Alüminyum folye kagidi kampa çikmadan önce bir süpermarketten alabilirsin. Hazirladigin paketi ocaginin içinde yayilmis halde duran sicak korlarin üzerine koy. Alüminyum folye kagit kullanarak köfteni, hamburgerini, tavugunu, baligini ya da etini pisirebilirsin. Tavugunun ya da etinin yanina 1 patAteş ve 1 sogani soyup dilimleyerek koyabilirsin. Alüminyum folye kagit içinde una biraz tuz ve su ilavesi ise iyice yogurup kulakmemesi kivamina getirdikten sonra parçalara ayirip yuvarlayip yassilttigin ekmekleri de pisirebilirsin. Bu hazirladigin ekmekleri büyük yesil yapraklar içinde de pisirmen mümkün. Ayrica bir elma ya da muzu da folye kagitta pisirip yemeginin üzerine tatli olarak yiyebilirsin.

 

KAMPTA ZEVKLE YENECEK YIYECEKLER

Herkes tencere ya da tava içinde yemek pisirebilir. Tencere, tava kullanmadan yemek pisirmek çok farkli bir istir. Bir dene eglenceli bulacaksin.

Közleme PatAteş: Iyice yikadigin patAteşleri köze gömerek 40 dakika kadar közde birak. Ucu sivri bir çubukla pisip pismediklerini kontrol et, çubugun ucu patAteşlere batiyorsa patAteşlerin hazir demektir.

İzci Simidi: Bir kaba koyacagin unun ortasini hafifçe çukurlastirarak su ve biraz tuz ilave et. Iyice karistirarak yogur. Su yeterli gelmediyse biraz daha su, un yeterli gelmeyip hamur çok civik olduysa biraz daha un ekle. Kulak memesi yumusakligina gelinceye kadar vurduktan sonra hamurdan parçalar koparip uzun bir serit halinde yuvarla, sekil ver, yas bir çubugun etrafina sar, kor Ateşte pisir.

Kebap: Dana ya da kuzu etini 3 cm3'lük parçalar halinde kes. Aralarina istege göre domAteş, sogan, yesil biber yerlestirerek yesil ince bir dala diz. Kor Ateşte 10-15 dakika kadar çevire çevire pisir.

Misir: Taze misirin yapraklarini soy, püsküllerini kopar, kor Ateş üserinde zaman zaman çevirerek pisir. Misiri alüminyum folye içinde pisirebilirsin. Misiri alüminyum folyede pisirmen 10 dakikani alir.

 

BROWNSEA Ziyafeti: İzciler ve misafirleri için geleneksel bir afettir. Bu ziyafetin menüsü kisi basina bir piliç, 2 misir, 1 patAteş, salata tabagi, ekmek, içecek ve tatli olarak da kavundur.

 

KÖMÜR ATEŞINDE YEMEK PISIRMEK

Bir çok piknik yerinde açik Ateş yakmak yasaklanmistir. Birçok kamp yerinde ise yakacak kolayca bulunamaz. Bu durumda yakacak problemini torbalar içinde satin alabilecegin odun kömürü ile çözebilirsin.

Mangal: Odun kömürünü kullanabilmek için bir mangal gerekir. Çarsida pek çok mangal bulabilirsin, ama bir İzci olarak kendi mangalini yapmaya ne dersin?

Tek bir tencere ya da tava için kullanacagin mangali büyük yuvarlak bir konserve kutusundan yapabilirsin. Kutunun tepesini tamamen kes çikar. Kutunun kenarinin dip tarafina bir konserve açacagi ile delikler aç. Benzer delikleri üst tarafa da içerden disariya dogru aç. Olusan kulakçiklarin sivri ucunu kes. Kalan parçalari yukariya dogru kivir. Odun kömürünün üzerine yerlestirebilmesi için üzerine küçük delikler açacagin konserve kutusu kapagini mangal olarak kullanacagin kutunun yarisinda ya da üçte bir yüksekliginde açacagin deliklerden geçirerek kutunun içine soktugun tel çubuklarin üzerine yerlestir. Daha büyük bir mangali 5 kiloluk bir yag tenekesinden yapabilir ve bu mangali izgara, barbekü ya da kizartma için kullanabilirsin. Bes kiloluk yag tenekesinden bir mangal yapabilmek için tenekeyi kesip açman ve yanlarini yukarida gördügün sekilde kivirman gerekir. Tenekenin üst ve alt bölümlerinin yarisini üçgen seklinde çikarip kimseye zarar vermeyecek bir yere at. 

Odun Kömürü Ateşi: Odun kömürü Ateşi odun Ateşinden daha farkli olur, odun kullandiginda Ateşin baslangiçta sicaktir. Daha sonra yavaslar, odun kömürü kullandigin zaman ise baslangiçta yavas, daha sonra ise sicak bir Ateş olur. Pisirme isine baslamadan önce ne kadar kömüre ihtiyacin oldugunu tahmini olarak belirle. Tutusturma isini güvenli bir biçimde yapabilmek için, küçük ve ince dallar ya da yonga kullan. Asla gaz ve benzerlerini kullanma, gaz kullandiginda gaz hemen yanip geçecek kömürler ise dogru dürüst tutusmayacaktir. Tutusmayi saglamak için biraz daha gazin dökülmesi çok tehlikelidir. Kömürlerin yanmaya baslamasindan sonra gereken sicakliga ulasmasi 20 dakika kadar alir. Ateşi, sürekli olarak bir tencere kapagi ile yelpazeleyerek hizlandirabilirsin. Izgara ya da kizartma yapmak için kömürleri yayman gerekir. Kaynatma isi için Ateşi tencerenin altinda toplamalisin. Ateşi tencerenin altinda toplayabilmek için kalinca bir metal seridi kömürlerin etrafinda bir çember olusturacak sekilde kivirip kullanabilirsin.

Ateş gerektiginden sicaksa yanmakta olan kömürlerin üzerine bir kaç damla su serp. Tam olarak yanmamis kömürleri yeniden kullanabilmek için, pisirme ya da su isitma isi biter bitmez, bir tencere ya da teneke kutudaki suya bosalt. Tenceredeki suyu hemen süz. Zaten henüz hala biraz sicak olan kömürler yaz sicaginda kuruyacak ve tekrar kullanimina hazir olacaktir.

 

KÖMÜR ATEŞINI ÇABUCAK TUTUSTURABILMEK

Büyük bir konserve kutusundan bir baca yap, bunun için kutunun üstünü ve dibini kes çıkar. Kutuyu mangalın tepsisinin üzerine yerleştir. Yarısına kadar ince ve küçük dallarla ya da yongayla doldur. Üzerine ihtiyacın kadar kömür koy. Ateşin mangalın tepsisinin altından tutuştur. Tüm kömür tutuşup yandığında bir masa kullanarak kutuyu kaldır.

 

TEMIZLIK

Saglikli bulasik yikayabilmek için çok miktarda sicak suya ihtiyaç vardir.

Temizlik: Bu isi yemegini yedikten sonra aradan çikar.

Çöpler: Çöplerden kurtul. Yanabilecek ne varsa Ateşin bir ucunda yak. Yas çöplerin Ateşe yakin tarafi kurudukça yigini her tarafi kuruyacak fakat tutusmayacak sekilde Ateşe yaklastir.

Ateşi Söndürmek: Ateşi daha önce anlatilan sekilde söndür. Ateş yaktigin yeri güvenligi saglamak için uzaga çektiklerinle ört ya da üzerindeki bitki örtüsüne zarar vermeden çikardigin toprak kaliplarini yerine koy.

Odun: Kullanmadigin odunu daha sonra kullanmak için sakla.

Bulasik: Akilli bir ahçi yemek pisirme isi biter bitmez Ateşin üzerine iki tencere su koyar. Bu tencerelerden biri bulasiklarin yikanmasi, digeri ise durulanmasi içindir. Tencerelerdeki su sen yemegini yiyinceye kadar isinacaktir.

Siyirma: Suya bulasik sabunu ya da deterjani koy. Önce bardaklari, kasik, çatallari sonra tabaklari ve en sonra da tencereleri bulasik süngeri ile yika.

Durulama: Yikadigin malzemeni sicak durulama suyuna batir. Malzemeni sicak su masalari ile tutmak zorunda kalabilirsin. Durulama suyunun hemen hemen kaynamakta olmasina dikkat et. Böylece sicak suya batirdigin malzemen sudan çikardiktan sonra bir kurulama bezi kullanmana gerek kalmadan kendi kendine ve çabucak kuruyacak ve 1 sicak su malzemeni sterilize edecektir. Daha da emin olmak için suyun içine kimyasal sterilize etme tozu da atabilirsin. Bunu bir eczaneden ya liderinden alabilirsin.

Açik Havada Kurutma: Kap kacagini açik havada kurutmak için bir plastik örtü üzerine yay, kuruduktan sonra kaldir.

Kamptan Sonra Temizlik: Iyi bir kampçi kamp yerini orada kamp yapildigi hiç kimse tarafindan anlasilamayacak bir sekilde birakir. Bunu yapabilmek için asagidaki noktalarin her birini teker teker kontrol et;

Açtigim tüm hendek ve çukurlari doldurdum mu? Kazip çikardigim toprak kaliplarini yerine koydum mu? Tüm Ateşleri tamamen söndürdüm mü ve tüm Ateş yaktigim yerleri daha önceki durumlarina getirdim mi?

Tüm çöplerden kurtuldum mu? Konserve kutusu, kavanoz, alüminyum folye kagit gibi tüm yanmaz çöpleri paketledim ya da torbalara koydum mu?

Kampa getirdigim her seyi hiçbir sey unutmadan topladim, yerlestirdim mi?

Arkamda yalnizca bir İzci kampçinin birakacagi seyleri yani, buldugumdan daha iyi görünen bir kamp yeri ve kamp yapmami saglayan kisilere tesekkürlerimi mi biraktim?

 

YENEBILEN BITKILER

SALATALAR

Bazi yesil bitkiler çig olarak yenilebilir ya da bir kaç türü bir araya getirilip salata yapilabilir. Bu yesil bitkileri iyice yikayip süzdükten sonra üzerlerine biraz yag ve limon ya da salata sosu dök. Salata olarak yenilebilecek yesil bitkilerin krali su teresidir.

Su teresi Kara Hindibanin taze yapraklari ve semizotu salata olarak kullanabilecegin lezzetli bitkilerdendir. Su kamislarinin uç filizleri baharin ilk günlerinden baslayip sonbahara kadar çig olarak yenilebilir. Diger bitkilere ilave edecegin taze kuzu kulagi yapraklari salatana hos bir lezzet verecektir.

 

PISIRILEREK YENILEN YESIL BITKILER

Bazı bitkiler her zaman acıdır. Bazıları ise mevsim bahardan yaza dönerken acılaşır. Bu bitkiler pişirilince lezzetli olur. Baharda taze kuzu kulağı, semizotunun yaprak, gövde ve kökleri ve hindiba yaprakları ile nefis bir yemek hazırlayabilirsin. Bunun için bu bitkileri önce üzerlerini örtecek kadar suya koy ve kaynat. Hafif piştikten sonra suyunu süz ve tekrar su koyarak iyice yumuşayıncaya kadar pişir. Eğer ayni türden yeterince bitki bulamazsan bir kaç türü birlikte pişirebilirsin. Canin özel bir yemek istiyorsa su kamışlarının taze çiçek başakçılarını 5 dakika kadar kaynat üzerine tereyağı dökerek sofraya koy .

 

EKMEK YAPMAK IÇIN KULLANILABILECEK BITKILER

Yaz basinda su kamislarinin çiçek basakçilarindan elde edecegin polen ile unu yari yariya karistirarak nefis bir ekmek yapabilirsin. Mese palamudunu kurutarak ve ögüterek elde edecegin unu önce kaynar sudan ve daha sonra bir kaç kez soguk sudan geçirerek ve normal unla yari yariya karistirarak da ekmek yapabilirsin.

 

KÖKLER VE SOGANLAR

Bazi bitkilerin kökleri ya da soganlari çok besleyicidir. Su kamisi, gelincik otu, yer fistigi, yer elmasi ve sari zambagin kökleri ya da soganlari ile lezzetli yemekler yapabilirsin. Bu kök ve soganlarin bazilari soyulup çig olarak yenilebilirse de kaynatildiklarinda ya da kamp Ateşinin közlerinde pisirildiklerinde daha lezzetli olur. Közde pisirebilmen için kök ya da soganlari islak yapraklara sarmalisin, islak yapraklilardan nem alan kök ve soganlar sanki firina konmus gibi pisecektir.

 

İÇECEKLER

Keçi boynuzu sumağının kırmızı meyve hevenklerinden ferahlatıcı pembe bir içecek yapabilirsin. Hevenkleri, üstlerini kaplayacak miktarda soğuk suya batir bir süre sonra temiz bir kumaş parçasından geçirerek suyu süz ve biraz seker ilave et. Nane ve ıhlamur yapraklarının üstüne sıcak su dökerek sıcak ve rahatlatıcı bir içecek hazırlayabilirsin. Yabani çileklerin ve böğürtlenlerin kurutulmuş yapraklarından da çay yapabilirsin.

 

TATLILAR

Yabani çilekleri, böğürtlenleri biraz şekerle kaynatıp pişirdiğinde mükemmel bir reçel elde edersin. Reçel yapımı için gerekli tarifi bir yemek KİTABIndan bulabilirsin.

 

YABANI YESIL BITKILERIN KAP KULLANILMADAN PISIRILMESI

Yabani yesil bitkileri kap kullanmadan pisirebilmek için bir melon sapka ya da onluk bir konserve kutusu derinliginde bir çukur kaz. Bu çukurun dibine küçük taslar koy. Çukurda küçük kuru dal parçalari ile bir Ateş yak daha sonra odun koyarak sicak kora dönüstür. Yesil bitkileri iki parmak kalinligindaki küçük rulolar haline getir, yesil yapraklarla sar, bagla ve çukurun içine yerlestir. Çukurun üzerini resimde görüldügü gibi kapat. Pisme süresi yabani bitkinin türüne göre yarim saat ya da daha fazla olabilir. Yumusak olan bitkiler daha çabuk piser, sardigin yapraklari baglamak için yabani bitkilerin liflerini kullanmalisin. Yabani bitkilerin liflerini yasam sürdürme kampinda kullanacagin korunagi yaparken dallari birbirine baglamak üzere de kullanabilirsin.

Bu sayfalar en iyi 800x600 ekran çözünürlüğü ve high-color renk ayarı ile izlenebilir.
Internet Explorer 5+ ve üstü kullanmanızı tavsiye ederim.